Facebook - konwersja

5 najbardziej znanych sag rodzinnych na czytnik e-booków

Blog - baner - 5 najbardziej znanych sag rodzinnych na czytnik e-booków

Wciągające, poruszające, elektryzujące – właśnie takie są najbardziej znane sagi rodzinne na czytnik e-booków. Cechy tego gatunku sprawiają, że czytelnicy przepadają w historii na wiele godzin. Powieści te można przeczytać na czytnikach marek Kindle, Empik GoBook, inkBOOK czy PocketBook. Poznaj 5 najbardziej znanych sag rodzinnych autorstwa twórców polskich oraz zagranicznych.

Definicja i cechy sagi rodzinnej – czym jest?

Saga (isl. sögur) to podgatunek literacki pochodzenia staroislandzkiego. Autorzy tego rodzaju utworów przedstawiali legendarne historie bohaterów i wybitnych rodów. Obecnie na rynku najczęściej można spotkać się z sagami rodzinnymi. To publikacje o wielopokoleniowych losach rodzin, wydawane nierzadko w kilku tomach. Ich akcja rozgrywa się na przestrzeni dekad, a nawet wieków, a tłem są często ważne wydarzenia historyczne. Książki mają charakter obyczajowy. Pisarze w sagach rodzinnych ukazują złożoność pokoleniowych relacji, familijne konflikty, miłosne dylematy oraz proces bogacenia się i ubożenia rodów.

Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska

Stulecie WinnychStulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej to jedna z najpopularniejszych polskich sag rodzinnych. Wiele osób tytuł ten może znać nie tyle jako książkę, ile jako adaptację w postaci serialu emitowanego na TVP. Stulecie Winnych to historia losu wielu pokoleń tytułowego rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Akcja pierwszej części zaczyna się w 1914 roku i obejmuje kolejnych 25 lat z życia członków tej rodziny.

Oś fabuły skupia się wokół bliźniaczek urodzonych na początku I wojny światowej – Ani i Mani Winnych. Stulecie Winnych to obyczajowe e-booki pełne zwrotów akcji. Ta saga rodzinna jest również interesującym portretem polskiego społeczeństwa, zmieniającego się na tle kluczowych dla kraju wydarzeń XX-wieku. Kolejne pokolenia Winnych w drugiej części muszą stawić czoła wielu wyzwaniom i przyziemnym problemom w okresie II wojny światowej. Z kolei akcja trzeciego tomu rozgrywa się w burzliwych czasach komunizmu.

Wszystkich miłośników losu rodu Winnych serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowym serialem audio „Stulecie Winnych. Początek” wyprodukowanym i dostępnym na platformie Empik Go z Weroniką Humaj w roli głównej. Powieść jest dostępna również w formie ebooka na platformie Virtualo.

Jaśminowa Saga – Anna Sakowicz

Jaśminowa sagaAnna Sakowicz, podobnie jak Ałbena Grabowska, osadza pierwszy tom Jaśminowej Sagi w trudnym międzywojennym czasie. Autorka prezentuje zawiłe losy rodziny Jaśmińskich, mieszkającej w Gdańsku. Introligator Antonii i jego żona Elżbieta mają pięcioro dzieci. W 1916 roku jedno z dzieci ginie pod kołami powozu.

Śmierć Pawła i żałoba mają ogromny wpływ na całą rodzinę. Szczególnie na rodzeństwo chłopca – Kasię, Stasia, Julię i Piotra. Każde z dzieci jest inne. Mają odmienne marzenia, plany, zainteresowania. Relacje w rodzinie istotnie się skomplikują, gdy cała czwórka zacznie dorastać. Jej wizja przyszłości i wolności istotnie różni się od wizji rodziców. Ród Jaśmińskich będzie musiał stawić temu czoła.

W drugim tomie bohaterowie są już starsi, a akcja nadal rozgrywa się w wyjątkowym polskim mieście – Gdańsku. Rodzina Jaśmińskich przeżywa niemiecką okupację i trudy powojennej rzeczywistości. Lata później na świat przychodzą nowe pokolenia. W kolejnej części Jaśmińscy będą musieli zderzyć się ze wstrząsającymi, współczesnymi wydarzeniami, mającymi miejsce w stolicy Pomorza – z zamachem na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Saga rodzinna Anny Sakowicz to pasjonująca historia nie tylko o Jaśmińskich, ale również o polskim społeczeństwie przez lata walczącym o wolność, prawa kobiet i równość płci.

Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatremMargaret Mitchell w 1936 roku napisała jedną z najbardziej cenionych i słynnych sag rodzinnych na świecie. Amerykańska pisarka za Przeminęło z wiatrem otrzymała Nagrodę Pulitzera, a ekranizacja jej książki stała się jednym z najważniejszych dzieł filmowych. Umieszczanie fabuły sag na tle burzliwych wydarzeń historycznych to typowy zabieg. Nie mogło go więc zabraknąć w książce Mitchell.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej. Główną bohaterką jest córka bogatego plantatora wełny – Scarlett O'Hara. Kobieta jest postacią o twardym, irlandzkim charakterze. Wyróżniają ją determinacja, duma i niezwykły talent do manipulowania mężczyznami. Zdolność tę Scarlett wykorzystuje do realizacji własnych celów. To bohaterka, którą się kocha lub której się nienawidzi. Po śmierci Margaret Mitchell ukazały się dwa oficjalne sequele – Scarlett. Przeminęło z wiatrem Alexandry Ripley oraz Rhett Butler. Przeminęło z wiatrem Donalda McCaiga.

Saga rodu Forsyte’ów – John Galsworthy

Saga rody Forsyte'ówSaga rodu Forsyte’ów to seria powieści brytyjskiego noblisty Johna Galsworthy’ego. Uważana jest za opus magnum pisarza. Pierwsza część cyklu ukazała się już w 1906 roku. Jej treść jest jednak tak uniwersalna, że powieść do dziś cieszy się popularnością. Książka była wielokrotnie ekranizowana i stanowiła inspirację dla twórców kultowego serialu Downton Abbey.

Głównym bohaterem Sagi rodu Forsyte’ów jest Soames Forsyte – prawnik, koneser i materialista. Niemniej książka byłaby niczym bez pozostałych postaci tego zamożnego mieszczańskiego rodu. Autor opowiada o rodzinnych konfliktach, udawanym szczęściu i ukrywanym cierpieniu. Galsworthy wnikliwie kreśli każdą sylwetkę i właśnie to czyni jego twórczość intrygującą i nieszablonową. Czytelnicy mają okazję poznać wahania moralne bohaterów oraz ich uczuciową niepewność, które będą przyczyną niejednego konfliktu.

Dziedzictwo von Becków – Joanna Jax

Dziedzictwo von BeckówPierwsza część Dziedzictwa von Becków Joanny Jax rozpoczyna się w złotym dla Polski okresie. Lata przedwojenne – wielkie marzenia, mnóstwo rozrywek, tańce, kinowe seanse i muzyka na żywo. Z czasem tę sielankę przerwie wojna. Ludzie będą musieli przeorganizować swoje życie o 180 stopni. To czas, w którym wszyscy muszą nauczyć się żyć od nowa. Świat, w którym zapanują srogie zasady, a uśmiech zastąpią smutek i płacz. W tej rzeczywistości będą musieli odnaleźć się polska nauczycielka i niemiecki oficer SS. Z czasem czytelnicy poznają ich potomków, którzy po wielu latach będą próbowali odkryć dzieje swojego rodu.

 

 

Kategorie: