Facebook - konwersja

Surowa, hipnotyzująca i pełna humoru powieść nagrodzona Paszportem Polityki

Blog - baner - Natalia Fiedorczuk ebook Jak pokochać centra handlowe Paszport Polityki 2016

„Jak pokochać centra handlowe”. Zapamiętajcie ten tytuł. Podejrzewamy, że w nadchodzących dniach będzie o nim głośno. Autorka, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, 10 stycznia została uhonorowana Paszportem Polityki 2016.

Wbrew pozorom organizatorzy gali, podczas której wręczane są Paszporty Polityki, aż tak wielkimi zwolennikami centrów handlowych nie są i postawili na tradycję. Nagrody, jak co roku, zostały wręczone w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Więcej o historii Paszportów Polityki przeczytasz TUTAJ. W kategorii Literatura nominowano: Natalię Fiedorczuk-Cieślak za powieść „Jak pokochać centra handlowe”, Stanisława Łubieńskiego za „Dwanaście srok za ogon” i Zośkę Papużankę za powieść „On”.

Wbrew pozorom ebook Natalii Fiedorczuk-Cieślak też nie jest o centrach handlowych. (Tytuł może być mylący. Kiedy po raz pierwszy gdzieś przypadkiem obił nam się o uszy, myśleliśmy, że mamy do czynienia z rodzajem poradnika ;-) ).
„Jak pokochać centra handlowe” to manifest pokolenia prekariatu. Surowy. Uderzający. Nie pięścią, ale słowem. W emocje czytelnika. I jednocześnie hipnotyzujący. Od powieści nie można się oderwać.

Autorka niezwykle trafnie portretuje Polskę i jej przedmieścia; codzienność ludzi, którzy niedawno wkroczyli w dorosłość i zaczęli zmagać się z pracą, obowiązkami… życiem. Jedną z takich osób jest główna bohaterka ebooka „Jak pokochać centra handlowe”.

Młoda kobieta. Zatrudniana na umowy śmieciowe. Choć nie ma stałej pracy i prawa do urlopu macierzyńskiego, decyduje się na dziecko. Rzeczywistość, jaka staje się jej udziałem, nie przystaje do jakichkolwiek wyobrażeń bohaterki. To, co się dzieje z jej życiem po porodzie, można opisać tylko lakonicznym „urodzisz swoje, to zobaczysz”.

Ebook Natalii Fiedorczuk to opowieść niezwykle ważna. Stanowi istotny głos w dyskusji o macierzyństwie. Głos do bólu szczery, pozbawiony sentymentalizmu. „Jak pokochać centra handlowe” porusza wiele tematów tabu. Okazuje się, że macierzyństwo niekoniecznie jest błogosławieństwem; może być też nie lada wyzwaniem, któremu nie każda kobieta jest w stanie sprostać, zwłaszcza gdy w tle czai się depresja poporodowa. Jest konfrontacją z własnym ciałem, które się zmienia, z dotychczasowym życiem i kulturowymi nakazami.

Młodą autorkę (ur. 1984) doceniono nie tylko za odważne tematy, jakie podejmuje, lecz także – po prostu – za świetny słuch literacki i umiejętność operowania słowem. W uzasadnieniu jury czytamy:
Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce „Jak pokochać centra handlowe”.

źródła: materiały wydawcy – Wielka Litera, polityka.pl

Kategorie: