Facebook - konwersja

Książki historyczne – przegląd najchętniej wybieranych e-booków o bitwach i bohaterach

Blog - baner - Książki historyczne – przegląd najchętniej wybieranych e-booków o bitwach i bohaterach

Tysiące żołnierzy idących na front, setki ton broni i amunicji, wyjątkowe strategie wojenne, charyzmatyczni przywódcy, wygrani, przegrani i miliony ofiar. To właśnie elementy, które łączą najchętniej wybierane e-booki o bitwach i bohaterach. Przedstawiamy 6 książek historycznych, które cieszą się uznaniem czytelników oraz krytyków. Autorzy publikacji przedstawiają jedne z najważniejszych wydarzeń naszych dziejów i rzucają na nie nowe światło.

Warszawa 1944. Tragiczne powstanie – Alexandra Richie

Warszawa 1944. Tragiczne powstanieAleksandra Richie to amerykańsko-kanadyjska pisarka, jednak historię Polski zna lepiej niż niejeden Polak. Richie jest profesorem historii specjalizującym się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej. Materiał do głośnej książki Warszawa 1944. Tragiczne powstanie zbierała przez kilka lat, a sam proces pisania zajął 3 lata. Autorka chwalona jest za imponującą dokumentację, którą w dużej mierze pomógł zebrać jej teść – Władysław Bartoszewski. Dzięki temu 63 dni z historii Warszawy zaprezentowała z nieco innej perspektywy. To wnikliwy, rzetelny i jednocześnie poruszający obraz wojny, obok którego trudno przejść obojętnie.

Nasza wojna. Tom I. Imperia 1912–1916 – Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny

Nasza wojna. Tom I. Imperia 1912-1916 - ebookMaciej Górny i Włodzimierz Borodziej to wybitni polscy historycy, którzy w swej karierze napisali już wiele arcyciekawych książek historycznych. Jednak Nasza wojna. Tom I. Imperia 1912–1916 to coś zupełnie nowego, wnoszącego do literatury o polskich dziejach powiew świeżości. Autorzy w swej publikacji przywracają pamięć o wydarzeniach na froncie wschodnim i robią to w wyjątkowy sposób. W swej opowieści Borodziej i Górny starają się być blisko ludzi, zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Dzięki licznym fragmentom listów i wspomnień uczestników działań na froncie wschodnim, wycinkom z prasy czy zdjęciom czytelnicy mogą stanąć z bohaterami twarzą w twarz i wyobraźnią przenieść się do dawnej epoki.

Poza Kompanią Braci. Wspomnienia wojenne majora Dicka Wintersa – Dick Winters

Poza Kompanią Braci. Wspomnienia wojenne majora Dicka Wintersa - ebookSerial HBO – Kompanię Braci Stevena Spielberga i Toma Hanksa – obejrzały miliony widzów. Produkcja powstała na podstawie książki Kompania Braci Steve’a Ambrose’a. Autor opowiada historię tytułowej kompanii. Książka jest oparta o relacje weteranów kompanii E, w tym Richarda „Dicka” Wintersa. Jednak 27 lat po wydaniu tej książki Dick postanowił spisać na nowo swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej. Ambrose nie wykorzystał w swej opowieści wszystkich materiałów, a Winters poczuł, że pominięte historie i wydarzenia zasługują na to, by ujrzeć światło dzienne, i przedstawił je w swojej książce historycznej Poza Kompanią Braci. Wspomnienia wojenne majora Dicka Wintersa.

To m.in. opowieść o pierwszych dniach majora w wojsku oraz jego dokonaniach, które sprawiły, iż uważa się go za wzorowego dowódcę. Część treści dotyczy również życia Dicka po kapitulacji. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z listami, jakie major dostawał od ludzi z całego świata, a także poznać dalsze losy innych żołnierzy, o których nie opowiedział Ambrose i o których nie wspomniano w serialu. Ta książka to prawdziwy „must have” dla fanów Kompanii Braci.

Kaputt – Curzio Malaparte

KaputtKaputt autorstwa włoskiego pisarza i dziennikarza Curzio Malapartego (właśc. Kurt Erich Suckert) to światowy bestseller będący klasyką reportażu. Publikację wydano w 1944 roku i nieustannie cieszy się ona zainteresowaniem kolejnych pokoleń czytelników i miłośników literatury historycznej. To pozycja obowiązkowa, w której autor snuje swoją refleksję nad okrucieństwem, cierpieniem i absurdem II wojny światowej.

Curzio Malaparte bezpośrednio ukazuje realia tamtych czasów, wyruszając w fascynującą podróż po Europie. Odsłania przed czytelnikami mroczne strony dawnej epoki, łącząc daleko posunięte naturalistyczne opisy z niedorzecznym przepychem panującym wśród nazistowskich notabli. Kaputt jest ciekawym wyzwaniem czytelniczym, które umożliwia zmierzenie się nie tylko z historią.

Battle Cry of Freedom. Historia Wojny Secesyjnej – James M. McPherson

Battle Cry of Freedom Historia Wojny Secesyjnej - ebookJames M. McPherson to amerykański profesor historii, specjalizujący się w wojnie secesyjnej. Za jedną ze swoich książek poruszających wydarzenia z lat 1861–1865 otrzymał Nagrodę Pulitzera. Jest to doskonały powód, by sięgnąć po jego książki, w tym Battle Cry of Freedom. Historia Wojny Secesyjnej. Publikacja cieszy się opinią najlepszego jednotomowego opracowania dotyczącego wojny secesyjnej, co niejednokrotnie podkreślali krytycy z „The New York Times Book Review” czy „Times Book Review”. To doskonały tytuł zarówno dla historyków, jak i hobbystów specjalizujących się w historii Stanów Zjednoczonych.

Wojna francusko-pruska. Niemieckie zwycięstwo nad Francją w latach 1870-1871 – Geoffrey Wawro

Wojna francusko-pruska. Niemieckie zwycięstwo nad Francją w latach 1870-1871 – Geoffrey WawroWojna francusko-pruska to jedna z najbardziej fascynujących batalii XIX wieku. Potyczka między II Cesarstwem Francuskim pod przywództwem Napoleona a Królestwem Prus kierowanym przez Ottona von Bismarcka brutalnie zmieniła bieg historii. Geoffrey Wawro w ciekawej książce historycznej Wojna francusko-pruska. Niemieckie zwycięstwo nad Francją w latach 1870-1871 przybliża czytelnikom tę zapomnianą przez wielu walkę. Wawro ukazuje przyczyny, przebieg i skutki w porywający sposób. Tworzy plastyczny opis bitew oraz prezentuje historię widzianą oczami żołnierza i przybliża jej obraz w wymiarze strategicznym. 

 

Wśród 6 wspomnianych e-booków historycznych znajdują się książki autorstwa historyków uznanych w Polsce i na świecie. To pisarze zbierający materiały z ogromną skrupulatnością. Na podstawie dokumentacji starają się jak najdokładniej ukazać dawne dzieje. W fascynujący sposób przedstawiają historię najbliższą nam – historię Polski ­– jak i Europy czy Stanów Zjednoczonych. Publikacje te z pewnością przypadną do gustu miłośnikom książek historycznych.

Kategorie: