Facebook - konwersja
10 serii książek fantasy, które warto przeczytać
Blog - baner - 10 serii książek fantasy

Fantastyka jest obszernym gatunkiem, który obejmuje rozmaite nurty literackie. Wśród nich odnajdziemy jeden z najpopularniejszych – fantasy. To książki pełne magii, niesamowitych krain, nadprzyrodzonych zjawisk, fantastycznych postaci, elfów, krasnoludów czy wiedźm, a także stworów, trolli, driad czy smoków. Tak odmienna od naszej rzeczywistość cieszy się wśród czytelników ogromną popularnością, dlatego autorzy tworzą wielotomowe serie, wydając po kilka, a nawet kilkanaście tomów. Oto 10 serii książek fantasy, które warto przeczytać.

 

Wiedźmin

krew elfówWiedźmin to pozycja kultowa wśród miłośników fantasy, ale i nie tylko. Wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego świat i bohater, odpłatnie zabijający potwory zagrażające mieszkańcom książkowego świata, to dziś niemal produkt narodowy i marka sama w sobie. Poza fantastyczną, pełną magii historią tajemniczego i intrygującego Geralta z Rivii przedstawioną w 5 tomach Sagi o wiedźminie, mamy jeszcze liczne adaptacje filmowe, a także gry komputerowe, karciane czy planszowe.

Przygody tytułowego wiedźmina można zacząć śledzić od pierwszej części serii – Krwi Elfów (1994). Kolejne tytuły to:

 • Czas pogardy (1995)
 • Chrzest ognia (1996)
 • Wieża Jaskółki (1997)
 • Pani Jeziora (1999).

Ponadto w 2013 wydano również Sezon burz, książkę, która wprawdzie przedstawia świat wiedźmina, jednak nie stanowi kontynuacji sagi. Należy też wiedzieć, że kultową Sagę o wiedźminie poprzedzają zbiory opowiadań, które stanowią niejako wprowadzenie do serii i wyjaśniają wiele wydarzeń z życia bohaterów. Warto więc zapoznać się też z wcześniej napisanymi przez A. Sapkowskiego Mieczem przeznaczenia czy Ostatnim Życzeniem. W ofercie Virtualo znajdziecie wszystkie części w jednym e-booku Wiedźmin. Pakiet. Tom 1-8.

 

Władca Pierścieni

władca pierścieniWładca Pierścieni autorstwa angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena to prawdziwy must have nie tylko na półkach fanów fantastyki, ale zwolenników czytania w ogóle. Autor stworzył epickie uniwersum, które urzekło miliony czytelników na całym świecie. Nie tylko sama powieść stała się bestsellerem – lata po pierwszej publikacji powieściowego cyklu ekranizacja kultowej sagi Tolkiena podbiła światowe box office’y.

Składająca się z 6 ksiąg w 3 tomach powieść dostarcza mnóstwa rozrywki i emocji. Czytając Władcę Pierścieni, stajemy się towarzyszami zmagań hobbita Frodo Bagginsa, który razem ze swoją drużyną musi zniszczyć tytułowy pierścień, by uchronić Śródziemie od zagłady. Jeśli pierścień dostanie się w posiadanie władcy ciemności, nieprzebierającego w środkach Saurona, krainę czeka nieuchronny kres. Jedyna nadzieja to wrzucić pierścień do wulkanu Góry Przeznaczenia. Jednak by tam się dostać, bohaterowie muszą przedrzeć się przez Mordor – siedzibę Saurona, pełną pułapek, orków, nazguli i trolli.

 

Cykl Inkwizytorski

ja, inkwizytorFantastyka to nie tylko Wiedźmin i Sapkowski. Ogromnym sukcesem na rynku polskiego fantasy cieszy się twórczość Jacka Piekary. Szczególne uznanie czytelników zyskał Cykl Inkwizytorski. To porywająca seria opowiadań i powieści o Mordimerze Madderdinie – inkwizytorze, który służy Świętemu Oficjum – najpotężniejszej organizacji średniowiecznej Europy.

Fabuła toczy się w alternatywnym do naszego świecie, w którym Jezus Chrystus nie umarł. Zszedł on z krzyża i karze tych, którzy go prześladowali. Piekara wykreował mroczny, grzeszny i pełen przemocy świat, w którym rządzą inkwizytorzy. Główny bohater walczy ze złem, demonami i stawia czoła grożącym światu niebezpieczeństwom. Cykl Inkwizytorski to emocjonująca seria, a pierwszym jej tomem jest Sługa Boży. Obecnie książek stworzonych przez Piekarę jest 15, ale można je czytać w dowolnej kolejności. Kolejne części to:

 • Młot na czarownice
 • Miecz aniołów
 • Łowcy dusz
 • Ja inkwizytor. Wieże do nieba
 • Ja inkwizytor. Dotyk zła
 • Ja inkwizytor. Bicz Boży
 • Ja inkwizytor. Głód i pragnienie
 • Ja inkwizytor. Kościany galeon
 • Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy
 • Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety
 • Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie.

Mroczna Wieża

mroczna wieżaStephen King w serii Mroczna Wieża serwuje nam bogatą fantastykę na pograniczu dark fantasy, science-fantasy, horroru i westernu. Kto choć raz miał styczność z Kingiem, wie, że jego książki są warte przeczytania. Szczególnie ten wyjątkowy 8-częściowy cykl, który autor sam uznaje za swoje opus magnum, czyli najwybitniejsze dzieło.

Głównym bohaterem kultowej serii powieści S. Kinga jest Roland Deschaina – członek rycerskiego bractwa rewolwerowców, który zamierza dotrzeć do tytułowej Mrocznej Wieży, mogącej okazać się sensem całego istnienia. Podróż jest pełna zaskoczeń, emocji, a apetyt na kolejne strony i tomy rośnie w miarę czytania.

To w dużej mierze za sprawą stworzonego przez Kinga wyjątkowego uniwersum – Świata Pośredniego, zamieszkałego przez mutanty i demony, ale przypominającego Ziemię, która ucierpiała wskutek tajemniczych okoliczności. Pierwszą częścią cyklu jest Mroczna Wieża I: Roland. Kolejne tomy to:

 • Mroczna Wieża II: Powołanie trójki
 • Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe
 • Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ
 • Mroczna Wieża V: Wilki z Calla
 • Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah
 • Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża.

 

Imperium Achai

vironKolejna seria zachwycających książek fantasy również jest autorstwa polskiego pisarza. Andrzej Ziemiański zaprosił czytelników do Imperium Achai w 2017 roku. Wtedy wydano pierwszy tom Virion. Wyrocznia, opowiadający o losach chłopca, który staje się legendarnym, natchnionym szermierzem Virionem.

Poznajemy okoliczności tego, jak dziecko z bogatej rodziny, któremu niczego nie brakowało i nawet nie potrafiło walczyć, staje się kimś tak potężnym. Przez 3 tomy czytelnik podąża za stworzoną z dbałością o szczegóły postacią Viriona, który sieje postrach i walczy ze złem oraz niesprawiedliwością. Wartka akcja, wydarzenia trzymające w napięciu i wiele triumfów głównego bohatera sprawiają, że nie sposób oderwać się od książki. 

Droga szamana

droga szamanaKolejną serią fantasy, po którą warto sięgnąć, jest Droga Szamana rosyjskiego pisarza Wasilija Machanienki. To zupełnie coś innego niż wszystkie dotychczas wymienione powieści. Cykl tego autora reprezentuje dość niszowy i osobliwy nurt w fantastyce, jakim jest LitRPG (ang. Literary Role Playing Game).

To gatunek, który łączy elementy gier komputerowych RPG z powieścią fantasy i sci-fi. Od innych książek odróżnia go to, że istotną częścią historii są questy i wyzwania podobne do tych z gier wideo, a także statystyki, np. poziom siły czy inteligencji. W Drodze Szamana Machanienko wykreował Barlionę, czyli wirtualny świat pełen potworów, walk, magii, przygód i tajemnic. Gracze są nieustannie online, dzięki zamknięciu w kapsułach podtrzymujących funkcje życiowe.

W ten sposób mogą zdobywać kolejne poziomy i osiągnięcia. Posiadają filtry, które chronią ich przed ciosami, i mogą rywalizować zupełnie bez bólu. Jednak Barliona ma również swoją drugą, ciemniejszą stronę. To właśnie tam osadzony został główny bohater, którego za przestępstwo umieszczono w barliońskiej kopalni, przydzielając mu klasę niepopularnego szamana, nieposiadającego filtrów. Przez to bohater odczuwa wszystko tak, jak w realu. Czytelnicy przechodzą z nim kolejne etapy od Droga Szamana. Etap 1: Początek, gdy ma wyzerowane statystyki, do kolejnych części serii:

 • Droga Szamana. Etap 2: Gambit Kartosa
 • Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu
 • Droga Szamana. Etap 4. Zamek Widmo.

Dylogia Alban

talizman złotego smokaDylogia Albana Iwony Surmik to dwutomowy cykl, w którym główną bohaterką jest Albana. W pierwszej części, Talizman złotego smoka, poznajemy dziewczynkę, którą porwało zdziczałe plemię. Albana pozbawiona rodziny i wspomnień zostaje przez nich przygarnięta i wychowywana przez znachorkę.

Po śmierci kobiety dziewczyna ucieka i tu podążamy z nią przez krainę zamieszkiwaną przez barwnych bohaterów, pełną wyzwań i niespodzianek. W drugiej części, Smoczym pakcie, Albana wędruje już z drużyną przyjaciół, chcąc poznać tajemnice swojego pochodzenia, a także dowiedzieć się więcej o wojnie smoków.

Malazańska Księga Poległych

malazańska ksiega poległychCykl kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona Malazańska Księga Poległych to kolejna obowiązkowa pozycja wśród kultowych serii fantasy. Pierwsze wydanie tomu Ogrody Księżyca trafiło na księgarskie półki w 1999 roku, a ostatni – 10 tom, Okaleczony Bóg, w 2011 roku. Opowieści Eriksona to prawdziwa gratka dla fanów skomplikowanych i złożonych serii.

Fabuła osadzona jest w Imperium Malazańskim i nie jest opowiadana linearnie. Kilka historii rozwija się niezależnie, ale w miarę kolejnych tomów widać między nimi coraz wyraźniejsze powiązania. Za główne wątki w fabule można uznać walkę armii Malazan i dominację nad innymi miastami-państwami, powstanie tubylców przeciwko wojsku oraz przedstawione w piątej części, Przypływ Nocy, plemiona Tiste Edur i Imperium Lether. W 6 tomie natomiast te wiodące motywy się łączą.

Archiwum Burzowego Światła

sandersonAutorem kolejnych epickich fantasy jest Brandon Sanderson. Amerykański pisarz ma na swoim koncie wiele docenianych przez czytelników oraz krytyków książek i serii fantastycznych. Wśród nich najbardziej znaną jest cykl Archiwum Burzowego Światła. Pierwsza pozycja z planowanego 10-tomowego cyklu to Droga Królów (2010). Tu czytelnik wprowadzany jest do fikcyjnego uniwersum na kontynencie Roshar.

Już od pierwszych stron powieść Sandersona wciąga do swojego świata, wrzucając czytelnika w serce niebywałego konfliktu. Podczas jednej z uroczystości skrytobójca zabija króla Alethkar. Ta tragedia doprowadza do chaosu. Wraz z głównymi bohaterami, od których zależy przyszłość świata, bierzemy udział w niezwykłej przygodzie. Towarzysząc im, poznajemy różne rasy ludzi, zwierząt czy roślin, a także zasady panujące w wykreowanym przez pisarza świecie.

Cykl Dziedzictwo

eragonChristopher Paolinii to amerykański pisarz włoskiego pochodzenia, znany głównie z fantastycznej serii Dziedzictwo, którą zaczął pisać jako 15-latek. Najpopularniejszą jest pierwsza część, Eragon (2003), która doczekała się kinowej ekranizacji o tym samym tytule. To idealna pozycja fantasy dla młodzieży.

Powieść opowiada o tytułowym Eragonie – chłopcu, który znajduje smocze jajo. Zamierza je sprzedać, jednak nie udaje mu się, bo… wykluwa się z niego szafirowy smok. Wtedy na drodze młodego bohatera i stworzenia staje wiele wyzwań, poszukiwań, zagadek i, jak się okazuje, nie brakuje w tym świecie też magii. Kolejne części to następne interesujące wydarzenia z życia bohaterów, w których poznajemy pradawne moce i fantastyczne stworzenia.

 

 

Grafika otwierająca: Tree vector created by upklyak - www.freepik.com

Kategorie: