WYSPA Kwartalnik Literacki - nr 1/2013 (25) - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

WYSPA Kwartalnik Literacki - nr 1/2013 (25) - ebook

Oceń:
Format:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
Język:
Polski
Rok wydania:
2013
Rozmiar pliku:
13 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
9,99
Cena w punktach Virtualo:
999 pkt.

Pełny opis

W dziale prozy - opowiadanie Marka Nowakowskiego zatytułowane „Nic mnie nie obchodzi!”, a także opowiadanie „Wrzosowisko” Marka Ławrynowicza. Zamieszczono też prozę Andrzeja Muszyńskiego „Dziennik północny (fragmenty)”, która jest fragmentem powstającej książki „Szafranowa rewolucja” oraz tekst „Z gór” tego samego autora.

Dzięki uprzejmości Jana Stolarczyka, który sprawuje kuratelę nad spuścizną Tymoteusza Karpowicza, zamieszczono 6 wierszy tego twórcy, które są fragmentami nieukończonego poematu „Rozwiązywanie przestrzeni”.  Jak informuje edytor, „przepisane były na maszynie, na białych kartach formatu 218 x 280 mm”. Znajdą się w 4. tomie „Dzieł zebranych” Tymoteusza Karpowicza wydanych przez Biuro Literackie.

Grzegorz Łatuszyński, wybitny tłumacz poezji serbskiej, chorwackiej i z literatur innych krajów, które wchodziły w skład Jugosławii, tym razem publikuje dwa własne wiersze – jeden zatytułowany „Na cimnokręgu nadziei – dziesięć tysięcy wiorst i tysiąc km” napisany, jak oznacza autor, „po latach, w Roku Pańskim 2012 w Hotelu Moskva w Belgradzie”, a drugi –  „By pamięć wróciła” – zadedykowany jest Januszowi Krasińskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w latach 2005-2008, a następnie prezesowi honorowemu SPP.

W dziale „poezja” zamieszczono też wiersze Tomasza Hrynacza „Zrywając się ze snu” i „Ostatnia kawa, ostatni papieros”, które pochodzą z przygotowywanego tomu „Przedmowa do 5 smaków”, jaki ukaże się w Wydawnictwie Forma. Jest też poezja Zofii Beszczyńskiej zatytułowana „Imiona” oraz wiersz Łukasza Hawryluka „Abberacje” zadedykowany … Łukaszowi Hawrylukowi, a także wiersze Tadeusza Zawadowskiego.

Dział eseju to Janusza Drzewuckiego „Życie wciąga (czytając ‘Tajny dziennik Mikrona Białoszewskiego’)”, Natalii Rusieckiej „Współczesna literatura białoruska wobec historii” i „Spojrzenie spoza okularów” Wojciecha Kaliszewskiego o twórczości Bolesława Micińskiego.

Jest też wywiad Krystyny Chwin z Jarosławem Zalesińskim oraz autoryzowana wypowiedź Andrzeja Wajdy o filmie „Piłat i inni”.

W dziale „Nowe nazwiska” jest proza Katarzyny Elzner „Do Pani, która mnie zna”

Stałe rubryki to felietony: Jerzego Górzańskiego „Z hukiem czy ze skomleniem? Zdarzenia i dopowiedzenia”, Piotra Wojciechowskiego „Pieśń kozła. Pisane dla Wyspy”, Karola Maliszewskiego „W stronę utopii. Ze snów i przypomnień” oraz Mirosława Bańko „Wielki reset. ‘Dwie słowie’”. W „Peryskopie” jest – jak zwykle – tekst „Z redakcyjnej poczty”, ale też wywiad z Helena Massalska-Kołaczkowską, laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej Srebrnego Kałamarza, ustanowionej przez Fundację Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jaki przeprowadziła Teresa Drozda, jak też tekst Mariusza Korycińskiego „Piłka jest po waszej stronie” o finale Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego oraz przypomnienie Janusza R. Kowalczyka zatytułowane „Wyspa Dymnego” o jednym z hymnów krakowskiej Piwnicy pod Baranami zatytułowanym „Nasza mała wyspa”. Autor tekstu stwierdza wprost, że „wymowa tekstu Dymnego zdaje się być zbieżna z przesłaniem pisma ‘Wyspa’”. Jest też „Kronika” wydarzeń od listopada 2012 roku do lutego roku następnego oraz „Kronika regionalna”. Zamieszczono też – jak zwykle – obszerny zestaw recenzji

Redakcja zamieszcza również wspomnienia o Albrechcie Lemppie, naszym wielkim przewodniku po drogach promocji polskiej literatury w Niemczech i na świecie, który niespodziewanie zmarł w listopadzie ubiegłego roku.

W „Cyplu”, który jest „alternatywnym” fragmentem „Wyspy”, zamieszczono Dagmary Ciećwierskiej „Mały przewodnik po dobrych serialach. Część II: Deuter. Straumatyzowany superbohater” oraz tekst Piotr Wojdata „Muzyka ambient – artystyczne ujęcie muzyki tła” w rubryce „Z notatnika wyspiarza”.

W tym numerze „Wyspy” znajduje się galeria grafik Daniela Witnickiego, którą prezentuje Małgorzata Karolina Piekarska w tekście „Między realizmem a fantazją”.

 

BESTSELLERY