Facebook - konwersja

Nagroda Literacka NIKE 2018

Blog - baner - Nagroda Literacka NIKE 2018

Październik to nie tylko lawina premier i targi książki. Jak co roku, w październiku przyznawana jest najważniejsza w Polsce nagroda literacka. W finałowej siódemce NIKE 2018 znaleźli się: Paweł Sołtys, Marcin Wicha, Anna Bikont, Ewa Lipska, Mikołaj Grynberg, Jerzy Kronhold i Wojciech Bonowicz. Wyróżnione w 22. edycji dzieła literackie są bardzo zróżnicowane gatunkowo – mamy poezję, biografię, opowiadania i esej. Jury nagrody zdecydowało się wyróżnić Marcina Wichę tegoroczną statuetką!

Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem – esej

Autor, który zawojował w ostatnim czasie rynek literacki w Polsce. Najpierw Paszport "Polityki", teraz NIKE. Zwycięski Ebook Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy (dostępny również jako audiobook) to zbiór esejów-wspomnień, spisanych po śmierci matki autora. To droga, którą krok po kroku pokonuje się po odejściu bliskiej osoby. Przyczynkiem do rozważań i wspominków są dla autora tytułowe rzeczy, które wpadają w jego ręce podczas porządkowania mieszkania po zmarłej. W tej książce nie ma ckliwości i sentymentalizmu. Wicha rekonstruuje obraz swojej matki – silnej, zdecydowanej, odważnej kobiety. To także opowieść o tym, że zaczyna odchodzić pierwsze pokolenie powojenne. Pokolenie, któremu obiecywano lepsze, nowoczesne życie. Zbiór zachwyca prostotą.

Anna Bikont Sendlerowa. W ukryciu – biografia

Wszystko zaczęło się od przyjazdu grupy amerykańskich uczennic. Napisały one sztukę o Polce, która ratowała żydowskie dzieci podczas wojny. Wówczas świat usłyszał o Irenie Sendlerowej. Bezinteresowna, mająca odwagę sprzeciwić się złu, wraz z grupą zaufanych osób, ratowała żydowskie dzieci z getta. Wymagało to od niej zorganizowania siatki zaufanych osób i zgromadzenia pieniędzy. To, czego udało jej się dokonać w tak trudnych czasach, zasługuje na podziw. Anna Bikont podjęła się napisania biografii Sendlerowej. W ebooku Sendlerowa. W ukryciu autorce udało się uchwycić postać wielkiej Polki z cieniami i blaskami, ukazując po prostu człowieka.

Wojciech Bonowicz Druga ręka – poezja

Tomik wydany z okazji 50. urodzin autora, a z drugiej strony – poezja autotematyczna. Bonowicz skupia się na chwili, na codzienności, na konkretnych scenach. Używa prostego i oszczędnego języka - „Naprawdę nie potrzebuję/ nowych nazw/ na stare rzeczy”. Poświęca również uwagę samej poezji i postaci poety. Tytuł nawiązuje do tych, którym autor coś zawdzięcza. W wierszach zwraca również uwagę na drugą rękę poety – tę, która nie pisze.

Ewa Lipska  Pamięć operacyjna – poezja

Poetka Pokolenia ’68 – Nowej Fali. Wielokrotnie nagradzana i doceniana, zaliczana do grona wybitnych pisarzy współczesnych. Jej najnowszy tomik Pamięć operacyjna skupia uwagę na nas, ludziach. Tych, których otaczają nowe technologie, tych, którzy obserwują powoli następującą awarię świata.

Paweł Sołtys Mikrotyki – opowiadania

Zbiór krótkich (jak sama nazwa wskazuje) opowiadań autorstwa wokalisty i muzyka Pablopavo. Barwne postaci, miasto, dla którego czas się zatrzymał na epoce Modern Talking, kilka trupów i dużo realizmu. Jest tu profesor Kruk, który w barze Stokrotka opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza, jest Anka, przyszła fryzjerka, która żartami odciąga myśli od swojej twarzy, jest też właściciel kija bejsbolowego – potężny Marian, który bije swoje kobiety i wzbudza ogólny postrach. Ebook Mikrotyki Pawła Sołtysa to wielokrotnie 

Do finałowej siódemki trafili także Mikołaj Grynberg ze zbiorem opowiadań Rejwach, a także Jerzy Kronhold z tomikiem poezji Stance. Obie pozycje są niedostępne w ebooku.

 

Źródła: materiały wydawców, wyborcza.pl

 

Kategorie: