Facebook - konwersja

Sens - psychologia dla ciebie - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
9 listopada 2021
Format:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
9,99

Sens - psychologia dla ciebie - ebook

Temat Numeru poświęcamy introwertyzmowi. Nieprzypadkowo właśnie teraz, bo – jak wyjaśnia redaktor naczelna Joanna Olekszyk –  to chyba najbardziej introwertyczna pora roku. „Postanowiliśmy ukazać go w pełnym świetle, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, ale koncentrując się na tych ostatnich” – pisze dalej we wstępniaku do grudniowego wydania. Dlatego poświęcony im blok artykułów nazwaliśmy „Cicha moc”. Skąd się ona bierze i jak ją odkryć u siebie, ale i wycofanych na pozór bliskich? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć z pomocą psychologów i doradców. Cechy osobowości introwertycznej przybliża psycholożka kliniczna i autorka książek Stephanie Stahl. O tym, że introwertyk introwertykowi nierówny przekonuje psycholożka Hanna Samson. Psychoterapeutki Katarzyna Miller i Ewa Klepacka-Gryz wyjaśniają w dwóch kolejnych tekstach, że skrajny ekstrawertyzm jest bardzo płytki i relacje z introwertykami niosą wiele dobrego, więc warto poznać ich „instrukcję obsługi”. Doradczyni zawodowa Sandra Bichl zachęca z kolei do wykorzystania potencjału introwertyka w pracy. Nawet jeśli wymaga to wiele wysiłku –  dla dobra organizacji warto go zrobić.

Nieprzypadkowo również na naszą okładkę trafiła Wisława Szymborskiej (autorką okładkowej ilustracji jest nasza redakcyjna koleżanka Ada Dziewulska –  ta sama, która stworzyła grafiki do kart emocji „Poznaj siebie” przygotowanych przez Katarzynę Miller wraz z Joanną Olekszyk). „Zwierzanie się publiczne to jest jakieś gubienie swojej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie. Nie można tak wszystkiego rozsiewać” – tłumaczyła. Klasyczna introwertyczka! W 25-lecie otrzymania przez poetkę literackiej Nagrodę Nobla wydawnictwo Znak proponuje książkę „Ćwiartka Szymborskiej, czyli Lektury Nadobowiązkowe”. Wyboru zawartych w niej felietonów dokonał Jacek Dehnel, z którym o pracy nad tą książką i samej Wisławie Szymborskiej rozmawia Joanna Olekszyk. „Wielkie wiersze są wielkie właśnie dlatego, że można je na nowo odczytywać w innych okolicznościach. I im dłużej działają, tym można powiedzieć, że są bardziej udane. Bo to znaczy, że przy wszystkich przemianach ludzkości i świata, w którym żyjemy, ktoś napisał coś, co tej świeżości nie straciło i nadal jest cennym komentarzem do tego, co nas otacza”  – mówi w wywiadzie autor wyboru.

Introwertyzm w innej (kociej) postaci pojawia się także w Temacie Specjalnym, czyli drugim comiesięcznym bloku tematycznym, tym razem zatytułowanym „Zwierzęta a my”.  Kot w centrum stawia siebie, co czyni go silnym i zdystansowanym –  powtarzamy za Carlem Gustavem Jungiem. Czego możemy się od niego nauczyć? Choćby tego, żeby nie iść na zgniłe kompromisy... Do brania przykładu ze zwierząt  –  dzikich, owszem, ale kto powiedział, że kot to zwierzę w pełni udomowione?  –  zachęca praktyk szamanizmu Robert Rient, pisząc: „Dzikość oznacza podążanie własną ścieżką, a ta ścieżka jest fascynująca”. Jednak dzikość to tylko część naszej natury – warto zatem wśród zwierząt poszukać również przewodnika naszego udomowionego ja. Najlepszym z nich będzie pies, mistrz wyczulenia na emocje przyjaciół, nieoceniający i zawsze gotowy, by ich wspierać.

W grudniowe wydaniach SENSu temat relacji ma kilka planów: numery ukazują się w listopadzie, gdy w pamięci odżywają wspomnienia o bliskich nieobecnych, a dotyczą miesiąca, w którym obchodzimy najbardziej rodzinne święta – Boże Narodzenie. A te – paradoksalnie, można by powiedzieć  – często również ujawniają nasze relacyjne tęsknoty i braki. Jak je zaspokoić? O dopasowaniu w związku opowiada psychoterapeuta Jacek Masłowski. Do nieoceniania swoich dzieci, staniu za córka i synem w każdy okolicznościach i budowaniu poczucia akceptacji, które pozwoli nastolatkom stawić czoło trudnościom dojrzewania nawołują instruktorka arteterapii Anna Merska-Mitan oraz psychiatra Joanna Puchała.

Ponadto w numerze stałe rubryki, m.in.:

  • Seksualnie – wywiad z dr Sylwią Jędrzejewską nie pozostawia wątpliwości: naszym najbardziej seksownym organem jest... mózg.
  • Filmoterapia z SENSem – o byciu sobą na przekór światu i ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami rozmawają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland na przykładzie ukazanej w filmie „Bo we mnie jest seks” Kaliny Jędrusik.
  • Mentorki. Do swojej alchemicznej pracowni zaprosiła nas jubilerka Sabina Wałęcka.
  • Psychoastrologiczny portret –  to zodiakalny Strzelec dostał od dobrych wróżek róg obfitości w prezencie na urodziny.
  • Nacje mają swoje racje dlaczego Portugalczyków nie można wkładać do jednego worka z innymi południowcami?
  • Ekomisja – Ałbena Grabowska wyjaśnia, ile podwarszawskiego Brwinowa w nowej powieści „Stulecie Winnych. Początek”
  • Informator o warsztatach rozwoju, a także filmy i książki rozwojowe oraz wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

Każdy numer SENSu jest inny, ale łączy je to, że...  „w Temacie Numeru, jak i innych tekstach staramy się przekazać Wam jedno: jesteście OK! Właśnie tacy, jacy jesteście” – kończy swój wstępniak Joanna Olekszyk.

Dołączając się do tego apelu, życzymy Czytelnikom wielu emocji przy odkrywaniu, jak fajnie jest być wewnątrz (także siebie),

Redakcja magazynu SENS

Spis treści

SENSOWNY POCZĄTEK
4 Listy do psychologa Odpowiada Ewa Klepacka-Gryz
8 Psychonewsy Inspiracje, rozwojowe wskazówki, ćwiczenia oraz filmy i seriale
14 Postać z SENSem Wisława Szymborska „Wszystko, co mam do zakomunikowania, jest w moich wierszach”
temat numeru cicha moc, czyli o zaletach introwersji
22 W swoim świecie Cechy osobowości introwertycznej przybliża psychoterapeutka Stefanie Stahl
28 Ci inni Czujesz się inna i to cię niepokoi? Niepotrzebnie – pisze psycholożka Hanna Samson
32 Inny rodzaj rozmowy Czy to są łatwe czasy dla introwertyków? Pytamy psycholożkę Katarzynę Miller
36 Kochaj mnie ciszej Terapeutka Ewa Klepacka-Gryz o związku skrajnej ekstrawertyczki z introwertykiem
40 Głębiej ukryte Wykorzystanie potencjału introwertyka jest bardzo wartościowe dla organizacji – przekonuje doradczyni zawodowa Sandra Bichl
relacje
44 Damsko-męskie Mężczyzna powinien wykazać się dziś większym zaangażowaniem – mówi psychoterapeuta Jacek Masłowski
48 Seksualnie Co dzieje się w naszej głowie na widok atrakcyjnej osoby – wyjaśnia dr Sylwia Jędrzejewska
52 Wychowanie z SENSem Obcowanie ze sztuką rozbudza ciekawość dzieci – mówi instruktorka Anna Merska-Mitan
56 Nacje mają swoje racje Portugalia
60 Kryzysy nastolatków O trudnościach młodzieży z dysforią płciową rozmawiają Marta Szarejko i Joanna Puchała
praca
66 Mentorki Biżuteria to coś, o czym ludzie marzą – mówi złotniczka Sabina Wałęcka
70 Szkoła umiejętności Wkładając mniej wysiłku, można osiągnąć lepsze wyniki
rozwój
72 Historia osobista Anders Bortne i jego 18 lat bezsenności
76 Psychoastrologia Archetyp Strzelca
80 Moc kobiet – rubryka Ewy Klepackiej-Gryz
82 Informator o warsztatach rozwoju
rozwój przez sztukę
84 Wywiad Reżyser Paolo Sorrentino o tym, co zawdzięcza rodzinnemu miastu, swoim mentorom oraz pewnej piłkarskiej legendzie
88 Recenzje Książki z SENSem
90 Zdarzenia Warto posłuchać i zobaczyć
92 Filmoterapia O filmie „Bo we mnie jest seks” rozmawiają Grażyna Torbicka i Martyna Harland
Zwierzęta a my
96 Metoda Jak odkryć dzikie zwierzę w sobie – podpowiada dziennikarz i praktyk szamanizmu Robert Rient
100 Koty Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie szli na zgniłe kompromisy?
104 Psy Jak rozumieć ich skomplikowane komunikaty i emocje?
świadome życie
108 Zjawisko Czym jest moda cyrkularna – pytamy Zosię Zochniak
112 Bliżej natury Prezentownik

Kategoria: Psychologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Rozmiar pliku: 15 MB

BESTSELLERY

Kategorie: