Facebook - konwersja

E-booki o fotografii dla amatorów – skąd czerpać wiedzę i inspiracje?

Blog - baner - E-booki o fotografii dla amatorów – skąd czerpać wiedzę i inspiracje?

Rób lepsze zdjęcia, uwolnij swój artystyczny potencjał i czuj się pewnie z aparatem w dłoni. Możesz tego dokonać bez studiów fotograficznych czy drogich kursów. Wystarczy przeczytać kilka dobrych książek o fotografii cyfrowej dla początkujących. Ich autorzy wyjaśniają techniczne zagadnienia dotyczące sprzętu i przedstawiają historię tej dziedziny. Prezentujemy znakomite i inspirujące dzieła oraz spostrzeżenia wybitnych artystów fotografików.

Nie tylko o fotografii – Jerzy Olek

Nie tylko o fotografii to książka o fotografii zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych twórców wizualnych. Jerzy Olek jest artystą plastykiem z tytułem profesorskim. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. Jest autorem wielu wystaw w Polsce oraz za granicą. Książka Nie tylko o fotografii, wydana w 2020 roku, jest zbiorem tekstów tworzonych przez artystę od lat 70.

Jerzy Olek przeprowadził dziesiątki wywiadów z wybitnymi personami ze świata sztuki. Zebrał ich wspomnienia, spostrzeżenia i wnioski. Umożliwiają one zrozumienie zmian, jakie od lat zachodziły w fotografii oraz sztukach wizualnych. W dyskusjach przeplata się wiele wątków z życia kulturalnego i artystycznego. Rozmówcami autora byli m.in. Tadeusz Kantor, Krzysztof Teodor Toeplitz, Henryk Tomaszewski czy Urszula Czartoryska.

Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018 – Adam Mazur

Amatorzy fotografii powinni znać nie tylko techniczne aspekty tej dziedziny. Fotografia jest sztuką, która wymaga również wiedzy teoretycznej i zmysłu artystycznego. Inspiracji do kreacji dobrych, ciekawych i unikalnych obrazów można szukać w podręcznikach o historii fotografii. Wobec tego warto sięgnąć po Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018.

To jedna z najlepszych książek o fotografii. Jej autorem jest polski historyk sztuki – Adam Mazur. Autor przedstawia dzieje fotografii do 2018 roku. Opowieść urozmaiconą ważnymi fotografiami rozpoczyna od dagerotypu – wynalazku francuskiego artysty Louisa Jacquesa Daguerre’a. Przechodzi przez setki ważnych epokowych wydarzeń. Opowiada o relacji Adolfa Hitlera z fotografią. Na końcu umieszcza rozważania nad zdjęciem z okładki pierwszego numeru „Vogue Polska”.

Mały poradnik fotograficzny – Robert Warechowicz

Mały poradnik fotograficzny to e-book doskonały dla amatorów fotografii. Znakomicie sprawdzi się w przypadku osób zaczynających dopiero przygodę z robieniem zdjęć. Przyda się tym, którzy chcą tworzyć artystyczne obrazy. Z e-booka skorzystają także zainteresowani fotografowaniem architektury czy miłośnicy wakacyjnych zdjęć.

Robert Warechowicz wprowadza czytelników w "podstawy podstaw". Autor zaczął publikację od opisania budowy aparatu. Sprzęt można doposażać, dlatego ważna jest znajomość fotograficznych akcesoriów. Warechowicz uwzględnia parametry, rodzaje oraz specyfikę poszczególnych dodatków. Skupia się też na fundamentach fotografii portretowej, fotografii krajobrazu czy fotografii nocnej.

Uważna fotografia. Jak przeganiać chmury, które przesłaniają niebo – Jarosław Chybicki

Chcesz robić zdjęcia, które wyróżnią się na tle innych? Sięgnij po książkę o fotografii dla początkujących autorstwa Jarosława Chybickiego. Uważna fotografia. Jak przeganiać chmury, które przesłaniają niebo to e-book zawierający wiele ćwiczeń oraz inspiracji z zakresu fotografii cyfrowej. Autor koncentruje się w treści na uważnej fotografii. Opiera się ona na nurcie Zen, który ma silny związek z estetyką. Celem Jarosława Chybickiego jest przybliżenie sposobu osiągnięcia stanu umysłu, który może prowadzić do naturalnego tworzenia fotografii będących jego emanacją.

Kolory światła. Barwy natury – Gniewomir Pieńkowski

Książka Kolory światła. Barwy natury autorstwa dr. Gniewomira Pieńkowskiego powstała z pasji do fotografii. Dlatego e-book ten dobrze sprawdzi się jako książka fotograficzna dla innych pasjonatów. Autor wydał 4-tomową serię o kolorach światła. W każdej części skupia się na oświetleniu innej przestrzeni.

Kolory światła. Barwy natury to publikacja, za pomocą której dr Pieńkowski chce ukazać piękno otaczającego nas świata. Piękno, które zaczęły zastępować szare, betonowe bloki. Jego krasę wciąż możemy wskrzesić we własnej wyobraźni. Poza tym autor pragnie zapoznać odbiorców z nieco zapomnianą neoimpresjonistyczną techniką kształtowania obrazu. Polega ona na kreacji pejzażu poprzez zapełnianie go gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami, które zlewają się w jedno, tworząc obraz.

 

Masz również inne pasje niż fotografia i chcesz je rozwijać? Więcej książek poradnikowych z rozmaitych dziedzin znajdziesz w kategorii hobby. Jeżeli jednak dopiero poszukujesz swojej drugiej pasji, pomocne w jej odkryciu mogą być e-booki o samorozwoju. W tym celu zachęcamy do lektury artykułu Popularni autorzy poradników – w czym tkwi ich fenomen i co warto obecnie przeczytać.

Kategorie: