Facebook - konwersja

Książki podobne do Wiedźmina, czyli co czytać, kiedy pozna się historię Geralda

Blog - baner - Książki podobne do Wiedźmina, czyli co czytać, kiedy pozna się historię Geralda

Wiele osób zastanawia się, co czytać po Wiedźminie. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele książek w klimacie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Czytelnicy zastanawiają się, czy rzeczywiście będą one równie wciągające i fascynujące jak historie o Geraldzie z Rivii. Przedstawiamy 6 książek podobnych do Wiedźmina, które zachwycają swoją fabułą, hardymi bohaterami i tajemniczymi oraz mrocznymi światami. Miłośnicy historii podobnych do przygód Białego Wilka z pewnością znajdą wśród tych powieści coś dla siebie.

Droga królów – Brandon Sanderson

Brandon Sanderson to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy powieści fantastycznych. Jeśli fani Wiedźmina nie mieli jeszcze do czynienia z cyklem Archiwum Burzowego Światła, koniecznie powinni po niego sięgnąć. Seria zaplanowana jest na 10 tomów. Pierwszy z nich – Droga Królów – ukazał się w 2010 roku.

Autor osadził akcję książek w wykreowanym przez siebie uniwersum Cosmere. W jego skład wchodzi kilka planet. Wśród nich są m.in. Roshar, Scadrial, Taldain czy Sel. Akcja Drogi Królów rozgrywa się na Roshar. W świecie tym istnieje magiczna energia, ale korzystanie z niej jest mocno ograniczone. Historia powieści skupia się wokół tzw. Spustoszenia, które co jakiś czas nawiedza Roshar i sieje zamęt.

Każdy rozdział książki opowiadany jest z perspektywy innego bohatera, zmagającego się z rozmaitymi problemami i wyzwaniami. Sanderson znakomicie opracował w tej serii system magii i zasady jego działania. Stworzył też strukturę klas, narodów, regionów oraz religię – Vorion. Droga Królów to epicki, ponad 1000-stronicowy e-book fantasy, który wciąga od pierwszych stron.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe – Robert M. Wegner

Robert M. Wegner to kolejny polski pisarz, który zabiera czytelników w podróż po równie niebywałych światach jak Andrzej Sapkowski. Miłośnicy fantasy, którzy szukają książek podobnych do Wiedźmina, powinni zapoznać się z twórczością Roberta M. Wegnera. Autor za swojąz serię Opowieści z meekhańskiego pogranicza otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Robert M. Wegner to ojciec uniwersum Meekhan. Od zera zbudował wielki organizm państwowy, który rządzi się własnymi zasadami. To imperium, w którym królują honor i męstwo. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe składają się z kilku opowiadań - akcja każdego z nich dzieje się w innym zakątku Imperium Meekhańskiego. Autor snuje opowieści z epickim rozmachem, przedstawiając społeczności różnych narodów, języków, wierzeń i kultur.

Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Pan Lodowego Ogrodu to czterotomowa powieść fantastyczna autorstwa Jarosława Grzędowicza. W tej książce, podobnie jak w Wiedźminie, pojawia się silny główny bohater - Vuko Drakkainen. Z jednej strony powieść zaliczana jest do science fiction. Nie dziwi więc, że akcja dzieje się na obcej planecie – Midgaard, podobnej do Ziemi sprzed kilkuset lat. Z drugiej zaś strony Midgaard to planeta magii i magów, pełna niezwykłych istot zrodzonych z "pieśni bogów". Grzędowicz w niezwykły sposób połączył fantasy i science fiction, tworząc wyjątkowy i wciągający miks tych gatunków.  

Główny bohater, Drakkainen, wyrusza z misją ratunkową dla naukowców z Ziemi. Uzbrojony w najnowsze zdobycze techniki nie spodziewa się jednak, że na obcej planecie czeka na niego tak wiele wyzwań. Czy zaginieni naukowcy wciąż żyją? Jeśli tak, czy są zakładnikami Midgaardczyków? A może stało się z nimi coś zupełnie innego?

Na ostrzu noża – Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch z wykształcenia jest fizykiem. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych, zaś w 1995 roku zadebiutował na czeskim rynku jako pisarz. Sławę na skalę światową przyniósł mu I tom Cyklu o Koniaszu pt. Na ostrzu noża. Koniasz to bohater, którego wiele łączy z Wiedźminem. Jest najemnikiem, którego ciało znaczą liczne blizny. Potrafi walczyć i bez skrupułów zabić każdego, kto stanie mu na drodze do wykonania powierzonego zadania.

W pierwszej części cyklu jego zadaniem jest bezpieczne poprowadzenie ponad tysiąca ludzi i założenie kolonii na ziemi niczyjej. Zlecenie pochodzi od jednego z bogatych kupców i jego wspólników. Wkrótce okaże się, że misja nie jest tak łatwa, jak się wydawało. Jednakże została powierzona Koniaszowi – a on zrobi wszystko, by osiągnąć cel. Jego atuty to nie tylko szczególna umiejętność eliminowania przeciwników, ale również inteligencja. Ale ten bohater nie morduje z przyjemności, lecz z konieczności.

Ogrody księżyca. Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych – Steven Erikson

Steven Erikson to kanadyjski pisarz powieści epic fantasy. Do jednych z jego najpopularniejszych dzieł należy seria Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych. To 10-tomowy cykl, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Akcja powieści została osadzona w Malazan, świecie podobnym do Ziemi. Składa się z 6 kontynentów podzielonych na królestwa oraz imperia. Na planecie żyje wiele ras, a wśród nich reptilialne ludy, dzieci smoków, humanoidy czy magowie.

Pierwszy tom Ogrody księżyca. Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych to historia międzykontynentalnych walk z udziałem magów i potężnych armii. Imperium Malazańskie podbija jeden region po drugim. Jego celem jest legendarny Darudżystan - to tam będzie musiało zmierzyć się z najpotężniejszym z magów, Anomanderem Rakem.

Sztejer. Kroniki Torunium – Robert Foryś

Robert Foryś to kolejny polski pisarz, który stworzył niezwykły fantastyczny świat. Miejsce akcji w serii o Sztejerze istotnie różni się od tego, które wykreował Andrzej Sapkowski. Tutaj granice między dobrem a złem wyznaczają prawa Torunium – zasady powstałe po apokalipsie. W społeczności rozwinęły się też różnego rodzaju mutacje i zarazy.

Główny bohater cyklu, Vincent Sztejer, ma wiele wspólnego z Białym Wilkiem Sapkowskiego. Jest niepokornym mężczyzną, który zabija dla srebra. Na świecie nie ma już dobrych ludzi. Są tylko źli i trochę mniej źli. W powieści pojawia się wiele scen bitewnych, krwawych opisów, przekleństw i seksu.

Najnowszy tom cyklu to Sztejer. Kroniki Torunium. Zapraszamy również do sięgnięcia po inne książki Roberta Forysia dostępne w księgarni internetowej Virtualo.

 

To tylko wybrane cykle fantastyczne, po które warto sięgnąć, jeśli spodobał Wam się Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego. A jakie Wy powieci polecacie miłośnikom fantastyki? Zapraszamy również do lektury artykułu 10 serii książek fantasy, które warto przeczytać.

 

źródło grafiki: Netflix / The Witcher

Kategorie: