-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Komedie kryminalne na lato poleca Alek Rogoziński!
11 sierpnia ma premierę najnowsza książka księga komedii kryminalnej, Alka Rogozińskiego. Jeśli te kilkaset stron "Czerwono mi" to dla Was za mało i potrzebujecie więcej turlania się ze śmiechu, zobaczcie, jakie powieści poleca sam autor! Oto 10 komedii kryminalnych polecanych na lato przez Alka Rogozińskiego.
Zanim przejdziemy do polecanych powieści, zerknijmy, co tym razem zaserwował autor swoim fanom w najnowszej powieści:
Ten festiwal w Opolu miał być wyjątkowy.
I był!
Tyle że niekoniecznie z powodu atrakcji, jakie zaplanowali jego organizatorzy...
Kiedy już w czasie pierwszej festiwalowej próby opolski amfiteatr zamienia się w scenę zbrodni, a potem kolejni artyści, biorący udział w konkursie o Grand Prix, stają się ofiarami zamachów, prawie wszyscy uczestnicy imprezy mają w głowie tylko jedną myśl: „Czy teraz kolej na mnie?”
Kto chce wysłać gwiazdy polskiej muzyki do Alei Zasłużonych na Powązkach? Dlaczego ofiarami stają się artyści, którzy mają w repertuarze piosenkę „Zielono mi”? I jak daleko można się posunąć, aby zdobyć rozgłos i fortunę?
A oto powieści, po które zdaniem autora powinniście sięgnąć:
Całe zdanie nieboszczka Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska po raz pierwszy. Całe zdanie nieboszczyka to czwarta książka w dorobku tej kultowej już pisarki, napisana w 1972 roku. Powieściowa Joanna podczas gry w ruletkę w miejscowej szulerni zostaje błędnie uznana za kogoś, kim nie jest. W związku z pomyłką umierający mężczyzna zdradza jej wskazówki do odnalezienia cennego skarbu. To uruchamia całą serię omyłek, a Joanna zostaje wciągnięta w sprawy, w które wcale nie chciała być uwikłana. Porwanie, ucieczka, wylądowanie w lochu i ponowne cudowne wydostanie się z niewoli to tylko część szalonych perypetii bohaterki.
Wszystko czerwone Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska po raz drugi. I jako numer drugi Alek Rogoziński poleca powieść Wszystko czerwone. To chyba najpopularniejsza książka Joanny Chmielewskiej - przetłumaczona na rosyjski i bułgarski, a także wielokrotnie wznawiana. Mamy tu roztargnioną wdowę Alicję, nieudolnie polującego na nią mordercę oraz duńskiego policjanta, który dość specyficznie mówi po polsku. Do tego mnóstwo postaci pobocznych, które skutecznie utrudniają zadanie mordercy i na pewno nie ułatwiają rozwiązanie zagadki: kto i dlaczego chce zabić Alicję?
Klin Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska po raz trzeci. No bo czy można stworzyć ranking najlepszych komedii kryminalnych bez co najmniej kilku książek tej autorki? Tym razem na liście Alka Rogozińskiego znalazła się powieść Klin, czyli debiut Joanny Chmielewskiej, zekranizowany w 1966 roku przez Jana Batorego (Lekarstwo na miłość). Główna bohaterka, Joanna, jest nieszczęśliwie zakochana w Januszu. I nagle pojawia się "ten trzeci" - tajemniczy mężczyzna, który deklaruje, że z przyjemnością stanie się obiektem uczuć Joanny: bo jak wiadomo na nieszczęśliwą miłość najlepsze jest zakochanie się w kimś innym, klin klinem. Nagle wokół Joanny zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Kim jest tajemniczy mężczyzna? I jakim sposobem Joanna znalazła się w środku... szpiegowskiej intrygi?
Stara zbrodnia nie rdzewieje Iwona Banach
Agatha Christie pisząca komedia kryminalne? Jeśli nie możecie sobie tego wyobrazić, sięgnijcie po książkę Iwony Banach Stara zbrodnia nie rdzewieje. Jest w niej wszystko to, co w powieści detektywistycznej na miarę książek autorstwa Christie być powinno: grupka osób zamkniętych w jednym miejscu (literaci przebywający w eleganckim hotelu w niewielkiej wsi), tajemnicze morderstwo (ginie jeden z jurorów konkursu literackiego) i bardzo charkterystyczny detektyw (stary kawaler z zamiłowaniem do krwawych thrillerów). A do tego spora dawka humoru!
Były sobie świnki trzy Olga Rudnicka
Nie ma nic lepszego w życiu kobiety, jak zostać... bogatą wdową? No cóż, takie jest zdanie trzech przyjaciółek - bohaterek powieści Olgi Rudnickiej. Zmarszczek przybywa, siwych włosów również, a ich mężowie zaczynają się rozglądać za młodszymi. Zanim przyjaciółki zostaną zmuszone do zmiany stanu cywilnego, postanawiają wyprzedzić swoich mężów. Jako że rozwód nie wchodzi w grę (ech te intercyzy), pozostaje jedyne wyjście - owdowieć. Tylko że to wcale nie jest takie proste.
Kółko się pani urwało Jacek Galiński
Oto Zofia Wilkońska, postrach warszawskich złoczyńców. Właśnie postanowiła wziąć sprawiedliwość w swoje stare ręce. Włamano się do jej mieszkania, sprofanowano największą pamiątkę po mężu - galowy mundur - a główny podejrzany w tej sprawie zostaje zamordowany. Policja niezbyt ochoczo bierze się za te sprawy, więc Zofia, aby uniknąć oskarżenia o morderstwo sąsiada, musi sama przeprowadzić śledztwo.
Dzięki wartkiej akcji i bezkompromisowej Zofii, która trzęsie swoim półświatkiem, nie sposób nie parsknąć śmiechem nad szalonymi przygodami i nie przyznać racji piosence, wykonywanej niegdyś przez Kabaret Starszych Panów o tym, że „Wesołe jest życie staruszka…”.
Ja Cię kocham, a ty miau Katarzyna Berenika Miszczuk
Katarzyna Berenika Miszczuk znana jest przede wszystkim jako autorka powieści fantastycznych. Jej cykl o Szeptusze zachwycił czytelników, czy tak samo będzie z jej powieścią kryminalną? Z pewnością! W końcu jej kryminalny debiut znalazł się na liście komedii kryminalnych polecanych przez Alka Rogozińskiego.
Mamy tutaj ilustratorkę Alę, znudzonego życiem kota Lorda i pana Stefana, właściciela dworku na odludziu, który postanawia ufundować wyjątkowe stypendium dla wybranego artysty. Jednak rywalizacja o względy fundatora staje się w pewnym momencie tak zaciekła, że jeden z potencjalnych stypendystów ginie. Kto zabił? Czy Ali również niebezpieczeństwo?
Zielony trabant Agnieszka Szczepańska i Katarzyna Gacek
Powieść pisana w duecie to nie tylko podwójna dawka świetnego humoru. To również doskonała intryga. Przyjaciółki i niespodziewany spadek - no cóż, w żadnym kryminale nie może się to skończyć dobrze. A szczególnie, jeśli ten spadek to odstraszający wyglądem hotel znajdujący się na skraju upadłości. Dziewczyny nie tak wyobrażały sobie nowe życie w odziedziczonym hotelu z dala od miejskiego gwaru. Przyjaciółki muszą stawić czoła kiepskiemu personelowi, głodnym gościom, nachalnemu byłemu mężowi, lokalnym cwaniaczkom oraz żądnym krwi gangsterom.
Do trzech chłopów sztuka Marta Obuch
Nie ma dobrego zestawienia polskich komedii kryminalnych bez Joanny Chmielewskiej i... Marty Obuch. Autorka zadebiutowała w 2007 roku powieścią "Precz z brunetami!", którą zdobyła serca czytelników. W Do trzech chłopów sztuka serwuje nam brodacza, brunetkę i paralizator.
Matylda jest lekarzem medycyny sądowej. Gdy odkrywa zdradę męża, postanawia rzucić posadę kury domowej i zacząć się łajdaczyć. Na nieszczęście dla niej, jej mąż nagle ginie, a wszystkie dowody wskazują na nią. Jak sprawa się potoczy? I co z tym wszystkim wspólnego będzie miał dawny znajomy Matyldy - brodacz Tymoteusz?
Wiedźma duszona w winie Marta Obuch
Dziesiątkę komedii kryminalnych na lato polecanych przez Alka Rogozińskiego zamyka kolejna powieść Marty Obuch. Główna bohaterka, Bożena – stateczna pani menadżer jednego z banków – prowadzi uporządkowane, choć dość przewidywalne życie, w którym nie ma miejsca na szaleństwa. Nieoczekiwanie dziedziczy po wuju nieruchomość w małym miasteczku i odtąd już nic nie będzie takie samo. Dochodzi do szeregu wydarzeń, które wstrząsają mieszkańcami miasteczka. A w samym środku zamieszania jest właśnie Bożena.
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Poznaj książki autora