Facebook - konwersja

Książki o Auschwitz - przegląd nowości Virtualo

Blog - baner - Książki o Auschwitz - przegląd nowości Virtualo

Książki o Auschwitz, określane często mianem literatury obozowej, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Z tej tematyki każdego roku wychodzą nowe pozycje – jest to zarówno beletrystyka, której miejscem akcji jest Auschwitz, jak i literatura faktu – reportaże, dzienniki, wspomnienia. Zarówno powieści, jak i książki non-fiction znajdują swoje miejsce na listach bestsellerów. Oto 5 książek o Auschwitz – nowości w księgarni online Virtualo.

Ostatnia „więźniarka” Auschwitz

Ostatnia „więźniarka” Auschwitz Ostatnia „więźniarka” Auschwitz to najnowsza książka Niny Majewskiej-Brown. Poznańska pisarka nie pierwszy raz zabiera czytelników do czasów II Wojny Światowej. Już wcześniej wydała 3 książki o Auschwitz. Dwie tak samo z kategorii literatury faktu, a jedną z gatunku literatury pięknej. Niemniej historia Ostatniej „więźniarki” Auschwitz jest naprawdę wyjątkowa.

Nina Majewska-Brown w poruszający sposób przedstawia czas wielkich zbrodni. Robi to za pomocą historii rodziny Anny Odi – córki ostatniej więźniarki obozów na Majdanku, w Ravensbruck i Buchenwaldzie oraz więźnia z Auschwitz. Właśnie tam kobieta się urodziła i po dziś dzień pozostaje w murach obozu, pracując dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ratując od zapomnienia ten okrutny okres w historii świata. To lektura dla ludzi o mocnych nerwach, która silnie oddziałuje na psychikę.

Orkiestra z Auschwitz

Orkiestra z Auschwitz „W miejscu, w którym człowiek staje się człowiekowi bestią… grała muzyka” – czytamy na okładce jednej z najnowszych książek o Auschwitz. Orkiestra z Auschwitz Marcina Lwowskiego to pozycja z obozowej literatury pięknej. Autor rysuje słowami nadzwyczajną historię kobiecej orkiestry w obozie koncentracyjnym.

W 1943 roku w Auschwitz II – Birkenau komendant Franza Hössler zarządza powołanie żeńskiego zespołu muzycznego. Wtedy zaczyna się śledzenie losów utalentowanych muzycznie artystek w miejscu rządzonym przez wszechobecną tyranię, podłość i ludzkie zepsucie. Główne bohaterki to m.in.: polska nauczycielka muzyki Zofia Czajkowska, organizatorka i pierwsza dyrygentka orkiestry Alma Rosé, słynna wiedeńska skrzypaczka czy Anita Lasker, nastoletnia wiolonczelistka z Breslau.

Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau

Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau Polski historyk, dziennikarz i pisarz Michał Wójcik już nie raz zachwycił czytelników dobrym i docenionym dziełem historycznym. Za wcześniejszą Treblinkę 43 otrzymał Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę roku. Tym razem w najnowszej publikacjiZemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenauobala mit, że „Żydzi szli jak barany na rzeź”.

Wójcik podejmuje kwestię żydowskiego oporu, konspiracji, zbrojnych wystąpień i buntów. Przedstawia tę mniej znaną kartę historii, ukazującą waleczność i heroiczność żydowskich więźniów i więźniarek. To książka szczera i tragiczna, ale z pewnością zapewni satysfakcję i fascynację zwolennikom literatury historycznej.

Chłopiec, który przeżył Auschwitz

Chłopiec, który przeżył AuschwitzBył Chłopiec z Kresów, teraz czas naChłopca, który przeżył Auschwitz. Najnowsza książka Tomasza Wandzela to ponownie dzieło inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest 5-letni Grisza. Chłopiec razem z mamą i babcią trafia z Białorusi do Auschwitz. Wandzel przedstawia traumatyczne przeżycia więźniów obozu widziane oczami dziecka.

To nietypowe spojrzenie na tę historyczną tragedię, ale jak najbardziej warte uwagi. W końcu do obozów trafiały również dzieci. Szybko wyzbywały się swojej młodzieńczej beztroski na rzecz samodzielności i walki o przetrwanie. Jak na tego typu lekturę przystało, należy spodziewać się wielu emocji i bolesnych doświadczeń bohatera – nie tylko z życia obozowego, ale również powojennego.

Ucieczka z Auschwitz

Ucieczka z Auschwitz Ucieczka z Auschwitz to oparta na faktach powieść samego tytułowego uciekiniera Słowaka Alfréda Wetzlera. Ten razem z innym Żydem Rudolfem Vrbą zbiegł z obozu. Jednak więźniowie nie opuścili miejsca zagłady z pustymi rękoma. Zabrali ze sobą plany obozu, krematoriów, komór gazowych i spisy transportów tysięcy niewinnych ludzi skazanych na śmierć. Przekazali je odpowiednim ludziom i pierwszy raz ukazali światu dowody koszmaru panującego za murami i kolczastymi drutami obozów.

Ponadto Alfred i Rudolf napisali na podstawie dokumentów obszerny raport, który Ucieczka z Auschwitz przedstawia w wersji sfabularyzowanej. Ten czyn Słowaków uratował tysiące Żydów, którzy mieli zostać wywiezieni na śmierć. Historia Alfréda Wetzlera doczekała się nawet ekranizacji - Správa (ang. The Auschwitz Report), a sam film był też słowackim kandydatem do Oscara.

 

Książek o Auschwitz w księgarni internetowej Virtualo jest znacznie więcej, a śledząc regularnie katalog, można na bieżąco być z nowościami w tej tematyce. Ponadto literaturę obozową można pobrać nie tylko w formie PDF, EPUB, MOBI i czytać na telefonie bądź czytniku typu Kindle. W ofercie są również tytuły tematycznie związane z obozami koncentracyjnymi do pobrania w formie audiobooka. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą poznawać tę historię, ale nie mają czasu na czytanie. Książek MP3 można w końcu słuchać, wykonując kilka czynności naraz, np. podczas sprzątania, jazdy samochodem czy uprawiania aktywności fizycznej.

 

 

Grafika otwierająca: Light vector created by stories - www.freepik.com

Kategorie: