Facebook - konwersja

Skuteczne sposoby na przedłużenie żywotności baterii czytnika

Blog - baner - Skuteczne sposoby na przedłużenie żywotności baterii czytnika

Żywotność baterii w czytnikach mierzy się na różne sposoby. Z reguły ich producenci podają ogólny czas działania urządzenia po jednym ładowaniu. Zazwyczaj wynosi 4–8 tygodni, przy standardowych założeniach – wyłączeniu dodatkowych funkcji i czytaniu przez 30 minut dziennie. Niektóre firmy obliczają, że można wówczas liczyć na 14 lub 28 godzin czytania. Ponadto można spotkać się z mierzeniem żywotności baterii na podstawie liczby przeczytanych stron. W przypadku najlepszych urządzeń po jednym ładowaniu może być ich nawet 8000. Jednak przy częstym i intensywnym użytkowaniu nie sposób przetrwać choć dwa tygodnie bez ładowania. Poznaj skuteczne sposoby na przedłużenie żywotności baterii czytnika.

Wyłączenie WiFi

Najnowsze dostępne na rynku czytniki e-booków wyposażone są w baterie o pojemności 1500 mAh. Dzięki temu urządzenie może być używane bez konieczności ładowania przez wiele tygodni. Gdy sprzęt nie jest użytkowany, warto regularnie kontrolować, czy nie łączy się on z domową lub publiczną siecią WiFi. Jeżeli ta funkcja jest włączona, czytnik dodatkowo zużywa pokłady energii.

Wyłącz oświetlanie ekranu, by oszczędzać baterię czytnika

Standardy żywotności baterii czytników zwykle podawane są w założeniu, że użytkownicy korzystają z urządzeń przy standardowych ustawieniach oświetlenia – ok. 50% możliwości. Jeżeli czytamy w dzień, warto zmienić poziom oświetlenia na niższy. Nie tylko pozwoli to na przedłużenie żywotności baterii czytnika, ale również korzystnie wpłynie na wzrok, zwłaszcza w przypadku korzystania z modelu LED. Urządzenia w technologii E-ink są znacznie zdrowsze dla oczu.

Używaj trybu uśpienia w czytniku e-booków

Gdy nie korzystasz z czytnika, przełączaj go w tryb uśpienia. Początkujący użytkownicy tych urządzeń mogą się zastanawiać, czy nie lepiej będzie wyłączyć sprzęt. Większość czytników, zarówno przy uśpieniu, jak i wyłączeniu, nie zużywa energii. W przypadku niektórych urządzeń zauważalna jest jednak różnica w czasie wybudzania się czytnika z uśpienia – trwa ono krócej niż przy wyłączeniu.

Aktualizuj oprogramowanie czytnika

Część posiadaczy czytników i innych mobilnych sprzętów obawia się aktualizacji oprogramowania. Wiąże się ona nierzadko ze zmianami dotyczącymi funkcjonalności i estetyki. Niemniej aktualizacji czytników należy dokonywać regularnie i najlepiej od razu, gdy się one pojawią. Update ma na celu poprawę działania urządzenia i jego zabezpieczenie, a także może wprowadzić zmiany, które korzystnie wpłyną na przedłużenie żywotności baterii w czytniku e-booków.

Unikaj skrajnie niskich temperatur

Zima i niskie temperatury, w przypadku sprzętów wyposażonych w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, są czynnikami, które mogą obniżać czas pracy urządzenia. Jest to efekt zachodzących w niskich temperaturach reakcji chemicznych. W konsekwencji tylko podczas wybudzania urządzenia z uśpienia można stracić nawet kilka procent baterii. Na tę kwestię powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby wędrujące zimą po górach.

Zimno może również przysporzyć wielu innych niepożądanych problemów z czytnikami. Urządzenia mogą wolniej działać. Wówczas zauważalna jest m.in. opóźniona reakcja na dotyk oraz odświeżanie ekranu. Zanim wystawisz czytnik na działanie bardzo niskiej temperatury, sprawdź, jakie są rekomendacje i ograniczenia producenta w tej kwestii.

Wymiana baterii w czytniku e-booków

Jeżeli skorzystanie ze skutecznych rad dotyczących przedłużenia czasu pracy baterii czytnika nie działa i urządzenie rozładowuje się w zaledwie kilka dni, to znak, że czas wymienić baterię. Można to zlecić specjaliście lub wykonać samemu, korzystając z instrukcji producenta. Zainstalowanie nowego akumulatora nie jest skomplikowane.

Zazwyczaj należy jednak użyć do tego tzw. spudgera (narzędzia do oddzielenia ramki czytnika od korpusu), a także śrubokręta do wykręcenia baterii. Akumulatory kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych. Z uwagi na to, że nie jest to duży koszt, warto wymienić baterię, gdy czas pracy urządzenia nie jest zadowalający.

  • Bestsellery Virtualo.pl

Kategorie: