Zalew Wiślany - ebook
Zalew Wiślany - ebook
Publikacja stanowi wszechstronne kompendium wiedzy o ekosystemie Zelewu Wiślanego. Obejmuje zagadnienia od genezy powstania tego zbiornika, poprzez jego właściwości klimatyczno-meteorologiczne, fizyczne, chemiczne oraz organizmy w nim żyjące. Książka jest skierowana do teoretyków i praktyków zajmujących się szeroko rozumianą problematyką związaną ze środowiskiem i jego ochroną oraz zachowaniem zasobów naturalnych, a także zarządzaniem środowiskowym. Z powodzeniem może służyć, jako pomoc pracownikom administracji rządowej i samorządowej, a także studentom i wykładowcom akademickim zajmującym się sprawami środowiska i zasobów naturalnych lub infrastrukturą.
Praca jest dziełem zespołowym 35 specjalistów z zakresu hydrobiologii, hydrofizyki, hydrochemii, geologii, meteorologii, rozwoju zrównoważonego oraz prawa.
Kategoria: | Geologia i geografia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-20126-5 |
Rozmiar pliku: | 21 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Monografia Zalew Wiślany jest publikacją skierowaną do teoretyków i praktyków zajmujących się szeroko rozumianą problematyką związaną ze środowiskiem i jego ochroną oraz zachowaniem zasobów naturalnych, a także zarządzaniem środowiskiem. Z powodzeniem może też służyć jako pomoc pracownikom administracji rządowej i samorządowej, a także studentom i wykładowcom akademickim zajmującym się sprawami środowiska i zasobów naturalnych lub infrastrukturą.
W książce ukazano zależności i współzależności zachodzące w ekosystemie morskim i lądowo-morskim Zalewu Wiślanego. Monografia stanowi kompleksowe opracowanie materiałów, danych archiwalnych oraz badań własnych dotyczących Zalewu Wiślanego. Jest to wszechstronne kompendium wiedzy podsumowujące dotychczasowe doniesienia naukowe poświęcone Zalewowi Wiślanemu. Obejmuje zagadnienia od genezy powstania tego zbiornika, poprzez jego właściwości klimatyczno-meteorologiczne, fizyczne, chemiczne, organizmy w nim żyjące oraz interakcje pomiędzy nimi. Ponadto w książce podjęto tematy opisujące stan sozologiczny plaż oraz aspekty prawne związane z ochroną i prowadzeniem zrównoważonego regionu. Zatem w książce zawarta jest zebrana i usystematyzowana dostępna wiedza naukowa o ekosystemie Zalewu Wiślanego, jego znaczeniu w świadczeniu usług ekosystemowych oraz rozwoju zrównoważonym i zarządzaniu środowiskowym. Wiedza o funkcjonowaniu ekosystemów w nurcie rozwoju zrównoważonego ma istotne znaczenie przy podejmowaniu stosownych decyzji przez organy administracji. Decyzje bowiem pozostają w ścisłym związku z nałożonym na władze publiczne konstytucyjnym obowiązkiem ochrony środowiska, w tym w szczególności ochrony zasobów cennych przyrodniczo, takich jak te, które występują na Mierzei Wiślanej i w Zalewie Wiślanym lub są ich częścią. Zarówno Zalew Wiślany, jak i Mierzeja Wiślana znajdują się pod szczególną ochroną prawną wynikającą z przepisów polskiego prawa oraz z prawa Unii Europejskiej, a także międzynarodowego prawa środowiska.
Monografia składa się z 9 rozdziałów. W spisie treści podane są nazwiska autorów każdego z podrozdziałów, a na końcu książki podano krótkie biogramy autorów.
W opracowaniu monografii wzięło udział 35 specjalistów z zakresu ekologii, hydrobiologii, hydrofizyki, hydrochemii, geologii, meteorologii, rozwoju zrównoważonego oraz prawa. Są to badacze z różnych uczelni i instytucji naukowych. Największy zespół to naukowcy oraz doktoranci z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (Magdalena Bełdowska, Agata Błaszczyk, Jerzy Bolałek, Dorota Burska, Natalia Chyła, Aldona Dobrzycka-Krahel, Aleksandra Dudkowska, Gabriela Gic-Grusza, Bożena Graca, Agnieszka Herman, Marcin Kalarus, Justyna Kobos, Katarzyna Łukawska-Matuszewska, Maciej Matciak, Stella Mudrak-Cegiołka, Anna J. Lizińska, Andrzej R. Reindl, Jarosław Pędziński, Dorota Pryputniewicz-Flis, Mariusz R. Sapota, Adam Sokołowski, Marta Staniszewska, Ewa Szymczak i Małgorzata Witak). Z Uniwersytetu Gdańskiego w opracowaniu książki wzięli udział również: Izabela T. Chlost i Roman Cieśliński z Instytutu Geografii, Dorota Pyć z Wydziału Prawa i Administracji oraz Barbara Wojtasik z Wydziału Biologii. Panie Izabela Jabłońska-Barna, Magdalena Mleczko i Ewa Solanowska-Ratajczak są związane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu są: Lidia Nawrocka i Agata Rychter. Ponadto autorami jednego rozdziału i współautorami dwu innych są Ryszard Kornijów i Mariusz Zalewski z Morskiego Instytutu Rybackiego – PIB.
Tak dobry interdyscyplinarny zespół zapewni, że przez następne dziesiątki lat opracowanie to będzie odnośnikiem do zmian, jakie zachodzić będą w ekosystemie Zalewu Wiślanego pod wpływem antropopresji.