Zwierciadło - ebook
Zwierciadło - ebook
Wyjątkowy wywiad, wyjątkowa sesja. Z okazji premiery książki pani prezydentowej „Pierwsza dama” rozmowa Joanny Olekszyk z Jolantą i Aleksandrą Kwaśniewskimi. O kobiecej sile, wrażliwości i łączącej je więzi. Matka o córce: „Pytali mnie: Jola, ty wiesz, jak to jest mieć w domu nastolatkę”. „Nie wiem”, odpowiadałam. To jest niewiarygodne, ale my nie przerabialiśmy żadnych okresów buntu Oli, żadnych „ja wam pokażę”.
A córka o rodzicach, a właściwie o rodzinie: – To coś, co jest charakterystyczne dla obojga moich rodziców i co po nich szczęśliwie przejęłam. My się nakręcamy tym, jak jest fajnie.Lubimy i umiemy celebrować małe rzeczy. A jak znajdujemy się w miłych okolicznościach, to staramy się wycisnąć z tego, jak najwięcej się da. Na przykład na Mazurach, gdzie mamy działkę, dom i malutką łódkę, która cieszy nas tak, jakby to był najbardziej luksusowy jacht.
Jolanta: 4,80 metra szczęścia.
A na okładce kolekcjonerskiej dziennikarka i pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak. Jej książka „Chłopki” zgarnęła masę nagród i poruszyła serca. „Kobiety wychodzą ze starych ról i muszą na nowo odpowiedzieć sobie na pytania, co to znaczy być kobietą, żoną, matką. My te role przedefiniowujemy w społeczeństwie, ale też w sobie samych. Bo prababka, babka czy matka, która koniecznie musi mieć umyte okna i białe firanki na święta, nawet kosztem ciągłego zaharowywania się – wciąż w nas siedzi…” Wywiad Joanny Olekszyk.
Tematem miesiąca jest autentyczność. A ta w świecie social mediów i nieustannego kreowania wizerunku staje się tyle rzadka, co cenna. „Autentyczność to samotna droga – uważa psycholożka Małgorzata Ohme. – Po pierwsze dlatego, że w pewnym momencie cofasz się do pustki, szukasz ciszy w sobie, a my boimy się pustki i ciszy. Po drugie dlatego, że wielu ludzi czerpało z tego, kim byłaś w swojej nieautentyczności. Ty się zmieniłaś, ale system się nie zmienił. Pierwsza reakcja systemu jest więc taka: hello, odbiło ci, wracaj… To paradoks, że zrobiłaś coś najlepszego dla siebie, a wylatujesz na bezdroża systemu, na pustynię”. Joanna Chmura dodaje: „Według mnie autentyczny to ktoś, kto jest taki sam w środku i na zewnątrz. Nie chodzi o wylewanie całego środka siebie na zewnątrz, tylko o badanie, jak ja w środku mogę być najbliżej ja zewnętrznego”. Tekst Aliny Gutek.
W tym roku minęło 20 lat od jej debiutu scenie Metropolitan Opera. Aleksandra Kurzak, sopranistka, najsłynniejsza obecnie polska śpiewaczka operowa w wywiadzie Izy Nowakowskiej-Teofilak. Z aktorką Marianną Zydek o tym, co znaczy być silnym, mówiącym własnym głosem i znającym swoje granice człowiekiem rozmawia Joanna Olekszyk. Marianna wzięła też udział w naszej sesji mody vintage! Z kolei Zofia Fabjanowska zaprosiła do rozmowy – nie tylko o rodzicielstwie – reżyserkę i scenarzystkę Klarę Kochańską i aktorkę Maszę Wągrocką, które połączył głośny serial „Matki pingwinów”. A także Jacka Borusińskiego, zdobywcę nagrody za główną rolę męską na festiwalu w Gdyni („Wróbel”).
Obiecała sobie, że będzie pracować z kobietami, w ten sposób chce walczyć z luką płciową w przemyśle filmowym. Zbiera miliony na badania związane z diagnostyką i leczeniem raka piersi. Angażuje się w kampanie antyprzemocowe. O Nicole Kidman w cyklu Ikony popkultury pisze Angelika Kucińska.
Czy mamy prawo egzekwować pomoc od dorosłych dzieci? A czy możemy ją odrzucić? Jak przyjmować z godnością opiekę na starość? Mówi o tym psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmowa Aliny Gutek.
Bezpieczne picie alkoholu? Psychoterapeuta Robert Rutkowski nie zostawia złudzeń: „Za każdym razem spożywamy substancję, która może być kancerogenna. Badania mówią wyraźnie, że nawet mała ilość alkoholu w postaci jednego piwa do obiadu czy lampki wina może aktywować duplikację uszkodzeń DNA. A to oznacza, że ta niewielka ilość u kogoś uruchomi kancerogenność i jednak mu zaszkodzi”.
„Nadal są ludzie, którzy uważają, że dla kobiety to, że ktoś chce jej dotykać wbrew jej woli, powinno być komplementem, dowodem na to, że jest chciana. Nie mówimy głośno i wyraźnie o tym, że brak zgody to gwałt” – uważa Miri Palak, koordynatorka zespołu pomocowego SEXEDPL. Jak przeciwstawić się kulturze gwałtu? Wywiad Beaty Pawłowicz.
„Myślę, że wielu osobom przydałby się alfabet podstawowych emocji, bo wciąż wiemy o nich zbyt mało” – uważa psycholożka Joanna Flis. Skoro tak, to zaczynamy! Rozmowa Izy Nowakowskiej-Teofilak.
„Prawdziwa wdzięczność to nie pegaz, ale raczej koń, który sra, ma gorsze dni i jest narowisty. Jest po prostu realistyczna”. W Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny Marta Niedźwiecka i Joanna Olekszyk biorą pod lupę wdzięczność. Wszystkie jej oblicza.
16-letnia wokalistka Sara James jest z pokolenia dziewczyn, które nie przepraszają za to, kim są, i nie chcą gonić za ideałem z Instagrama. „Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że chodzę na terapię. Chcę, żeby wiedzieli, że doświadczyłam rasizmu. Że prawa kobiet są dla mnie bardzo ważne. Chciałabym być przykładem tego, że dziewczyny naprawdę mogą wszystko” – mówi Angelice Kucińskiej w rubryce Świat młodych.
„Moja ukochana i ja”, jedna z najważniejszych polskich książek ostatnich lat, jest być może zapowiedzią zmian, jakie muszą nastąpić w polskim systemie prawnym. Jej autorka, pisarka i tłumaczka Renata Lis to bohaterka cyklu Remka Grzeli Mam wpływ. Rozmowa o miłości, o równości i o niezgodzie na spychanie na margines.
W fotoreportażu opowieść o Beskidzie Niskim, przyciągającym ludzi z różnych stron Polski. Niektórych na chwilę, innych – na zawsze.
Moda: kupowanie z drugiej ręki to już mocny trend. A przy okazji – jaka przygoda!
Uroda: gwiazdy (kosmetyczne) z popularnych seriali robią karierę.
Pierogi z suszonymi borowikami albo podgrzybkami na wigilię? Dorota i Tomek z Dąbrówki pod Lublinem proponują grzyby z polskich lasów zastąpić egzotycznymi. Sprawdźcie.
Kategoria: | Lifestyle i zakupy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 52 MB |