-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Nobel dla Swietłany Aleksijewicz
Laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla została białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Komisja noblowska przyznała autorce to prestiżowe wyróżnienia za "polifoniczne pisarstwo - pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Tegoroczny wybór spotkał się z szerokim uznaniem wśród czytelników i czytelniczek na całym świecie.
Swiatłana Aleksijewicz to pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-rosyjsko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
W swojej twórczości porusza tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, samobójstw i inną. Pisarka jest krytycznie nastawiona do polityki przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki, a jej prace nie są wydawane w tym kraju.
W Polsce autorka zyskała popularność dzięki Wydawnictwu Czarne, które od lat wydaje i promuje jej niezwykle ważną ze względu na ponadczasową tematykę twórczość reporterską. Aleksijewicz oddaje w swoich reportażach głos tym, którzy w oficjalnej historiografii zazwyczaj go nie mają - kobietom na froncie, dzieciom wojny, ofiarom katastrof, ofiarom reżimów.
Na podstawie książek Swiatłany Aleksijewicz powstawały filmy i sztuki teatralne. Ona sama tworzyła jako dramaturg i scenarzysta, była autorką 21 filmów dokumentalnych i trzech sztuk teatralnych, m.in. sztuki Marutka (1987). Cykl filmów dokumentalnych na motywach książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (1980, 1982) został w 1985 roku wyróżniony Nagrodą Państwową ZSRR i „Srebrnym Gołębiem” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku.
Ebooki Swietłany Aleksijewicz w formacie EPUB i MOBI - SPRAWDŹ
Audiobooki Swietłany Aleksijewicz w formacie MP3 - SPRAWDŹ
Twórczość:
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wydanie polskie Czarne 2010 i 2015 (U wojny – nie żenskoje lico, wyd. biał. 1985)
Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy wydanie polskie Czarne 2013 (Poslednije swidietieli, wyd. biał. 1985)
Ołowiane żołnierzyki wyd. polskie 2007; Cynkowi chłopcy, II wyd. polskie 2015 (Cynkowyje malcziki, wyd. biał. 1989)
Krzyk Czarnobyla, wyd. pol. Świat Książki 2000; Czarnobylska modlitwa wyd. pol. Czarne 2012 i 2015 (Czernobylskaja molitwa'wyd. biał. 1997)
Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka wyd. pol. Czarne 2015 (Wremja second-hand. Koniec krasnogo czielowieka, wyd. biał. 2013)
Urzeczeni śmiercią wyd. pol. Świat książki 2001 (Zaczarowannyje smiertju, wyd. biał. 1993, wyd. ros. 1994)
źródło: wikipedia
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Na faktach