- W empik go
Spotkania Jasnogórskie - ebook
Spotkania Jasnogórskie - ebook
Zbiór opowiadań autorstwa Jana Dobraczyńskiego, powstały z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego. Opowieść o kulcie Obrazu Jasnogórskiego i jego wyjątkowej (również historycznej) roli Dobraczyński włożył w usta czternastu postaci (w tym trzynastu historycznych), do których zaliczają się: królowa Jadwiga Andegaweńska, świątkarz Łukasz z Rogów (restaurator obrazu Maryi), Mikołaj Kopernik, kard. Stanisław Hozjusz, Wojciech Męciński (jezuita, misjonarz), król Jan III Sobieski, gen. Kazimierz Pułaski, książę Józef Poniatowski, abp Zygmunt Feliński (metropolita warszawski), papież Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli), o. Maksymilian Maria Kolbe (franciszkanin), Józef Piłsudski, kard. Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II. Każda z postaci opowiada o Obrazie Jasnogórskim w perspektywie autobiograficznej oraz w kontekście własnej epoki. Dzięki takiej metodzie pisarskiej na kartach książki świadectwo jednostki przenika się z dziejowym doświadczeniem społeczności (narodu) – tytułowe „spotkania jasnogórskie” to zakorzenione w historii Polski literackie obrazy odsłaniające spotkania i więź z Maryją w Jasnogórskim Wizerunku.
Usytuowane w zamknięciu tomu dwa szkice: Prymas Polski, Papież Polak pisarz dodał w trzecim i czwartym wydaniu książki. Spis najważniejszych postaci przywołanych w książce znajduje się w skorowidzu ulokowanym na końcu zbioru.
Nowe (piąte) wydanie książki wiąże się z przeżywaną w roku 2022 640. rocznicą obecności Obrazu Maryi na Jasnej Górze.
Kategoria: | Literatura piękna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-211-2053-9 |
Rozmiar pliku: | 1,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Na polski rynek wydawniczy trafiają po raz kolejny „Spotkania Jasnogórskie” Jana Dobraczyńskiego. Jak zapowiada Instytut Wydawniczy „PAX”, ma to być zupełnie nowa edycja znanej książki równie znanego autora. Koncepcja pierwszego wydania związana była z przygotowaniami do Jubileuszu 600-lecia przybycia Ikony Matki Bożej na Jasną Górę. W tym celu osobistą prośbę do pisarza skierował 5 listopada 1975 roku kard. Stefan Wyszyński. W liście Prymas Polski wyraził nadzieję, że opracowanie to „wniknie w przedziwne misterium trwania Pani Jasnogórskiej”. Wydaje się, że oczekiwanie to zostało spełnione, bo książka cieszyła się sporą popularnością, a w 1984 roku pojawiło się jej czwarte wydanie (w nakładzie ponad stutysięcznym), którego jestem szczęśliwym posiadaczem. W tej edycji obok dwunastu szkiców, od św. Jadwigi Królowej poczynając, obecne są spotkania z Jasnogórską Bogarodzicą Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. Po pierwszej pielgrzymce Papieża Polaka do ojczyzny, wspomnianym jasnogórskim jubileuszu i śmierci Wielkiego Prymasa Dobraczyński zdawał sobie sprawę, że bez opowiadań o Matce widzianej oczami tych dwóch wielkich patriotów i ludzi Kościoła obraz owego „misterium” byłby niepełny. Dziś, po 43 latach od pierwszego wydania, mówimy już o Błogosławionym i Świętym, a to oznacza, że „Spotkania Jasnogórskie” nabierają nowego znaczenia.
W roku 2022 mija 640 lat obecności Maryi w Jasnogórskim Obrazie na polskiej ziemi. W kwietniu rozpoczyna się Jej drugie nawiedzenie w archidiecezji gnieźnieńskiej, a więc prymasowskiej, w kolebce chrześcijaństwa w Polsce. W Kościele zbudowanym na męczeńskiej krwi św. Wojciecha, któremu przypisuje się autorstwo pieśni „Bogurodzica”. Są to okoliczności, które w pewien sposób tworzą nowe ramy dla tego wydania. Tak wiele się wydarzyło na przestrzeni minionych czterdziestu lat. Powstanie ruchu społecznego „Solidarność”, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, odzyskanie wolności i suwerenności, przemiany ustrojowe oraz procesy zachodzące w Kościele katolickim, z postulatem „synodalności”, zapoczątkowanym przez papieża Franciszka. Wreszcie pandemia koronawirusa i ostatnio okrutna wojna za wschodnią granicą Polski z największą w dziejach Europy falą uchodźców. Po raz kolejny okazuje się, jak krucha jest kondycja człowieka. Pomimo niebywałych osiągnięć nauki, nie potrafimy przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Wierzymy jednak, że Panem historii jest Jezus Chrystus, a losy świata należą do miłosiernego Boga. To powinno skłaniać nas do wielkiej modlitwy o ratunek dla naszej cywilizacji. Jej siła i skuteczność niewątpliwie związane są z pośrednictwem Bożej Matki. Żeby do takiej modlitwy zachęcić i zbudować ufność w ludzkich sercach potrzeba nowego wniknięcia w misterium Jasnej Góry i Tej, która to miejsce wybrała na swoją duchową stolicę. Jej oczy od wieków śledzą ludzkie losy z największą miłością i zatroskaniem. Ufam, że każdy czytelnik i każdy jasnogórski pielgrzym poczuje na sobie to spojrzenie i będzie mógł, niekoniecznie piórem, ale z pewnością sercem, dopisać kolejną historię spotkania i zawierzenia Maryi do końca.
o. Samuel Pacholski
Przeor Jasnej Góry