Facebook - konwersja

Kultowe polskie wydawnictwo wydaje pierwszego ebooka!

Blog - baner - Miron Białoszewski "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Pierwszy ebook w historii PIW

Kultowe polskie wydawnictwo po siedemdziesięciu latach działalności wydaje pierwszego ebooka!
Państwowy Instytut Wydawniczy idzie z duchem czasu i włącza do swojej oferty książkę elektroniczną. Pierwszym ebookiem, który zostanie wydany przez PIW, będzie „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego.

Wybór tego tytułu jest nieprzypadkowy. Premiera ebooka przewidywana jest na koniec lipca, niedługo przed obchodami 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Ebook będzie nową, poprawioną i odcenzurowaną wersją słynnych „Pamiętników z powstania warszawskiego”. Zostanie on również wzbogacony mapami przedstawiającymi powstańczą Warszawę. Na jednej z nich czytelnicy będą mogli prześledzić wędrówkę Białoszewskiego po stolicy i poznać jego miejsca schronienia.

Wersja elektroniczna „Pamiętnika z powstania warszawskiego” oparta jest na trzech źródłach: wydaniu trzecim Pamiętnika (PIW 1976, jest to ostatnie czytane przez autora i poprawiane przez niego wydanie),  maszynopisie pierwszego wydania (zawiera on mnóstwo skreśleń samego autora oraz redaktorki, która opiekowała się pierwszym wydaniem) oraz autorskim nagraniu niemal całego Pamiętnika (niektóre zmiany wprowadzane przez Białoszewskiego były na tyle istotne, że zostały uwzględnione w wydaniu elektronicznym).

„Przez dwadzieścia lat nie mogłem o tym pisać. Chociaż tak chciałem. I gadałem.”

Miron Białoszewski zaczął pisać Pamiętnik 23 lata po upadku powstania, w 1967 r. Książkę wydano po raz pierwszy w 1970 r. Jest to historia o zagładzie walczącego miasta opowiedziana z perspektywy cywila. Na tym właśnie polega wyjątkowość Pamiętnika: nie ma tu opisów walk na barykadach; nie ma opowieści o torturach i niemieckich więzieniach; narrator nie zastanawia się nad słusznością powstania, nie ocenia. Jest to opowieść o zwyczajnych ludziach — ukrywających się w piwnicach, przerażonych tym, co dzieje się wokół. To właśnie o nich Białoszewski upomina się najbardziej. Można tu również znaleźć wiele odwołań do czasów sprzed wojny oraz do życia powojennego. Białoszewski w swojej relacji opowiada nie tylko o bohaterach i heroicznych czynach. Z rozbrajającą szczerością pisze także o aktach tchórzostwa, o sprawach wstydliwych, niepasujących do mitu powstania. Dlatego też Pamiętnik nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Niektórzy uznali go wręcz za obrazoburczy. A jakie jest Wasze zdanie? Zachęcamy do lektury.

Na koniec jeszcze dobra informacja dla wszystkich miłośników ebooków i literatury na najwyższym poziomie. Wioleta Mikołajewska, prezes PIW, w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 podkreśla, że ebook jest symptomem końca kłopotów Państwowego Instytutu Wydawniczego i początku nowej ery w jego rozwoju. Wydawnictwo na „Pamiętniku z powstania warszawskiego” nie zamierza poprzestać. Planowane są również elektroniczne wydania poezji M. Białoszewskiego i B. Leśmiana oraz dzieł Witkacego. Wydawnictwo chce, aby ukazywanie się nowości w formie ebooka stało się to standardem.

Ebook „Pamiętnik z powstania warszawskiego” dostępny będzie w dwóch formatach:

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” epub – sprawdź
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” mobi – sprawdź

Dla zainteresowanych tematyką związaną z powstaniem warszawskim: więcej ebooków znajdziecie TUTAJ.

Źródła:

- materiały wydawcy - Państwowy Instytut Wydawniczy

- polskieradio.pl

Kategorie: