George Orwell. Moja wojna - ebook
George Orwell. Moja wojna - ebook
Wybór zawiera różne prace autora "1984" i "Folwarku zwierzęcego", m.in. "Dzienniki wojenne" (obejmujące okres od 28 maja do 28 lipca 1940 roku i od 14 marca do 15 września 1942 roku), pogadanki radiowe oraz słuchowiska przygotowane i wygłaszane przez przed mikrofonami rozgłośni BBC, materiały instruktażowe dotyczące taktyki i techniki walk ulicznych oraz posługiwania się bronią, przeznaczone dla brytyjskiej obrony cywilnej (Home Guard), wreszcie zbiór korespondencji wojennych z Francji, Niemiec i Austrii. Liczne i wyczerpujące przypisy, jakimi redakcja wydania oryginalnego i tłumacz opatrzyli teksty, podnoszą wartość książki, zawierają bowiem ogromną ilość informacji o życiu politycznym i warunkach codziennego bytowania w Anglii podczas drugiej wojny światowej.
George Orwell (właść. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku na terenie Brytyjskich Indii. Był pisarzem oraz publicystą angielskim. Wyróżnikiem jego twórczości jest dowcip, inteligencja oraz wrażliwość na nierówności społeczne. W powieściach, takich jak "Rok 1894", czy "Folwark Zwierzęcy", doskonale znanych czytelnikom na całym świecie, krytykuje systemy totalitarne. Jego twórczość wywarła duży wpływ na współczesną kulturę i weszła do światowych kanonów literackich.
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-16761-2 |
Rozmiar pliku: | 999 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W pierwszych trzech latach wojny Orwell prowadził dwa dzienniki, obejmujące okresy od 28 maja do 28 lipca 1940 roku oraz od 14 marca do 15 września 1942 roku. Pisał je ręcznie, podobnie jak dzienniki wcześniejsze, i zamierzał dać później do przepisania na maszynie. Pracę tę najprawdopodobniej rozpoczęła we wrześniu 1942 roku jego żona Eileen. Z tekstu zostały wtedy usunięte niektóre fragmenty, a opustki zaznaczono wielokropkami w liczbie od czterech do sześciu, co było stałą praktyką autora. Rękopis pierwszego dziennika nie zachował się.
W liście do Iana Angusa z 21 maja 1967 roku Inez Holden (1906–1974, brytyjska pisarka i dziennikarka) stwierdziła, że Orwell pragnął, aby dokonała redakcji jego _Dziennika wojennego_ i opublikowała go wraz z tym, który sama prowadziła. W rzeczonym liście powtórzyła krótki fragment ze swojego dziennika, zawierający prośbę Orwella skierowaną do Eileen: „Widzisz, znajdują się tam fakty dotyczące treści publikacji prasowych, obliczenia, ile miejsca gazety przeznaczają na reklamy, a ile na relacje z gonitw derby itd., a Inez dołączy do tego babskie impresjonistyczne teksty ze swojego dziennika”. Wspólne przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem, ponieważ Inez Holden chciała zmieniać te fragmenty u Orwella, z których treścią się nie zgadzała, albo te, które uznała za niezgodne z własnymi odczuciami. Jej dzienniki ukazały się w 1943 roku pod tytułem _It Was Different at the Time_. Jak potem wspominała, Gollancz ¹ nie chciał wydać dziennika Orwella powodowany obawą, że niektóre osoby mogą poczuć się urażone. Wyjątki opublikował „World Review” w czerwcu 1950 roku. Pani Holden dostarczyła komentarze i uwagi, które umożliwiły identyfikację pewnych osób i zdarzeń.
Tytuł oryginalny _War-time Diary_ nadał dziennikom sam autor, który rozpoczął ich pisanie w przeddzień ewakuacji około 345 000 brytyjskich i sojuszniczych żołnierzy z plaż Dunkierki po kapitulacji Francji. Operację tę zakończono 4 czerwca 1940 roku.Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
1. Victor Gollancz (1893–1967), brytyjski wydawca i działacz lewicowy, twórca popularnego The Left Book Club (Klub Książki Lewicowej), zwolennik socjalistów, a potem Partii Pracy, publikował wczesne książki Orwella, choć po drugiej wojnie światowej odmówił – z przyczyn politycznych i światopoglądowych – wydania _Folwarku zwierzęcego_ i _Roku 1984_ (przyp. tłum.).
2. Plakaty dużych rozmiarów z wybitymi wielką czcionką tytułami, dostarczane wraz z nakładami gazet do punktów ich sprzedaży (przyp. tłum.).
3. W Londynie ukazywały się wówczas trzy wieczorne gazety: „Star”, „Evening News” i „Evening Standard”, do dziś przetrwała tylko ta ostatnia (przyp. red. wyd. ang.).
4. British Expeditionary Force, Brytyjski Korpus Ekspedycyjny we Francji (przyp. tłum.).
5. 5 Eileen (1906–1945), pierwsza żona Orwella (przyp. tłum.).
6. 6 Alfred Duff-Cooper (1890–1954), od 1952 wicehrabia Norwich, polityk konserwatywny, dyplomata, pisarz. Po ustąpieniu ze stanowiska pierwszego lorda admiralicji, co nastąpiło za przyczyną jego nieporozumień z Chamberlainem w kwestii konferencji monachijskiej, stał się duchowym przywódcą patriotycznej prawicy. W maju 1940 roku Churchill mianował go ministrem informacji (przyp. red. wyd. ang.).
7. Tygodnik socjalistyczny (wydawany potem przez Raymonda Postgate’a), z którym długo współpracował Orwell, pisząc recenzje i artykuły (przyp. red. wyd. ang.).
8. Dziennik brytyjskiej Partii Komunistycznej (przyp. red. wyd. ang.).
9. Periodyk The British Union of Fascists (faszystowskiego ugrupowania Blackshirts Oswalda Mosleya – przyp. tłum.).
10. W maju Max Aitken, pierwszy baron Beaverbrook (1879–1964), kanadyjski właściciel gazet, został mianowany przez Churchilla ministrem ds. produkcji lotniczej. Na tym stanowisku wykazał skuteczność, choć jego działania wzbudzały kontrowersje. Potem został ministrem ds. produkcji wojennej. W 1918 r. był ministrem informacji (przyp. red. wyd. ang.).
11. Franz Borkenau (1900–1957), austriacki socjolog, pisarz i publicysta polityczny, urodzony w Wiedniu; w latach 1921–1929 należał do Niemieckiej Partii Komunistycznej. Jego _Zur Soziologie des Faschismus_ opublikowano w Tybindze w 1933 r., kiedy on sam wyemigrował po objęciu władzy w Niemczech przez nazistów. Zmarł w Zurychu (przyp. red. wyd. ang.).
12. Cyril Connolly (1903–1974), brytyjski pisarz, dziennikarz i krytyk literacki, długoletni przyjaciel Orwella, w latach 1940–1950 wydawca periodyku literackiego „Horizon”, także kierownik działu literackiego pisma „The Observer”; po 1945 r. główny recenzent książek dla „Sunday Timsa” (przyp. tłum.).
13. Osoba niezidentyfikowana (przyp. red. wyd. ang.).
14. Pod tym imieniem znano Lawrence’a Fredericka O’Shaughnessy’ego, ukochanego brata Eileen. W oryginale Orwell nie podaje jego imienia, wstawia tylko cztery krótkie kreski. Lawrence był wybitnym chirurgiem klatki piersiowej i serca, czterokrotnym stypendystą naukowym, studiował medycynę w Durham i w Berlinie. W latach 1933–1935 piastował stanowisko tzw. Hunterian Professor (od nazwiska Williama Huntera , słynnego szkockiego lekarza, anatoma i chirurga, założyciela londyńskiej akademii The Hunterian School of Medicine, także wybitnego kolekcjonera dzieł sztuki – przyp. tłum.) w The Royal College of Surgeons. W roku 1938 otrzymał nagrodę wraz z zaszczytnym wyróżnieniem za rozprawę z dziedziny chirurgii klatki piersiowej. W chwili wybuchu wojny rozpoczął służbę w The Royal Army Medicine Corps (Korpusie Medycznym Brytyjskich Sił Lądowych); zginął na plaży Dunkierki, opatrując rannych. Miał wtedy 36 lat i stopień majora. Jego żona Gwen także była lekarką. Śmierć ukochanego brata była dla Eileen dotkliwym ciosem. (przyp. red. wyd. ang.).
15. Éamon de Valera (1882–1975), irlandzki przywódca polityczny; wtedy premier Wolnego Państwa Irlandii. W 1959 r. został wybrany na prezydenta Irlandii (przyp. red. wyd. ang.).
16. Popularna gazeta niedzielna (przyp. red. wyd. ang.).
17. 1 lipca objętość ta została zmniejszona do 6 stron (przyp. red. wyd. ang.).
18. Kruschen Salts, patentowany lek dostępny w wolnej sprzedaży aptecznej, mieszanka soli magnezu, sodu i potasu z dodatkiem kwasu cytrynowego, nadal popularny w Wielkiej Brytanii. Usuwa z organizmu toksyny i reguluje pracę układu pokarmowego. Zażywany także przez osoby dotknięte podagrą, reumatyzmem i zapaleniem kostno-stawowym. Bile Beans, wynaleziony w 1899 r. w Australii lek patentowany, rodzaj ziołowego panaceum, mieszanina środków przeczyszczających, ziół pobudzających wydzielanie żółci i substancji wiatropędnych. Miał postać pigułek i zachwalano go jako środek na „zdrowie wewnętrzne” (_inner helth_). Miał jakoby leczyć większość schorzeń, od malarii przez niestrawność, żółtaczkę, aż po nieświeży oddech i nadkwasotę żołądkową. Sprzedawany w Wielkiej Brytanii jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. (przyp. tłum.).
19. Margot Asquith (1864–1945), wdowa po Herbercie Henrym Asquicie, earlu Oksfordu i Asquith, premierze w latach 1906–1916 (przyp. red. wyd. ang.).
20. Podane przez autora liczby istotnie odpowiadały rzeczywistym. Pomimo iż utracono większość uzbrojenia i sprzętu, spod Dunkierki zdołano ewakuować 198 000 żołnierzy brytyjskich oraz 140 000 żołnierzy w większości francuskich i belgijskich. Spośród 41 jednostek pływających, które uczestniczyły w operacji, 6 zatopiono, a 19 zniszczono. Z portów Normandii i Bretanii zostało ewakuowanych na Wyspy ok. 220 000 żołnierzy służby czynnej (przyp. red. wyd. ang.).
21. Słowo „wycofane” (w oryg. _suppressed_) sugeruje działanie cenzury; zakazano ich wtedy z uwagi na konieczność oszczędnego gospodarowania surowcami oraz ograniczenia importowe; przeznaczony do przywozu papier mogły zastąpić w ładowniach statków inne materiały (przyp. red. wyd. ang.).
22. Sir Stafford Cripps (1889–1952), brytyjski polityk laburzystowski, prawnik, podczas pierwszej wojny światowej służył we Francji. Przywódca lewicowego skrzydła w Labour Party, w 1939 r. został przejściowo z niej usunięty za wzywanie do utworzenia wspólnego frontu z komunistami. Rok później mianowany ambasadorem brytyjskim w ZSRR; w 1942 r., po powrocie do ojczyzny, został lordem skarbnikiem pieczęci, następnie był ministrem lotnictwa, a w 1945 r., po dojściu do władzy Labour Party, został mianowany przez premiera Attlego ministrem skarbu. Należał do współtwórców zawiązania przez państwa zachodnie wojennego przymierza z ZSRR. Popierał nacjonalizację kluczowych gałęzi gospodarki. W 1946 r. jego misja w Indiach (gdzie miał negocjować warunki przyznania niepodległości temu krajowi) zakończyła się niepowodzeniem; właśnie wtedy zarysował się przyszły podział tej kolonii brytyjskiej na Indie i Pakistan. W 1947 r. został ministrem ds. gospodarczych, potem ponownie ministrem skarbu. Kontynuował politykę racjonowania żywności i artykułów przemysłowych oraz sprawowania przez państwo ścisłej kontroli nad gospodarką.
Umożliwiło to stłumienie inflacji przy utrzymaniu pełnego zatrudnienia oraz realizację programów rządowych należących do wprowadzanego systemu _welfare stale_. W 1949 r. zdewaluował o 30 procent funta brytyjskiego. Od 1950 r. z przyczyn zdrowotnych w stanie spoczynku (przyp. tłum.).
23. Brytyjski sklep spożywczy (przyp. tłum.).
24. Local Defence Volunteers (Ochotnicy Lokalnej Obrony Cywilnej), potem Home Guard (Obrona Terytorialna). Orwell wstąpił 12 czerwca do jednostki, która nosiła nazwę Kompania C, 5 Londyński Batalion Okręgowy (C Company, 5th County of London Battalion); niebawem awansował do stopnia sierżanta i miał pod swoimi rozkazami 10 podwładnych. Traktował swoje obowiązki bardzo poważnie (przyp. red. wyd. ang.).
25. Chodzi o Lord’s Cricket Ground, słynny teren do gry w krykieta w dzielnicy St. John’s Wood w Londynie; jest to również siedziba brytyjskiego i walijskiego związku krykietowego, a także Międzynarodowej Rady Krykieta (International Cricket Council). Odbywają się tam najważniejsze mecze krykieta – brytyjskie i międzynarodowe (przyp. tłum.).
26. Marylebone Cricket Club, instytucja nadzorująca wtedy brytyjskie i międzynarodowe rozgrywki krykieta (przyp. red. wyd. ang.). MCC jest też właścicielem Lord’s (przyp. tłum.).
27. Korpus Pionierów (The Pioneer Corps) był organizacją podobną do cywilnej służby pomocniczej, odpowiednikiem Construction Battalions w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Służyły w nim m.in. osoby uznawane przez władze brytyjskie za tzw. element niepewny politycznie; często byli to żydowscy uchodźcy z Niemiec i z innych krajów Europy. W późniejszym okresie wojny wielu „pionierom” powierzano zajęcia w dziedzinach wymagających bezwzględnej lojalności wobec państwa; ich inteligencja oraz bogata niejednokrotnie wiedza specjalistyczna były tam znacznie lepiej wykorzystywane (przyp. tłum.).
28. Robotniczy okręg wyborczy w dzielnicy Londynu East End (przyp. red. wyd. ang.).
29. Blackshirts, członkowie The British Union of Facsists, partii sir Oswalda Mosleya (przyp. tłum.).
30. George Lansbury (1859–1940), zagorzały pacyfista (przyp. red. wyd. ang.). Brytyjski polityk i działacz związkowy, członek Liberal Party, potem socjaldemokrata, zwolennik i wyznawca tzw. socjalizmu chrześcijańskiego. Należał też do Independent Labour Party, a potem do laburzystów. Współzałożyciel dziennika „Daily Herald”, podczas pierwszej wojny światowej pacyfista. W 1928 r. wybrany na stanowisko przewodniczącego Labour Party, zajmował też urząd w laburzystowskim rządzie Ramsaya MacDonalda; ustąpił w 1931 r., potem przewodził opozycji laburzystów w Izbie Gmin. Nienawidził faszyzmu, lecz jako pacyfista sprzeciwiał się zwalczaniu go przemocą. W przededniu drugiej wojny światowej prowadził rozmowy z przywódcami wielu państw europejskich, m.in. z Hitlerem, usiłując zapobiec rozpoczęciu działań zbrojnych. Po niepowodzeniu swojej misji zmarł rozczarowany i zgorzkniały (przyp. tłum.).
31. _Ditto_ (łac.) – tak samo.
32. Juan Negrin Lopez (1887–1956), profesor fizjologii, polityk hiszpański, od 1936 r. minister finansów w rządzie Francisa Largo Cabalerro. W maju 1937 r. mianowany premierem; po klęsce republiki od 1939 r. na emigracji, gdzie organizował pomoc dla uchodźców republikańskich (przyp. tłum.).
33. Zob. opublikowaną cztery lata wcześniej powieść Orwella _Wiwat aspidistra!_, w której dał on wyraz swojej niechęci do podobnych banerów reklamowych (_advertizing posters_), z idiotycznie się uśmiechającymi, wiel-gachnymi twarzami o barwie różowej szynki (przyp. red. wyd. ang.).
34. Niemiecka oficyna wydawnicza, która zaproponowała Orwellowi wydanie powieści _Brak tchu_ w serii książek beletrystycznych w języku angielskim, rozprowadzanych potem w Europie, głównie jednak w Niemczech. Ciekawe, że Orwell wyraził zgodę na usunięcie z utworu fragmentów o wydźwięku niekorzystnym dla Hitlera (przyp. tłum.). Orwell podpisał z tą oficyną umowę dokładnie na trzy dni przed wypowiedzeniem wojny Niemcom przez Wielką Brytanię. Książka nie ukazała się drukiem (przyp. red. wyd. ang.).
35. Victor William (Peter) Watson (1908–1956), zamożny młodzieniec, który po wielu podróżach postanowił ok. roku 1939 poświęcić się sztuce; wraz z przyjacielem Cyrilem Connollym założył pismo „Horizon”, które faktycznie finansował i dla którego dostarczał materiały do działu „Sztuka”. W 1948 r. został jednym z założycieli Institute of Cotemporary Arts (Instytut Sztuk Współczesnych). Był wielbicielem pisarstwa Orwella. (przyp. red. wyd. ang.).
36. Unity Valkyrie Mitford (1914–1948), czwarta córka lorda Rodesdale, poczynając od roku 1934, w którym poznała Hitlera, była jego zwolenniczką i fanatyczną wielbicielką. W styczniu 1940 r. została odesłana z Niemiec do ojczyzny z raną głowy po nieudanej próbie samobójstwa. Żyła potem w odosobnieniu (przyp. red. wyd. ang.).
37. Być może chodzi o Michaela, właściciela niewielkiej fabryczki odzieżowej, wspomnianej w zapisce pod datą 3.9.40 (przyp. red. wyd. ang.).
38. Duży gmach usytuowany przy Trafalgar Square w Londynie. Wówczas znajdowało się tam Biuro Wysokiego Komisarza Kanady w Zjednoczonym Królestwie, obecnie pozostały tylko niektóre jego wydziały. Jest czymś w rodzaju centrum kulturalnego Kanady, organizowane są tam kanadyjskie imprezy kulturalne, wernisaże, wystawy, koncerty, odczyty, konferencje itd. Działa w nim też znakomicie wyposażona biblioteka oraz kanadyjski ośrodek informacyjny (przyp. tłum.).
39. Gwen O’Shaughnessy, bratowa Eileen. Na początku wojny istniał rządowy plan ewakuowania dzieci do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Laurence, syn Gwen (w czerwcu 1940 r. miał rok i siedem miesięcy), został ewakuowany do Kanady na pokładzie jednego z ostatnich statków wyznaczonych do tego celu, nim podobna jednostka, „City of Benares”, została zatopiona na Atlantyku (przyp. red. wyd. ang.).
40. Najprawdopodobniej chodzi o ten dziennik, choć u Orwella widnieje w tym miejscu pięć krótkich kresek (przyp. red. wyd. ang.).
41. Prawdopodobnie chodzi o Richarda Crossmana (1907–1974), uczonego, intelektualistę, dziennikarza i lewicowego polityka. W latach 1938–1955 był on zastępcą redaktora naczelnego dziennika „The New Statesman”; w latach 1970–1972 redaktorem naczelnym. W latach 1945–1970 był też posłem z ramienia Labour Party; w latach 1964–1966 sprawował urząd ministra ds. budownictwa i samorządów; w latach 1964–1966 był ministrem zdrowia i opieki społecznej (przyp. red. wyd. ang.).
42. W dniach 16–17 kwietnia 1940 r. brytyjska 146 Brygada Piechoty wylądowała w norweskim Namsos (ok. 300 mil na północ od Oslo). Wycofano ją 2 i 3 maja. Ostatnie oddziały alianckie opuściły Norwegię 9 czerwca (przyp. red. wyd. ang.).
43. Aneurin Bevan (1897–1970), Walijczyk z pochodzenia, brytyjski polityk lewicowy, aktywista związkowy, syn górnika. Jeden z przywódców walijskich górników podczas słynnego strajku powszechnego w Wielkiej Brytanii rozpoczętego 3 maja 1926 r., członek komitetu redakcyjnego dziennika socjalistycznego „Tribune”. Zwalczał gabinet Chamberlaina; podczas drugiej wojny światowej jeden z liderów lewicy w Izbie Gmin, przeciwnik gabinetu koalicyjnego, sprzeciwiał się m.in., cenzurowaniu prasy i radia oraz wprowadzeniu przepisów prawnych pozwalających władzom na aresztowanie obywateli bez sądu. Zwolennik znacjonalizowania brytyjskiego górnictwa oraz, podczas wojny, otwarcia w Europie drugiego frontu. W 1945 r., po zwycięstwie wyborczym laburzystów, mianowany ministrem zdrowia. Na tym stanowisku był współtwórcą National Health Service, powszechnego, znakomicie działającego, państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Od 1951 r. minister pracy, współtworzył sprawny, bardzo efektywny i istniejący bodaj w szczątkowej formie po dziś dzień system welfare State, czyli państwa dobrobytu, obejmujący swoją opieką przede wszystkim pracowników najemnych. W późniejszych latach przeciwnik nadmiernych wydatków na zbrojenia, zwłaszcza atomowe. Lider lewego skrzydła Labour Party w Izbie Gmin. W roku 1959 wybrany na wiceprzewodniczącego partii. Zmarł na chorobę nowotworową (przyp. tłum.). W 1949 r. Orwell powiedział jednemu z przyjaciół, co następuje: „Gdybym tylko mógł zostać szarą eminencją Nye’a, wkrótce postawilibyśmy kraj na nogi”. G.R. Strauss (1901––1979), otrzymał dożywotnią godność para Anglii, był posłem laburzystowskim, należał do kierownictwa pisma „Tribune” (przyp. red. wyd. ang.).
44. Rząd Neville’a Chamberlaina upadł 10 maja 1940 r., po czym powstał nowy gabinet, sformowany przez Winstona Churchilla. Ów wspaniałomyślnie włączył doń Chamberlaina (przyp. red. wyd. ang.).
45. Rayner Heppenstall (1911–1981), brytyjski prozaik, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, tłumacz, producent programów radiowych w BBC. Przyjaciel Orwella, z którym wspólnie mieszkali podczas pierwszego pobytu w Londynie. Jeden z najbardziej poczytnych pisarzy brytyjskich w latach trzydziestych XX w., obecnie całkowicie zapomniany. U schyłku życia prawicowy reakcjonista (przyp. tłum.).
46. Jest to czasownik utworzony od nazwiska płk. Blimpa. Był on uosobieniem brytyjskiego ultraszowinizmu. Twórcą tej postaci był karykaturzysta David Low, Nowozelandczyk szkocko-irlandzkiego pochodzenia, antyfaszysta i antyprawicowiec, który w 1919 r. rozpoczął pracę w Londynie i zamieszczał rysunki satyryczne w dziennikach „Evening News” i „Manchester Guardian”. Postać odzianego tylko w ręcznik na biodrach pułkownika (zasadniczym miejscem jego stacjonowania była łaźnia turecka) stanowiła (najczęściej, choć nie zawsze) motyw małego rysunku obocznego, będącego jakby komentarzem do głównej karykatury politycznej; wygłaszała rozmaite bzdury i niedorzeczności z pozycji skrajnie prawicowych, często bliskich orientacjom Hitler–Mussolini–Franco. Pojawiła się najprawdopodobniej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w. Blimp uosabiał brytyjski establishment niższego szczebla z lat trzydziestych XX w., widziany w krzywym zwierciadle. Poprzez tę postać Low krytykował i wyszydzał moralność brytyjskiej wyższej klasy, jej izolacjonizm, snobizm, zadufanie i przeświadczenie o wyższości Anglików nad innymi narodami. Karykatury Blimpa pojawiały się mniej więcej do początku lat pięćdziesiątych (wcześniej Low kilkakrotnie zapowiadał, że nie będzie go rysować, ale nie dotrzymywał słowa). Nazwisko płk. Blimpa jest akronimem amerykańskiej nazwy _type B of limp dirigible_ – miękki sterowiec typu B. Był to niewielki sterowiec używany m.in. podczas pierwszej wojny światowej do patrolowania wybrzeży morskich. Prawdopodobnie ta „antyniemiecka” rola zainspirowała Lowa do przejęcia tego skrótu jako nazwiska (przyp. tłum.).
47. Możliwe, że chodzi tu o Richarda Crossmana albo Cyrila Connolly’ego. Inez Holden sugerowała jednak, że być może Orwell miał na myśli Christophera Hollisa albo swojego tajemniczego znajomego Cartera, którego przyjaciele pisarza nigdy nie widzieli (przyp. red. wyd. ang.).
48. Jest to pierwsza wzmianka Orwella o jego śnie, w którym mieszka na Hebrydach, a który ziścił się w 1945 r., kiedy to pisarz wynajął dom z kawałkiem gruntu na wyspie Jura. Por. wizję „Złotej krainy” Winstona Smitha w _Roku 1984_ (przyp. red. wyd. ang.).
49. Jean Chiappe (1878–1940), Korsykanin, szef paryskiej policji w latach 1927–1934, był sympatykiem faszystów i wsławił się niezwykle okrutnymi prześladowaniami lewicy. Elliot Paul, odnosząc się do zdymisjonowania go 2 lutego 1934 r., napisał, że był on jednym z przywódców Cagoulardów Pétaina, kapturowego bractwa, konspirującego w celu wprowadzenia dyktatury faszystowskiej (_A Narrow Street_, 1942) (przyp. red. wyd. ang.). Elliot Paul (1891–1958) był amerykańskim pisarzem („autobiografem”) i dziennikarzem. Podczas pierwszej wojny światowej służył w Amerykańskim Korpusie Ekspedycyjnym w Europie; potem pracował w Europie jako korespondent Associated Press oraz dziennikarz paryskich wydań amerykańskich gazet. Wraz z Eugenem Jolasem założył wpływowe pismo „Transition” (1927–1938) (przyp. tłum.).
50. Henri Philippe Pétain (1856–1951),w 1916 r. bronił z powodzeniem Verdun, dzięki czemu uznano go w ojczyźnie za bohatera narodowego; w 1918 r. mianowany marszałkiem. W 1940 r. został premierem; za jego kadencji nastąpiła kapitulacja Francji oraz podział jej terytorium przez Niemców, do końca wojny był szefem marionetkowego rządu w Vichy. Po wojnie skazany na karę śmierci za kolaborację z nazistami; prezydent de Gaulle zmienił ów wyrok na karę dożywotniego więzienia (przyp. red. wyd. ang.).
51. Pierre Laval (1883–1945), pełnił we Francji urzędy ministra robót publicznych, sprawiedliwości, pracy, kolonii oraz spraw zagranicznych; był także premierem (w latach 1931–1932 i 1935–1936). W roku 1920 wystąpił z partii socjalistycznej, a potem stopniowo zmieniał poglądy na radykalnie prawicowe. 7 stycznia 1935 r. jako minister spraw zagranicznych podpisał porozumienie z Mussolinim, wspierające włoskie roszczenia terytorialne wobec Abisynii w zamian za poparcie Rzymu przeciwko niemieckiej interwencji w Austrii. Włochy zaatakowały Abisynię 3 października 1935 r., natomiast 18 grudnia tego roku sir Samuel Hoare (1880–1959), brytyjski minister spraw zagranicznych, został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska po ujawnieniu, że podpisał z Lavalem układ mający na celu ugłaskanie Mussoliniego. Po kapitulacji Francji nazwisko Lavala stało się symbolem zdradzieckiej kolaboracji. On sam nawet dostarczał Niemcom francuską siłę roboczą. Sądzony w 1945 r. i skazany na śmierć, po nieudanej próbie samobójczej został stracony (przyp. red. wyd. ang.).
52. Pierre-Étienne Flandin (1889–1958), zajmował rozmaite stanowiska w rządach francuskich. W latach 1934–1935 premier; potem (1940) minister spraw zagranicznych w rządzie Pétaina, próbował przeciwstawiać się niemieckim żądaniom, jednak został zastąpiony na tym stanowisku przez Lavala. Po wojnie otrzymał zakaz uczestniczenia w życiu publicznym (przyp. red. wyd. ang.).
53. Eileen Blair i jej bratowa, Gwen O’Shaughnessy (przyp. red. wyd. ang).
54. Mass Observation Movement, brytyjska instytucja rządowo-prywatna powołana w 1937 r. Zajmowała się badaniem opinii społecznej za pośrednictwem zatrudnianych „obserwatorów-amatorów”. Osoby te często przesiadywały w pubach (udając zwykłych klientów), podróżowały autobusami i metrem, bywały na uroczystościach publicznych, imprezach rozrywkowych itd. W pierwszym raporcie _May the Twelfth_ (1937) organizacja przedstawiła reakcje społeczne na koronację króla Jerzego VI (przyp. tłum.).
55. Prawdopodobnie p. Anderson, kobieta, która sprzątała u państwa Blair („George Orwell” był pseudonimem Erica Blaira – przyp. tłum.), gdy wcześniej mieszkali w Wallington. Choć Orwell, kiedy pisał _Dzienniki wojenne_, mieszkał w Londynie już od pięciu lub sześciu tygodni, nadal odwiedzał Wallington. W The Stores (nazwa starego dworku, w którym Orwell wraz z żoną prowadzili wiejski sklep spożywczy – przyp. tłum.) bywał aż do roku 1947 (przyp. red. wyd. ang.).
56. Ministerstwo Informacji, któremu podlegała propaganda wojenna. Jego biura mieściły się w gmachu senatu Uniwersytetu Londyńskiego, najwyższym budynku wzniesionym w Londynie w okresie międzywojennym. Być może był to pierwowzór Ministerstwa Prawdy w powieści _Rok 1984_ (przyp. red. wyd. ang.).
57. R.A. Butler (1902–1984), w latach 1938–1941 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, potem minister skarbu oraz minister spraw zagranicznych w rządzie konserwatystów w latach 1951–1964 (przyp. red. wyd. ang.).
58. Sir Samuel Hoare był wtedy ambasadorem Wielkiej Brytanii w Hiszpanii (przyp. red. wyd. ang.).
59. L.H. Myers (1881–1944), powieściopisarz i bliski przyjaciel Orwella (przyp. red. wyd. ang.). Myers był komunistą; w 1938 r. sfinansował anonimowo wypoczynek Orwella w Marakeszu, dokąd ten wyjechał wraz z Eileen ze względu na konieczność podratowania zdrowia w ciepłym i suchym klimacie (Orwell cierpiał wtedy na zadawnioną chorobę dróg oddechowych, a wcześniejszy pobyt w Hiszpanii, gdzie walczył w wojnie domowej, osłabił poważnie jego kondycję fizyczną). Gdy Orwell dowiedział się, komu zawdzięcza darowiznę, zapowiedział, że traktuje ją jako pożyczkę, którą zwróci, gdy będzie dysponował gotówką. Nastąpiło to dopiero po wydaniu Folwarku zwierzęcego. Myers zmarł w 1944 r., toteż pisarz spłacił dług jego rodzinie (przyp. tłum.).
60. Czyli układu Ribbentrop–Mołotow (przyp. tłum.).
61. Tygodnik wydawany przez Independent Labour Party, do której to partii Orwell wstąpił w czerwcu 1938 r., po powrocie z Hiszpanii, gdzie walczył w szeregach kontyngentu wystawionego przez to ugrupowanie. Wystąpił z ILP po wybuchu wojny (przyp. red. wyd. ang.).
62. Charles de Gaulle (1890–1970), był wtedy przywódcą Wolnych Francuzów, po upadku Francji mobilizował też swoich rodaków do kontynuowania oporu przeciw niemieckiemu okupantowi. Jego duma narodowa, rozjątrzona upokorzeniem odczuwanym po kapitulacji, oraz determinacja, z jaką prowadził działania na rzecz wyzwolenia ojczyzny, powodowały, że niekiedy bywał dla aliantów osobą trudną we współpracy. Po wojnie był prezydentem w okresie przejściowym (1945–1946). Powrócił do władzy w 1958 r., po kryzysie w Algierii, po czym jako architekt i prezydent Piątej Republiki (1959–1969) utrzymywał militarną i strategiczną niezależność Francji (przyp. red. wyd. ang.).
63. Orwell mieszkał wtedy przy Chagford Street, 18 Dorset Chambers, NW1. Punkt ten był oddalony o ok. 150 jardów od płd.-wsch. granicy Regent’s Park (przyp. red. wyd. ang.).
64. Italo Balbo (1896–1940), dowódca sił lotniczych Włoch, odpowiedzialny za bombardowania cywilnej ludności w Abisynii po włoskiej inwazji na ten kraj (1935–1936) (przyp. red. wyd. ang.).
65. Cyril Connolly (przyp. red. wyd. ang.).
66. Nazwisko niezidentyfikowane. Prawdopodobnie chodzi o L.H. Me-yersa i jego żonę (do których nie pasowało jednak określenie „dwustuprocentowi pacyfiści” (przyp. red. wyd. ang.).
67. Bractwo muzułmańskie, utworzone w 1833 r. w Cyrenajce przez Mohammeda ben Ali Senussiego w celu przeciwstawienia się ekspansji państw europejskich w arabskiej Afryce Północnej (przyp. tłum.).
68. Znajdował się tam (w Greenwich) dom Gwen O’Shaughnessy (przyp. red. wyd. ang.).