Żeglowanie po Karaibach Martynika - Grenada - Barbados - ebook
Żeglowanie po Karaibach Martynika - Grenada - Barbados - ebook
Małe Antyle morza Karaibskiego – to egzotyczne miejsce staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród polskich żeglarzy i turystów. To zakątek pełen niespodzianek i skrajności. Można tu zobaczyć niebiańskie plaże i tropikalną dżunglę, bogactwo prywatnych wysp i wioskową biedę, nurkować z żółwiami, ścigać się z delfinami i śledzić stada latających ryb. W ciągu dnia gasić pragnienie mango, a wieczorami, pod rozgwieżdżonym niebem, delektować się świeżymi homarami. Bogactwo różnorodności i raj nie tylko dla żeglarzy.
Książka opisuje Wyspy Zawietrzne Małych Antyli w łańcuchu od Martyniki (od portu Le Marin) do południowych krańców Grenady, widziane z perspektywy turystycznego rejsu na jachcie żaglowym. To pierwsza pozycja w języku polskim tak szczegółowo opisująca żeglowanie po Małych Antylach Morza Karaibskiego.
Czytelnik znajdzie tu praktyczne informacje dotyczące atrakcji turystycznych, usług portowych, gastronomicznych, cen, elementów locji morskiej, a także kontakty do osób oraz formalnych i mniej formalnych instytucji, znacznie ułatwiające spędzenie atrakcyjnego urlopu na Karaibach pod żaglami. Publikacja zawiera też mapy portów i kotwicowisk a także poszczególnych wysp na trasie żeglugi oraz wiele kolorowych zdjęć.
Spis treści
Spis treści
Wstęp ... 7
Informacje ogólne ... 9
Wybór terminu, jachtu i skipera ... 9
Jak dotrzeć na Karaiby ... 10
Waluta, jednostki miary, język ... 11
Obowiązki formalne ... 11
Wyspa Martynika ... 14
Marina Le Marin ... 14
Zatoka Anse des Salines ... 20
Wyspa Saint Lucia ... 21
Zatoka Rodney Bay ... 24
Castries ... 28
Zatoka Marigot Bay ... 30
Zatoka Soufriere Bay ... 34
Vieux Fort Bay ... 40
Saint Vincent i Grenadyny ... 42
Wyspa Saint Vincent ... 45
Wyspa Bequia ... 58
Wyspa Mustique ... 61
Wyspa Canouan ... 67
Wyspa Mayreau ... 71
Tobago Cays ... 77
Wyspa Palm Island ... 81
Wyspa Union ... 83
Wyspa Mopion ... 85
Wyspa Petite St. Vincent ... 87
Grenada ... 88
Wyspa Petite Martinique ... 89
Sandy Island (przy Carriacou) i inne wyspy w drodze
na Grenadę ... 91
Wyspa Grenada ... 93
Barbados ... 88
Na zakończenie ... 104
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7020-473-2 |
Rozmiar pliku: | 5,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Blue Lagoon (Fot.: I.G.)
Locja
Blue Lagoon znajduje się w południowej części St. Vincent. Locja podaje, że teoretycznie możliwe jest wejście do zatoki od strony południowej kursem 60° (mapa 14). Ze względu na zafalowanie powierzchni wody (słabe osłonięcie od wschodu) i brak oznakowania nawigacyjnego, lepiej jednak nie korzystać z tego przejścia. Bezpieczniejsze, oznakowane dwoma stawami, choć płytkie wejście (locja podaje 1,8 m, a na son-
dzie Saliny 48 odczytałem 2 m) znajduje się od strony zachodniej Blue Lagoon. Rano ma tu miejsce odpływ, a wieczorem przypływ ze skokiem wody ok. 0,5 m.
Informacje turystyczne
Na miejscu znajduje się baza czarterowa SunSail (z warsztatem). Przy pomoście prąd, woda i paliwo do jachtu, a na brzegu prysznice (średniej klasy), mały sklep spożywczy (drogi).
WiFi działa najlepiej w holu przy recepcji (obsługują tu dwie, czasami trzy, miłe panie). Można spocząć na kanapie. Nazwa sieci: "SunSail", hasło: SailSunWire1 (styczeń 2010).
W prawo można się wybrać wzdłuż zatoki nieodwiedzaną plażą na spacer.
Podążając z mariny w górę, a następnie ulicą w lewo, jeszcze przed szczytem wzniesienia dotrzemy po około 10 minutach do restauracji przyhotelowej. Idąc dalej w dół w kierunku Calliaqua Village po lewej stronie, po kolejnych 10 minutach marszu, wyłoni się wychodząca na wodę restauracja z piętrem przy Yacht Clubie. Jedzenie jest tu proste, smaczne i w dużych porcjach.
W samym Calliqua Village znajdują się bary, boisko do koszykówki, boisko piłkarskie, a także bankomat ATM.
PRZYKŁADOWE CENY (W EC)
2010: Baza SunSail: postój jachtu jednokadłubowego – 2/ft, postój katamaranu – 3/ft., paliwo diesel – 9,8/galon, benzyna (ang. gasoline)
– 11,15/galon, olej – 15, prąd – 25, woda: jacht jednokadłubowy
– 30/zbiornik, katamaran
– 35/zbiornik, lód
– 12/worek (w Minimart). Restauracja Yacht Club: BBQ Chicken – 48, zupa rybna 18 (bardzo dobra), wołowina – 55, piwo – 6, danie z ryby: King Fish
– 65.
Zatoka Admirality Bay, Port Elizabeth
Locja
Wejście do zatoki jest komfortowo szerokie. Już tam można zostać ostrzelanym przez jednego z paparazzich na szybkim pontonie z długą lufą u aparatu. Tego samego dnia podczas postoju zaproponowane zostaną dość atrakcyjne (i drogie) zdjęcia. Bliżej miasta znajduje się wiele boi cumowniczych. Na lewo drewniany pomost należący do mariny (bez toalet) z bardzo ograniczoną liczbą miejsc (mapa 15). Czasami zdarzy się tam wolne kilka metrów – warto podejść bliżej.
Na kanale 67 VHF pracuje Daffodil Moorings Marine Services, z którym można uzgodnić (ewentualnie entuzjastycznie przywołać z burty bez radia) pranie odzieży, lód spożywczy, zaopatrzenie w paliwo i wodę. Wszystko odbywa się za pośrednictwem podpływających małych łodzi-barek. Czasami na środku zatoki stoi zacumowany
KING FISHER iii (VHF 16) – pomarańczowy statek-barka, który służy za punkt zaopatrzeniowy dla tych mniejszych m.in. dla Daffodill. Wręcz nie wypada nie skorzystać tu z bezpośredniego, tańszego zakupu wody i ewentualnie paliwa na jacht, szczególnie, że obsługa jest bardzo miła, a podchodzenie long side nie jest zbyt karkołomne (o ile robi się je pod wiatr).
Informacje turystyczne
Bequia to druga wyspa Grenadynów, patrząc od strony St. Vincent, a Port Elizabeth to małej wielkości miasto z jedną główną ulicą na nabrzeżu. W prawej części miasta znajdują się restauracje i nieco bardziej eleganckie butiki, a głębiej – sklep z artykułami żeglarskimi. Z lewej strony mieści się bank (w głębi kolejny), a także kilka sklepów spożywczych, odprawa paszportowo-celna (klimatyzowany, wyróżniający się estetycznie