Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 3/2012 (186) - ebook
Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 3/2012 (186) - ebook
Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy różnych sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym (porady prawne w cyklu „Prawo na rynku książki”), problemowym (teksty traktujące o przemianach gospodarczych mających wpływ na rynek książki), informacyjnym (skrótowe relacje z imprez branżowych, spotkań promocyjnych, informacje o najciekawszych inicjatywach edytorskich, akcjach promocyjnych, konkursach, festiwalach książki, nagrodach literackich, zmianach organizacyjnych w firmach wydawniczo-księgarskich). „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych, w każdym numerze recenzujemy kilkadziesiąt nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, religia, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy). Współpracują z nami najlepsi autorzy specjalizujący się w problematyce rynku książki: Krzysztof Masłoń (krytyka literacka), Łukasz Gołębiewski (analizy rynku), Joanna Hetman-Krajewska (prawo autorskie), Grzegorz Sowula, Janusz Drzewucki, Piotr Dobrołęcki, Kuba Frołow, Tomasz Zapert.
Tematem przewodnim numeru jest rynek książki katolickiej. Co nowego na rynku wydawców katolickich? – zastanawia się w artykule Jerzy Wolak. Polacy nie chcą już czytać o Janie Pawle II. Choć być może wkrótce zaczną go znów potrzebować, jak w roku 1978, bo historia zdaje się powtarzać. A zazwyczaj powtarza się jako farsa. Fenomen bestsellerowości wszelkich publikacji związanych z Janem Pawłem II ostatecznie dobiegł końca. Rynek się nasycił. Może wręcz – przesycił. Zaciekawienie tematyką papieską w sposób naturalny powoli powraca do stanu sprzed roku 1978. Polacy dowiedzieli się już o Janie Pawle II wszystkiego, czego mogli się dowiedzieć, Benedykt XVI zaś – choć postrzegają go jako w pewnym sensie „namaszczonego” przez swego poprzednika – jest dla nich po prostu jednym z dwustu sześćdziesięciu pozostałych namiestników Chrystusowych, jacy kierowali nawą Kościoła na przestrzeni jego dwumilenijnej historii.
Z Beatą Gołembiowską, autorką książki „W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie”, na temat kulis powstania publikacji rozmawia Piotr Dobrołęcki: Sześć lat temu moja znajoma, a teraz pracodawczyni, Liliana Komorowska postanowiła zorganizować wystawę zatytułowaną „Dialog”. Na ekspozycji miały się znaleźć obrazy współczesnych polskich malarzy mieszkających w Kanadzie, a także pamiątki oraz obrazy starszego pokolenia, głównie przedwojennego. Tak się złożyło, że wszystkie pamiątki i obrazy dostarczyli polscy arystokraci mieszkający w kanadyjskiej miejscowości Rawdon oddalonej sto kilometrów od Montrealu. Mieli wiele do przekazania, a ich pamiątki były naprawdę „rozrzewniające”: drobne rzeczy, jakie w trakcie wędrówki po świecie udało się „w jednej walizce” przywieźć.
Książki miesiąca:
„Rozwiązła” Jarosława Kamińskiego i „Putin. Człowiek bez twarzy” Mashy Gessen
„Czas walki z Bogiem” Andrzeja Nowaka i „Szczęście w garści” pod red. Ryszarda Skubisza
Proponujemy także:
Wydarzenia • Bestsellery • Między wierszami • Koszyk z książkami • Co Co czytają inni • Felieton Marka Ławrynowicza
Recenzje
Kategoria: | Literatura i kultura |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 8,6 MB |