Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 8/2011 (179) - ebook
Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 8/2011 (179) - ebook
"Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy różnych sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym (porady prawne w cyklu „Prawo na rynku książki”), problemowym (teksty traktujące o przemianach gospodarczych mających wpływ na rynek książki), informacyjnym (skrótowe relacje z imprez branżowych, spotkań promocyjnych, informacje o najciekawszych inicjatywach edytorskich, akcjach promocyjnych, konkursach, festiwalach książki, nagrodach literackich, zmianach organizacyjnych w firmach wydawniczo-księgarskich). „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych, w każdym numerze recenzujemy kilkadziesiąt nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, religia, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy). Współpracują z nami najlepsi autorzy specjalizujący się w problematyce rynku książki: Krzysztof Masłoń (krytyka literacka), Łukasz Gołębiewski (analizy rynku), Joanna Hetman-Krajewska (prawo autorskie), Grzegorz Sowula, Janusz Drzewucki, Piotr Dobrołęcki, Kuba Frołow, Tomasz Zapert.
Spis treści
1. Nasze patronaty i nowości
2. Wydarzenia
3. Lista bestsellerów "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" z komentarzem Krzysztofa Masłonia
4. Temat numeru: Podróże w dal i w głąb
Związki między gotowaniem a literaturą to temat przewodni sierpniowego numeru „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”: Od Ćwierczakiewiczowej autorzy polskich książek kucharskich byli już świadomi ich kulturotwórczej, w o wiele szerszym zakresie, niż tylko kultura kulinarna, roli – pisze Jarosław Górski. Mimo że dbali o to, by wśród proponowanych potraw nie zabrakło tych pochodzących z rodzimej, chłopskiej i drobnoszlacheckiej tradycji, takich jak pierogi, pyzy, mączne prażuchy czy kasze (bo przypomnijmy raz jeszcze, tradycja ziemiańska i mieszczańska za rodzime uważała to, co trwale zaadaptowała) żywieniowy konserwatyzm Polaków postrzegali jako zapóźnienie cywilizacyjne. I takie ambicje — pełnienia nie tylko funkcji zbiorów receptur i procedur kucharskich, ale także podręczników cywilizacyjnego sznytu, kulturowego awansu, słowem: stylu życia — mają i dzisiejsze książki kucharskie. Oszałamia dzisiejsze bogactwo pokazujących się na rynku pozycji: a to zbiorów przepisów polecanych przez gastronomicznych i nie tylko celebrytów, a to książek prezentujących życie kuchenne bohaterów seriali (sic!), a to opracowań szefów kuchni najdroższych restauracji, a to opisów tradycji kulinarnych wszelkich egzotycznych narodów i kultur, a to receptur potraw z najdziwaczniejszych i nigdy w naszym kraju niespotykanych składników. Oczywiście mnóstwo jest także zbiorów praktycznych, tanich i oszczędnych, prostych do zastosowania także przez ludzi zwykle stroniących od kuchni. I to być może z tego bogactwa książek kucharskich za sto lat łatwiej będzie odczytać aspiracje i pretensje naszego społeczeństwa, niż z socjologicznych diagnoz i opracowań.
5. Koszyk promujący Polskę:
Polska przewodniczy Unii Europejskiej! Stan ten potrwa do 31 grudnia. Potem prezydencja przeminie, pozostaną spinki, bączki i inne gadżety, które ponoć promują nasz kraj. Pokusiliśmy się o subiektywny wybór, spośród najnowszych publikacji na polskim rynku, tych książek, które mogą śmiało posłużyć jako wizytówka Rzeczpospolitej.
6. Autorski przegląd książek dla dzieci: Polubić się naprawdę
7. Co czytają inni: Wśród kolekcjonerów
8. Książki miesiąca "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI":
„Ewangelia według Jezusa Chrystusa” José Saramago
„Przewodnik archeologiczny po Polsce” Agnieszki Malinowskiej-Sypek, Roberta Sypka i Daniela Sukniewicza
„Różne oblicza harcerstwa” Wojciecha Śliwerskiego
„Miłosz i Putrament” Emila Pasierskiego
9. Kilkadziesiąt recenzji nowości wydawniczych
Kategoria: | Rynek wydawniczy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 5,6 MB |