Zarządzający Transportem nr 43. Numer specjalny - ebook
Zarządzający Transportem nr 43. Numer specjalny - ebook
Przeprowadzanie badań trzeźwości pracowników w firmach jest możliwe od 21 lutego 2023 r. To niezwykle ważna dla branży transportowej zmiana, której od kilku lat domagali się przewoźnicy. Umożliwia badanie trzeźwości kierowców w firmach przed ich wyjazdem w trasę. Sprawdź na jakich zasadach można je przeprowadzać? Co zrobić, gdy wynik badania będzie pozytywny i ilu pomiarów potrzeba, aby wynik badania mógł zostać uznany za ostateczny? Przedstawiamy, jak powinno przebiegać zakładowe badanie trzeźwości pracowników.
Kategoria: | Transport i logistyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 591 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Drogi Czytelniku!
Począwszy od 21 lutego 2023 r., zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy umożliwiające pracodawcom wykonywanie zakładowych prewencyjnych badań trzeźwości. Jak jednak w praktyce prowadzić takie badanie? Co zrobić, gdy wynik badania będzie pozytywny i ilu pomiarów potrzeba, aby wynik badania mógł zostać uznany za ostateczny? Przedstawiamy, jak powinno przebiegać zakładowe badanie trzeźwości pracowników.
Życzę miłej lektury
Mariusz Jendra
redaktor prowadzący
[email protected]
PS Sprawdź najnowsze informacje na: www.zarzadzajacytransportem.wip.plBadanie trzeźwości kierowców – gdzie trzymać dokumentację
Możliwość przeprowadzania w firmach badań trzeźwości pociąga za sobą konieczność wprowadzenia nowych zasad w odniesieniu do dokumentacji pracowniczej. Związane z badaniami trzeźwości nowe dokumenty o charakterze informacyjnym trzeba będzie przechowywać w części B akt osobowych.
Ponadto w aktach trzeba będzie dodać część E, w której gromadzona ma być dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Do części B wkładaj informacje dla pracowników.
Jeśli pracodawca będzie chciał przeprowadzać w swojej firmie badania trzeźwości, ma obowiązek przekazania każdemu nowemu pracownikowi, którego będą obejmowały kontrole trzeźwości lub na obecność środków odurzających, informacji na ten temat.
Ponadto w aktach trzeba będzie dodać część E, w której gromadzona ma być dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości.
Do części B wkładaj informacje dla pracowników
Jeśli pracodawca będzie chciał przeprowadzać w swojej firmie badania trzeźwości, ma obowiązek przekazania każdemu nowemu pracownikowi, którego będą obejmowały kontrole trzeźwości lub na obecność środków odurzających, informacji na ten temat.
Informację trzeba przekazać przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Informacja musi zawierać komunikat o tym:
•że takie kontrole są w firmie prowadzone,
•jakie grupy pracowników są objęte kontrolą,
•w jaki sposób przeprowadzane są kontrole,
•jakie urządzenie jest wykorzystywane do kontroli,
•kiedy i jak często kontrole są przeprowadzane.
Taką informację pracodawca może przekazać pracownikowi zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Dokumenty te trzeba przechowywać w części B akt osobowych.
Do nowej części E wkładaj wszystkie dane o kontroli
Nowością jest dodanie do akt osobowych części E. W tej części przechowywane będą dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność innych środków odurzających. Chodzi o dokumenty z kontroli prowadzonych zarówno przez pracodawcę, jak i przez policję.
Pracodawca będzie przetwarzał informacje o dacie, godzinie i minucie badania przeprowadzonego w ramach kontroli oraz o wyniku tego badania, jeśli wskazywał na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika.
Te informacje pracodawca ma przechowywać w aktach osobowych pracownika przez okres nieprzekraczający roku od dnia ich zebrania. Jeśli zastosowana będzie kara upomnienia, kara nagany lub kara pieniężna, pracodawca będzie przechowywał informacje o dacie, godzinie, minucie kontroli trzeźwości czy na obecność środków odurzających oraz wyniki kontroli do czasu uznania kary za niebyłą (co następuje po roku nienagannej pracy).
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Badanie trzeźwości kierowców – gdzie trzymać dokumentację
Przetwarzanie danych osobowych przy kontroli trzeźwości
Szef może badać kierowców alkomatem
Badanie trzeźwości krok po kroku
Czy do badania trzeźwości można użyć testera Alcoblow?
Odmowa badania trzeźwości a zwolnienie dyscyplinarne
Wzór zapisu o badaniu trzeźwości w dokumentach firmowych
Dyscyplinarka za nietrzeźwość w okresie wypowiedzenia
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71