Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości - audiobook
Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości - audiobook
Wszyscy znamy to uczucie, gdy bardzo pragniemy kolejnego
kawałka czekolady albo tego, aby dobra książka, film lub gra wideo
trwały wiecznie. Pojawienie się tego pragnienia to moment,
gdy szala przyjemności przechyla się w stronę bólu.
Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia. Substancje uzależniające, jedzenie, informacje, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter... Te bodźce są różne, liczne i mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która 24 godziny na dobę dostarcza nam cyfrową dopaminę.
Psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody, oraz tłumaczy, dlaczego stałe dążenie do przyjemności prowadzi do bólu. Pokazuje też w oparciu o prawdziwe, nieraz szokujące historie jej pacjentów, jak można ograniczyć konsumpcję i utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności. Sprawi to, że nauczymy się żyć w sposób zrównoważony, co może uszczęśliwić zarówno nas, jak i naszych bliskich.
Autorka: Anna Lembke
Profesorka psychiatrii i medycyny uzależnień w Stanford University School of Medicine, kierowniczka Stanford Addiction Medicine Dual Diagnosis Clinic, laureatka licznych nagród za wybitne badania w zakresie chorób psychicznych oraz za nauczanie i innowacyjność w leczeniu klinicznym. Opublikowała ponad sto recenzowanych artykułów, książek i komentarzy w prestiżowych czasopismach, takich jak „New England Journal of Medicine” i „Journal of the American Medical Association”. Zasiada w zarządach kilku stanowych i krajowych organizacji zajmujących się uzależnieniami.
Lektorka: Iwona Tokarska
Opolska dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna, lektorka. Obecnie można ją usłyszeć na falach Radia Opole. W przeszłości pracowała m.in. w TVP3 Opole i w TVN24. Absolwentka Dyplomacji Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Opolskim.
Kategoria: | Psychologiczne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8335-028-8 |
Rozmiar pliku: | 336 MB |