- promocja
Zrozumieć ACT - ebook
Zrozumieć ACT - ebook
Rozszerzone i poprawione wydanie cenionego podręcznika terapii akceptacji i zaangażowania to ponad 60% nowych treści!
Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami, opisami przypadków, fragmentami rozmów z klientami, ćwiczeniami i metaforami, co pomaga lepiej zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce.
W nowym wydaniu autor uwzględnił zagadnienia ekspozycji, problemów w relacjach, elastycznego myślenia, samowspółczucia, wstydu, przezwyciężania poczucia braku nadziei i wiele innych. Wprowadził także niezwykle skuteczne narzędzie, jakim jest punkt wyboru. Specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego dowiedzą się także, jak wzmacniać relację klient – terapeuta, pokonać przeszkody na drodze do zmiany oraz dostosować techniki i ćwiczenia do swoich potrzeb.
Ta książka to nieocenione źródło rzetelnej wiedzy. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od praktyków początkujących do tych bardziej doświadczonych, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności. Dzięki niej złożona teoria i praktyka ACT stają się przystępne i zrozumiałe.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8258-022-8 |
Rozmiar pliku: | 4,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Cieszymy się, że w ręce polskich czytelniczek i czytelników trafia drugie wydanie książki Zrozumieć ACT. Jest to znakomity podręcznik terapii akceptacji i zaangażowania zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych terapeutek i terapeutów. Z jego lektury skorzystają także osoby, które nie planują zajmować się psychoterapią, ale szukają dobrej książki wspomagającej rozwój osobisty. A to nie jest oczywiste, biorąc pod uwagę podtytuł.
Terapeutki i terapeuci dopiero zaznajamiający się z ACT poznają z tą książką niezbędne podstawy – teorię przedstawioną w bardzo przystępny sposób, z wykorzystaniem metafor, z humorem, bez przynudzania czy napuszenia. Następnie zgłębią proces prowadzenia tej terapii krok po kroku, począwszy od konceptualizacji przypadku przez zastosowanie poszczególnych procesów po sposoby użycia ćwiczeń i bardzo konkretne wskazówki. Dowiedzą się, co i jak ćwiczyć, aby z powodzeniem stosować zasady ACT w praktyce.
Drugie wydanie książki będzie również użyteczne dla osób mających pewne doświadczenie w prowadzeniu ACT. Russ Harris przybliża w nim autorski model punktu wyboru. Zwraca uwagę na rolę samowspółczucia, a także wyjaśnia wiele nieporozumień narosłych wokół takich zagadnień, jak akceptacja czy właśnie samowspółczucie. Obok przedstawienia tradycyjnych technik i metafor wskazuje potencjalne trudności i częste błędy popełniane w pracy nad poszczególnymi procesami (np. akceptacją, odkrywaniem wartości czy defuzją) oraz podpowiada, jak sobie z nimi poradzić. Widać tutaj lata doświadczeń w stosowaniu ACT i uczeniu o niej. Jednocześnie autor, zgodnie z założeniami tego modelu terapii, pokazuje samego siebie od ludzkiej strony, z humorem odnosząc się również do własnych błędów i pomyłek.
Bardzo wartościową cechą książki jest przebijający z jej stron realizm. Wiele osób zafascynowanych ACT widzi w tej terapii propozycję idealną dla wszystkich. Autor jednak nie raz daje do zrozumienia, że nie jest to terapia dla każdego, że są osoby, które mają oczekiwania niespójne z jej celami. Wspomniany realizm, czy może zdrowy rozsądek, przejawia się także w odwoływaniu się wielokrotnie do centralnej kwestii użyteczności stosowanych w życiu strategii radzenia sobie z trudnymi myślami czy emocjami. Harris pisze wprost, że czasem nie ma nic złego w unikaniu doświadczania czy w fuzji poznawczej, o ile te nie oddalają nas od życia zgodnego z naszymi wartościami, przynoszącego pełnię satysfakcji.
Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca potencjalnego grona czytelniczek i czytelników tej książki. Choć ta jest pomyślana jako podręcznik prowadzenia ACT, to zdecydowanie mogą po nią sięgnąć osoby, które nie planują zajmować się psychoterapią, ale pracują z drugim człowiekiem, pomagając mu w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami czy w rozwoju osobistym, jak czynią to psycholożki i psychologowie, trenerki i trenerzy rozwoju osobistego, osoby prowadzące coaching, ale również lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, dietetyczki i dietetycy czy wychowawczynie i wychowawcy. Po książkę tę mogą śmiało sięgnąć także ci, którzy szukają po prostu dobrej lektury wspierającej w samorozwoju, pomagającej rozwijać kompetencje potencjalnie przydatne każdemu w życiu codziennym, nierzadko wypełnionym trudnymi myślami czy emocjami niepozwalającymi rozwinąć skrzydeł. Russ Harris raz za razem powtarza, że w przypadku ACT najlepszym obiektem do ćwiczenia technik pracy z osobami potrzebującymi pomocy jesteśmy my sami, terapeutki i terapeuci. Ćwicząc na sobie, nie tylko doskonalimy technikę, ale także doświadczamy jej pozytywnych skutków. I to właśnie czyni ze Zrozumieć ACT przydatną książkę samopomocową. Każda czytelniczka i każdy czytelnik, wykonując opisane przez autora ćwiczenia czy stosując od czasu do czasu w swoim życiu metodę punktu wyboru, ma szansę zyskać nową perspektywę i nowe umiejętności oraz śmielej żeglować w kierunku takiego życia, jakiego pragnie. I nie ma przy tym znaczenia, czy zajmuje się psychoterapią, czy nie. Wszyscy dzielimy wspólny los i wspólne trudności. I wszyscy skorzystamy z lektury tej świetnie napisanej książki.
dr Joanna Dudek i prof. Paweł Ostaszewski
Uniwersytet SWPSPrzedmowa do wydania amerykańskiego
Terapia akceptacji i zaangażowania (ang. acceptance and commitment therapy, ACT) jest powszechnie uważana za zagmatwaną. W książce, którą trzymasz w rękach, znajdziesz kilka możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. Podstawowa teoria poznania, na której bazuje ACT, jest precyzyjna pod względem technicznym, a stosowane metody mają nieliniowy charakter. Myślę jednak, że istnieje jeszcze inny powód. Otóż logiczny umysł nie lubi, gdy się go detronizuje. Przeciwstawia się zmianie sposobu funkcjonowania z rozwiązywania problemów na witalne życie.
Terapia akceptacji i zaangażowania zaprasza klientów, by doświadczali świata w nowy, bogaty w znaczenia sposób. W tym nowym świecie istota życia bardziej przypomina zachwycanie się zachodem słońca niż rozwiązywanie zadania z matematyki. I możliwe się staje mnóstwo przedziwnych rzeczy:
• możesz się zwrócić ku własnemu cierpieniu, dzięki czemu życie otworzy się przed tobą;
• możesz świadomie przyjmować sprzeczne myśli, nie rozstrzygając przy tym, która z nich „ma rację”, i w rezultacie znaleźć spójność i zrozumienie;
• możesz uważać siebie za kogoś zupełnie nieistotnego i właśnie dzięki temu odnaleźć niezwykły spokój ducha i poczucie celu;
• zauważasz, że to, na czym ci bardzo zależy, jest na wyciągnięcie ręki – w twoim bólu i podziwie, w twojej autentyczności i radości;
• możliwy jest wybór, nawet gdy twój umysł cały czas stara się przekształcać możliwości wyboru w logiczne sylogizmy.
Wszystko to zapewnia energia życia, która płynie z elastyczności psychologicznej. Jest to drogowskaz zarówno dla klientów, jak i dla terapeutów – pod warunkiem że uda się przedrzeć przez mentalną gęstwinę na tyle, by go dojrzeć. Russ Harris całkowicie przebudował drugie wydanie niniejszej książki i obsadził w roli głównej narzędzie, które szybko i skutecznie pomaga terapeutom właśnie to osiągnąć.
Punkt wyboru – bo o nim mowa – czyli narzędzie kliniczne opracowane przez Russa Harrisa, Joego Ciarrochiego i Ann Bailey, pozwala szybko dotrzeć do istoty modelu elastyczności psychologicznej. Posługiwałem się nim wiele razy i zawsze byłem pod wrażeniem jego elegancji, prostoty i siły oddziaływania. Za jego pomocą zarówno terapeuci, jak i klienci mogą szybko zrozumieć, że odwracanie się od bólu w niczym nie pomaga, że użyteczność jest ważniejsza od sylogizmów i że zawsze istnieje wybór. W rękach Russa Harrisa narzędzie to pozwala upraszczać, ale nie dopuszcza do banalizacji. Pomaga zrozumieć klienta bez ryzyka zbagatelizowania jego problemów. Nie spłyca – dociera do sedna.
Russ Harris słynie w świecie z umiejętności wydobywania z gęstwiny szczegółów tego, co najważniejsze. Obfitująca w detale teoria, na której opiera się ACT, jest ważna, ale nie dla każdego i nie na samym początku. Jeśli interesuje cię stosowanie tego modelu terapii w praktyce, to najważniejsze jest, by zacząć; nauka przyjdzie zaraz potem. Ważne, by odnaleźć wspomniany drogowskaz. W niniejszej książce Russ Harris wyraźnie zachęca nowicjuszy, by ruszyli naprzód.
Widziałem już różne próby upraszczania ACT, które polegały na odrywaniu się od pracy zasadniczej z nadzieją, że specjaliści ostatecznie do wszystkiego dojdą sami. Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku Russa Harrisa nigdy coś takiego nie miało miejsca. Jego metody i jego słowa zawsze są wiarygodne. Pełne klinicznej mądrości, umiejętności, życzliwości. Russ głęboko rozumie pracę zasadniczą oraz wykonuje ją i poszerza uczciwie. W tej książce, wykorzystując swój niekwestionowany talent, jasno przedstawił model ACT, a dzięki swej klinicznej kreatywności stworzył nowe metody, narzędzia i sposoby docierania wraz z klientami do sedna poszczególnych procesów. W drugim wydaniu szerzej omówił pewne zagadnienia, którym dotąd nie poświęcono dostatecznej uwagi, w tym stosowanie ekspozycji i mądrość ukrytą w emocjach.
Ta książka otwiera świat terapii akceptacji i zaangażowania przed czytelniczkami i czytelnikami tak, aby mogli go eksplorować na przeróżne sposoby. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych książek, zapewne już wiesz, że ACT znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. To może nieco onieśmielać osoby, które dopiero poznają ten model. Ale nie tylko je! Może i miałem udział w powstaniu ACT, lecz nad rozwijaniem tego modelu terapii pracowało wielu ludzi i przyznaję, że niekiedy sam miewam podobne obawy.
To nieistotne. Ważne jest to, że znamy prosty sposób, by iść naprzód. Trzymasz go w swoich rękach.
W tej chwili znajdujesz się w punkcie wyboru. Trzymasz w rękach tę książkę, ponieważ czujesz, że czas przystąpić do nauki ACT. Zgadzam się z tobą. Jedyne, co musisz teraz zrobić w tym celu, to przewrócić kartkę i zacząć.
dr Steven C. Hayes
University of NevadaJak korzystać z tej książki
Jeżeli stykasz się z terapią akceptacji i zaangażowania po raz pierwszy, to zachęcam cię do przeczytania tej książki od deski do deski, zanim zaczniesz stosować omawiane podejście w praktyce. Sześć podstawowych procesów ACT wzajemnie się ze sobą wiąże, więc jeśli nie zrozumiesz dobrze całego modelu i powiązań między jego elementami, możesz się pogubić i pójść w złym kierunku.
Jeśli zaś już masz odpowiednie przygotowanie do tego, by zacząć stosować ACT w pracy z klientami, możesz traktować tę książkę jako nieformalny przewodnik i korzystać z opartego na protokole ACT podręcznika, który poprowadzi cię szczegółowo przez kolejne sesje. Jeżeli pracujesz w duchu ACT regularnie, wykorzystaj poszczególne rozdziały do doskonalenia i rozbudowywania tego, co już robisz w swoim gabinecie.
Materiały dodatkowe
W pisaniu tej książki najtrudniejsza była decyzja, co pominąć. Kiedy skończyłem pracę, okazało się, że przekroczyłem wyznaczony mi limit o czterdzieści tysięcy słów. Zamiast jednak wyrzucać różne materiały, zamieściłem je w darmowym e-booku pod tytułem ACT made simple: The extra bits. Możesz go pobrać z zakładki „Free Resources” na stronie: https://psychwire.com/harris (w języku angielskim). Znajdziesz tam wszystkie materiały, które chciałem umieścić w książce, ale na które ostatecznie zabrakło miejsca: pytania i odpowiedzi, pułapki i wskazówki, scenariusze dodatkowych ćwiczeń i metafor oraz nagrania audio do pobrania. Również tam znajdują się wszystkie formularze, które zamieszczam w książce albo o których jedynie w niej wspominam.
Na końcu wielu rozdziałów znajdziesz ramkę „Materiały dodatkowe”, a w niej informacje o wszystkich dobrach, które na ciebie czekają w odpowiednich rozdziałach wspomnianego e-booka.
Podrozdziały Doskonalenie umiejętności
W podrozdziałach pt. Doskonalenie umiejętności podpowiadam, jak możesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie ACT. Ponadto w trakcie lektury koniecznie wykonuj poszczególne ćwiczenia. Wszak nie sposób nauczyć się prowadzenia samochodu wyłącznie poprzez czytanie na ten temat – trzeba wsiąść do auta, chwycić kierownicę i ruszyć w drogę. Będę więc co jakiś czas zachęcać cię do ćwiczenia nowych umiejętności zarówno w domu, jak i podczas sesji. Podrozdziały Doskonalenie umiejętności znajdziesz w wielu rozdziałach, choć nie we wszystkich. Mam jednak nadzieję, że nawet tam, gdzie nie proszę o to wprost, będziesz wypełniać formularze, przeglądać scenariusze, ćwiczyć interwencje z wyobrażonym klientem, testować techniki na sobie – a potem robić to wszystko w rzeczywistości, w trakcie sesji.
Podrozdziały Podsumowanie
Każdy rozdział kończy podrozdział pt. Podsumowanie, w którym zbieram najważniejsze zagadnienia omówione w danym rozdziale.
Kompozycja książki
Książka składa się z czterech części. W części 1 (rozdziały 1–4) omawiam ogólnie model ACT i leżącą u jego podstaw teorię. Z kolei w części 2 (rozdziały 5–7) pokazuję, jak rozpocząć pracę w duchu ACT, między innymi jak prowadzić terapię doświadczeniową, uzyskać świadomą zgodę i nadawać strukturę sesjom.
Część 3 (rozdziały 8–29) jest poświęcona sześciu podstawowym procesom ACT oraz ich zastosowaniu w przypadku wielu rozmaitych problemów klinicznych. W każdym rozdziale kładę duży nacisk na prostotę i praktykę, tak aby dało się od razu stosować ten model (pamiętaj jednak, że jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z terapią akceptacji i zaangażowania, warto wcześniej przeczytać książkę od deski do deski).
W części 4 (rozdziały 30–32) omawiam tak ważne tematy, jak budowanie optymalnej relacji terapeutycznej, radzenie sobie z zablokowaniem i oporem oraz kolejne etapy drogi przez ACT.
Możliwość modyfikacji
W pierwszych latach pracy w duchu ACT popełniłem poważny błąd: starałem się robić wszystko dokładnie tak, jak pisano w podręcznikach. W moim przypadku nie sprawdzało się to zbyt dobrze, ponieważ mój sposób mówienia znacznie się różni od tego, który przewidują scenariusze zawarte w znanych mi książkach. Kiedy później wziąłem udział w warsztatach Stevena C. Hayesa, twórcy ACT, popełniłem kolejny poważny błąd: byłem pod tak wielkim wrażeniem jego wyjątkowego stylu prowadzenia terapii, że zacząłem go naśladować. To też się nie sprawdziło. Rzecz w tym, że nie byłem sobą, tylko nieudaną kopią Stevena.
Pewnego dnia natknąłem się na cytat z Oscara Wilde’a: „Bądź sobą – wszystkie inne role są już obsadzone”. I wtedy mnie olśniło. Porzuciłem gotowe scenariusze, odpuściłem sobie kopiowanie mistrzów i znalazłem własny sposób prowadzenia tej terapii. Wypracowałem swój styl i sposób mówienia, naturalny dla mnie i odpowiadający moim klientom. To właśnie wtedy ACT naprawdę wkroczyła do mojego życia. Ze wszystkich sił zachęcam cię do tego samego. Bądź sobą. Czytając tę książkę, wykorzystuj swoją kreatywność. Modyfikuj i przystosowuj opisane przeze mnie narzędzia i techniki (oczywiście dochowując wierności modelowi ACT), aby dopasować je do własnego stylu. Czytając opisy metafor, scenariusze, formularze czy ćwiczenia, zmieniaj słowa tak, aby pasowały do twojego sposobu wypowiadania się. Jeśli wymyślisz inne lub lepsze metafory, które będą wywoływać ten sam efekt, stosuj je zamiast tych proponowanych przeze mnie. Model ACT pozostawia mnóstwo przestrzeni na kreatywność i innowacyjność. Proszę, wykorzystaj to.