Facebook - konwersja

Najczęstsze problemy z czytnikiem i sposoby na ich wyeliminowanie

Blog - baner - Najczęstsze problemy z czytnikiem i sposoby na ich wyeliminowanie

Czytniki e-booków to urządzenia, które - jak to urządzenia - mogą sprawiać swoim użytkownikom problemy. Użytkownicy tych produktów szukają w sieci rozwiązań różnorakich kłopotów z działaniem Kindle'a, PocketBooka czy InkBOOKa. Wiele osób próbuje poradzić sobie z zawieszaniem się czytników, pojawiają się również problemy z błędami systemowymi czy przesyłaniem e-booków. Konsumenci pytają też, co robić, gdy pęknie ekran czytnika. Odpowiedzi na te i wiele innych czytelniczych dylematów znajdziecie w naszym artykule.

Zawieszanie się czytnika – jak zrobić restart?

Po pewnym czasie użytkowania czytnika e-booków urządzenie może zacząć się zawieszać. Wówczas obserwuje się brak reakcji lub opóźnioną odpowiedź na dotyk oraz długie ładowanie stron. Niekoniecznie będą to powody do serwisowania sprzętu. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się problemu z zawieszaniem się czytnika e-booków.

Pierwszy z nich to restart urządzenia. Na niektórych urządzeniach funkcja ta może działać inaczej. Niemniej w przypadku najpopularniejszych marek czytników e-booków należy przytrzymać przycisk włączania przez ok. 15–20 sekund. Jest to najmniej inwazyjna opcja.

Jeżeli stan urządzenia nie poprawi się, warto spróbować przywrócić ustawienia fabryczne w czytniku e-booków. W niektórych urządzeniach istnieje osobno funkcja formatowania pamięci wewnętrznej. W innych jest ona tożsama z resetem. Reset i format mogą przebiegać różnie – w zależności od producenta sprzętu. Funkcje te można zwykle odnaleźć w ustawieniach pod nazwą „przywrócenie ustawień fabrycznych/ reset/ formatowanie pamięci”.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą zostać usunięte nie tylko ustawienia użytkownika (np. hasła), ale również notatki, e-booki czy zdjęcia. Na jednych urządzeniach e-booki mogą zostać nietknięte, a na innych zostaną usunięte, ale automatycznie stworzy się kopia zapasowa w chmurze.

Problemy z błędami systemowymi w czytniku

Czytniki e-booków, jak wszystkie inne urządzenia, nie są pozbawione błędów w oprogramowaniu. Mankamenty te nie utrudniają na co dzień użytkowania urządzenia. Niemniej zdarza się, że czasami jakaś funkcja nie działa lub pojawia się nieznany błąd. Wówczas przyczyna może tkwić w aktualizacji oprogramowania lub poszczególnych aplikacji.

Opcja uaktualnienia oprogramowania w produktach większości marek znajduje się w ustawieniach. Z kolei instalacja najnowszych wersji poszczególnych aplikacji zazwyczaj dostępna jest z poziomu systemowego sklepu z aplikacjami. Aktualizacje optymalizują działanie systemu czytnika e-booków, eliminują wykryte przez developerów błędy i wpływają na wydajność działania sprzętu. Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem pierwszego czytnika e-booków lub planujesz kupić nowy, zapraszamy do lektury artykułu Który czytnik wybrać? Z treści dowiesz się, jak wybrać dobrej jakości urządzenie najlepiej dostosowane do Twoich oczekiwań.

Problem słabej baterii w czytniku e-booków

Nowe oprogramowanie czytnika e-booków nie tylko eliminuje błędy systemowe, ale może także pozytywnie wpłynąć na stan baterii. Jeżeli Twoje urządzenie po pełnym naładowaniu działa zaledwie kilka dni, to zły znak. Problemy ze słabą baterią można nieco zniwelować na kilka sposobów. Warto używać niższego poziomu oświetlenia ekranu podczas czytania w ciągu dnia. Gdy nie korzystasz z czytnika, wprowadzaj go w stan uśpienia. Unikaj też niskich temperatur, gdyż w zimnie akumulatory mogą szybciej się rozładowywać.

E-booka nie widać na czytniku – problem z przesyłaniem książek

Jednym z najpopularniejszych problemów użytkowników czytników różnych producentów jest kłopot z odczytem pliku. Dlaczego czasami nie widać e-booków na urządzeniach mimo ich przesłania z komputera? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Zdarza się, że sprzęt nie obsługuje formatu, w jakim pobrano e-książkę. Najbezpieczniej jest wgrywać e-booki w MOBI i PDF. Zdarza się, że starsze produkty nie odczytują popularnego formatu EPUB. Wiele czytników nie poradzi sobie z plikami RTF, DOC czy DOCX. Wówczas takie pliki można załadować do konwertera online, wybrać odpowiednie formaty i wgrać ponownie. Problem powinien zostać rozwiązany. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu EPUB i MOBI. Który format ebooka wybrać?

Co jeśli e-booka nadal nie widać? Wiele osób popełnia ten błąd, że otwiera niewłaściwe zakładki bądź foldery. W takim przypadku należy wykonać oczywistą rzecz – dokładnie sprawdzić lokalizację pliku. Warto zwrócić uwagę, czy wgrywamy plik na kartę pamięci, czy na pamięć wewnętrzną. Możliwe, że na partycjach mamy utworzone dwa takie same foldery. Inna kwestia to sortowanie plików. Najlepiej ustawić je według daty. Dzięki temu najnowsze e-booki będą wyświetlały się jako pierwsze.

Uszkodzenie ekranu czytnika – co robić?

Pęknięcie ekranu czytnika e-booków to jeden z najpoważniejszych problemów z urządzeniem. Do usterki może dojść niezauważenie, np. poprzez silne ściśnięcie produktu w torbie czy plecaku. Uszkodzenie może nastąpić również podczas upadku z wysokości czy nadepnięcia. Początkowo defekt może być niewidoczny. Stłuczony ekran ujawnia się dopiero po włączeniu sprzętu. Wymiana ekranu czytnika e-booków jest dosyć kosztowna. Cena zależy od producenta. Czasami okazuje się, że bardziej opłaca się kupno nowego urządzenia i należy się z tym pogodzić.

Zdarza się, że za uszkodzenie ekranu odpowiada wadliwa bateria. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli akumulator silnie się nagrzewa i zwiększa swoją objętość. Wówczas bateria wywiera nacisk na ekran. W wyniku takiego zjawiska może on pęknąć. Wówczas urządzenie można zareklamować, powołując się na rękojmię.

  • Bestsellery Virtualo.pl

Kategorie: