Wykresy i grafika w Excelu krok po kroku - ebook
Wykresy i grafika w Excelu krok po kroku - ebook
Excel oferuje dużą gamę możliwości prezentacji danych i wizualizacji wyników, dzięki którym można czytelnie przedstawić analizy statystyczne czy trendy. Znajomość poszczególnych metod prezentacji i wizualizacji danych w Excelu jest podstawową umiejętnością sprawnego menedżera, księgowego czy specjalisty od kontrolingu. Ten e-book przedstawia krok po kroku wykresy i inne popularne narzędzia Excela służące do graficznej prezentacji danych, np. tabele i motywy. Publikację uzupełniają pliki z przykładowymi danymi umożliwiające wykonanie opisywanych czynności.
Spis treści
1. Tworzenie wykresów
2. Dodatkowe wskazówki umieszczone w tle wykresu
3. Skalowanie osi
4. Wykres dni tygodnia i okresów
5. Wykres słupkowy – wielkość sprzedaży a wyznaczony zakres
6. Prognozowanie sprzedaży – linia trendu
7. Wstawianie wykresu z Excela do Worda
8. Wykresy – linie siatki i legendy
9. Formatowanie elementów wykresu
10. Interpretacja braku danych na wykresie
Kategoria: | Bazy danych |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-269-6445-9 |
Rozmiar pliku: | 5,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Excel oferuje dużą gamę możliwości prezentacji danych i wizualizacji wyników, dzięki którym można czytelnie przedstawić analizy statystyczne czy trendy. Znajomość poszczególnych metod prezentacji i wizualizacji danych w Excelu jest podstawową umiejętnością sprawnego menedżera, księgowego czy specjalisty od kontrolingu. Ta książka przedstawia krok po kroku wykresy i inne popularne narzędzia Excela służące do graficznej prezentacji danych.
Elementem wizualizacji danych najczęściej wykorzystywanym w Excelu są wykresy. Dlatego opisowi ich tworzenia w książce poświęcono najwięcej miejsca. Przeczytasz, jak wstawiać wykresy i formatować ich poszczególne elementy. Nawet przygotowując wszelkiego rodzaju harmonogramy i prognozy, bardzo często posiłkujesz się wykresami. Najczęściej przedstawiają one przebieg jakiegoś zjawiska w danym okresie lub przedziale czasowym. Niekiedy zbudowanie wykresu o odpowiednim układzie może sprawić nie lada kłopot. Dlatego podczas lektury poznasz kilka sposobów radzenia sobie z trudnościami przy tworzeniu wykresów.
Jednym z podstawowych narzędzi, które umożliwiają odpowiednie zwizualizowanie danych, są tabele programu Excel. Tabele te zostały wprowadzone w wersji Excel ٢٠٠٧, zastępując tzw. listy. W książce przeczytasz o możliwości przedstawienia danych w takiej tabeli na podstawie arkusza z rozliczeniem budżetu. W ostatnim rozdziale przeczytasz natomiast, czym są motywy i jak je wykorzystać do czytelnej prezentacji danych.1. Tworzenie wykresów
Elementem wizualizacji danych najczęściej wykorzystywanym w Excelu są wykresy. Ten rozdział poświęcimy na to, aby przedstawić możliwości prezentacji danych w postaci wykresu oraz formatowania poszczególnych elementów wykresu. Przykładowy wykres, na którym będziemy przedstawiać te możliwości, będzie oparty na danych sprzedaży z poszczególnych regionów przedstawionych na rysunku 1.1.
Rysunek 1.1. Dane sprzedaży z poszczególnych regionów
1.1. Wybór odpowiedniego rodzaju wykresu i ustawienie podstawowych opcji
Aby utworzyć wykres, trzeba najpierw wiedzieć, jaki rodzaj będzie odpowiedniejszy do danych. Aby przedstawić sprzedaż w poszczególnych regionach dla odpowiednich miesięcy, najlepszym rozwiązaniem okaże się wykres kolumnowy, gdzie poszczególne słupki serii będą wartością sprzedaży dla regionu w konkretnym miesiącu.
Aby wstawić taki wykres:
1. Kliknij jedną z komórek w zestawieniu sprzedaży, na karcie Wstawianie w grupie poleceń Wykresy wybierz Kolumnowy i z listy typów wykresów wskaż Kolumnowy grupowany.
2. Zostanie wstawiony wykres w tym samym arkuszu. W przypadku dużej liczby kolumn ten wykres lepiej się zaprezentuje, jeśli będzie stanowił osobny arkusz. Dlatego zaznacz wykres i na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie w grupie poleceń Lokalizacja wybierz polecenie Przenieś wykres.
3. Pojawi się okno Przenoszenie wykresu. Zaznacz opcję Nowy arkusz, obok wpisz nazwę arkusza wykresu: Wykres sprzedaży i naciśnij OK, aby przenieść wykres do nowego arkusza wykresu o takiej nazwie.
Rysunek 1.2. Wybieranie odpowiedniego wykresu
Utworzony wykres przedstawiony jest na rysunku 1.4. Wymaga jeszcze ustawienia odpowiedniego stylu i układu.
Aby dane były przedstawione w inny sposób, tj. poszczególne serie stanowiły miesiące i były pogrupowane w poszczególne regiony sprzedaży, zaznacz wykres, na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie w grupie poleceń Dane kliknij polecenie Przełącz wiersz/kolumnę, a zostanie zmieniony układ danych wykresu.
Rysunek 1.3. Okno przenoszenia wykresu do nowego arkusza wykresu
Rysunek 1.4. Wykres po przeniesieniu do nowego arkusza wykresu
4. Zaznacz wykres. Na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie w grupie poleceń Style wykresu kliknij dolny prawy znacznik, aby rozwinąć galerię stylów wykresów. Z listy dostępnych stylów wybierz Styl 26, gdyż chcesz, aby poszczególne serie zdecydowanie różniły się kolorami słupków, oraz chcesz, aby dla słupków był zastosowany efekt trójwymiarowy.
Rysunek 1.5. Wybieranie stylu wykresu
5. Zaznacz wykres i na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie w grupie poleceń Układy wykresu kliknij dolny prawy znacznik, aby rozwinąć galerię układów wykresów, i z listy dostępnych stylów wybierz Układ 10, ponieważ chcesz, aby serie trochę nakładały się na siebie oraz by pokazywana była legenda oraz tytuł wykresu.
Rysunek 1.6. Wybieranie układu wykresu
6. W tym układzie wykresu pokazywane są również etykiety dla ostatniej serii zawierające wartości tej serii. Nie chcesz, aby były pokazywane, więc kliknij jedną z takich etykiet. Zostaną zaznaczone wszystkie etykiety serii – naciśnij klawisz , aby usunąć te etykiety z wykresu.
7. Kliknij tytuł wykresu i zaznacz aktualny tekst w tytule, a następnie wpisz nowy tytuł: Sprzedaż w poszczególnych regionach.
Jeśli słupki nakładają się na siebie, najlepiej ustawić kolejność serii wykresu w taki sposób, aby serie o najwyższych słupkach były pierwsze, a o najniższych ostatnie. Dlatego na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie w grupie poleceń Dane wybierz Zaznacz dane, a następnie w oknie Wybieranie źródła danych na liście po lewej stronie zaznacz poszczególne serie danych. W dalszej kolejności naciskając u góry przyciski ze strzałkami skierowanymi w dół i do góry, ustaw kolejność serii jak na rysunku 1.7.
Rysunek 1.7. Ustawienie kolejności serii
Wykres zawierający wartości sprzedaży po ustawieniu kolejności serii przedstawiony jest na rysunku 1.8.
Rysunek 1.8. Wykres sprzedaży po wpisaniu tytułu sprzedaży
Jeśli chcesz zmienić ustawienia pasków oraz ich wzajemnego nakładania się, to można zaznaczyć serię danych i na karcie Narzędzia wykresów/Układ w grupie poleceń Bieżące zaznaczenie wybrać polecenie Formatuj zaznaczenie. Następnie w oknie Formatowanie serii danych w zakładce Opcje serii w polu Nakładanie serii można przesunąć znacznik w kierunku Nakładane, aby serie nałożyć bardziej na siebie lub w drugą stronę, aby były od siebie oddzielone. Można także regulować znacznik w polu Szerokość przerwy, by ustawić przerwę pomiędzy grupami serii.
Rysunek 1.9. Ustawienia pasków i ich nakładania się
1.2. Zmiana opcji formatowania wykresu
Wykres właściwie jest już gotowy, ale wprowadzimy jeszcze parę zmian przy formatowaniu niektórych jego elementów.
W tym celu:
1. Kliknij obszar wykresu poza obszarem kreślenia i na karcie Narzędzia wykresów/Formatowanie w grupie poleceń Style kształtów wybierz Wypełnienie kształtu/Tekstura i na liście dostępnych tekstur wybierz pierwszą o nazwie Papirus.
Rysunek 1.10. Wybieranie tekstury dla obszaru wykresu
Po najechaniu myszką na określoną teksturę automatycznie zaznaczony obszar wykresu jest formatowany na daną teksturę. W ten sposób mamy na bieżąco podgląd i w przypadku gdy dana tekstura nam nie odpowiada, to można ją szybko zmienić na inną.
Można wybrać polecenie Więcej tekstur znajdujące się pod galerią tekstur, a następnie po otwarciu okna Formatowanie obszaru wykresu w zakładce Wypełnienie po zaznaczeniu opcji Wypełnienie obrazem lub teksturą jest dostępnych więcej opcji ustawienia tekstury, w tym m.in. można wybrać własny plik graficzny tekstury czy ustawić sposób rozmieszczenia sąsiadujących obrazów tekstury.
Darmowy fragment