Facebook - konwersja

Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 2/2012 (185) - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Luty 2012
Format:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
8,77

Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 2/2012 (185) - ebook

Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy różnych sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym (porady prawne w cyklu „Prawo na rynku książki”), problemowym (teksty traktujące o przemianach gospodarczych mających wpływ na rynek książki), informacyjnym (skrótowe relacje z imprez branżowych, spotkań promocyjnych, informacje o najciekawszych inicjatywach edytorskich, akcjach promocyjnych, konkursach, festiwalach książki, nagrodach literackich, zmianach organizacyjnych w firmach wydawniczo-księgarskich). „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych, w każdym numerze recenzujemy kilkadziesiąt nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, religia, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy). Współpracują z nami najlepsi autorzy specjalizujący się w problematyce rynku książki: Krzysztof Masłoń (krytyka literacka), Łukasz Gołębiewski (analizy rynku), Joanna Hetman-Krajewska (prawo autorskie), Grzegorz Sowula, Janusz Drzewucki, Piotr Dobrołęcki, Kuba Frołow, Tomasz Zapert.

Spis treści

 

Estetyk, przyrodnik, czarodziej

W opowiadaniach i powieściach Janusza Korczaka bardzo często odnajdujemy takie marzenia, wyobrażenia, plany, projekty, które później, po pewnej obróbce i przycięciu do potrzeb rzeczywistości, wejdą do jego pism teoretycznych a także do praktyki wychowawczej „Domu sierot” i „Naszego domu”. Czy są to niewielkie wzmianki i uwagi bohaterów – marzycieli, tak jak w „Dziecku salonu”, „Bankructwie małego Dżeka” czy niezliczonych opowiastkach i humoreskach, czy też jest to całościowy, systematyczny plan przebudowy świata, jak w znakomitej, awangardowej i unikalnej w skali światowej, a niemal zupełnie dziś zapomnianej powieści utopijnej „Szkoła życia”. (…) Wygląda to tak, jakby literatura była dla Starego Doktora czarodziejskim pierwszym etapem w drodze do działania, w którym musi dojść do jak najdokładniejszego, jak najbardziej plastycznego wyobrażenia sobie tego, co chce się w świecie zmienić, tego, jak się chce tego dokonać oraz tego, jak ma świat wyglądać po przemianie – o twórczości literackiej Janusza Korczaka w lutowym wydaniu pisze Jarosław Górski

Bez tej miłości można żyć

Które z wierszy zmarłej 1 lutego wieczorem Wisławy Szymborskiej naprawdę zakotwiczyły się w ludzkiej pamięci? Chyba dwa: „Nic dwa razy się nie zdarza” – nie oszukujmy się, głównie za sprawą pięknie go wyśpiewującej Łucji Prus – i „Kot w pustym mieszkaniu”, napisany po śmierci pisarza Kornela Filipowicza, z którym związana była od 1967 roku. (…) Ksiądz Jan Twardowski radził nam: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” i wzięliśmy sobie tę radę do serca, powtarzając jako „złotą myśl”. Dużo wcześniej, właśnie „Minucie ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”, Wisława Szymborska pisała: „Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa”. A kończyła wiersz słowami: „Tyle wiemy o sobie,/ ile nas sprawdzono./ Mówię to wam/ ze swego nieznanego serca” – tak zmarłą poetkę wspomina Krzysztof Masłoń

Jesteśmy zbyt hermetyczni

Do naszej świadomości coraz bardziej przenika dramatyzm pierwszej połowy XX wieku, szczególnie we wschodniej części Europy, gdzie trudno spotkać rodzinę nie mającą przesiedleńców wśród swoich członków. Wśród badaczy jest to w zasadzie wiedza powszechna, niezależnie od ich narodowości. Dużo gorzej jest ze świadomością przeciętnego człowieka, zwłaszcza człowieka Zachodu, wliczając w to Niemcy. Oni naprawdę w znakomitej większości nie wiedzą, co tutaj się działo w roku 1939 i potem. Zimna wojna pozwoliła nawet Niemcom zapomnieć hekatombę, jaką tutaj urządzili. Potem dziwili się, dlaczego spadła na nich taka straszna kara w postaci wysiedlenia milionów. Przypomnienie tego wszystkiego, gwoli prawdy a nie kary, gwoli uzupełnienia wykoślawionej pamięci Europy, uważam za najbardziej znaczące zadanie dla europejskich intelektualistów – z prof. Janem M. Piskorskim, wykładowcą historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim, autorem książki „Wygnańcy”, rozmawia Piotr Dobrołęcki

Książki miesiąca

„Listy do młodego pisarza” Mario Vargasa Llosy i „Tajemnice artystów i ich dzieł” Pawła Kwiatkowskiego

„Teoria bezwzględności” Beaty Pawlikowskiej i „Zawiłości miłości” Doroty Gellner

Proponujemy także

Wydarzenia

Fotoreportaż

Bestsellery

Co czytają inni

Koszyk z książkami

Między wierszami

Felieton Marka Ławrynowicza

Recenzje

Kategoria: Rynek wydawniczy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Rozmiar pliku: 7,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: