Kwietniowe zapowiedzi

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w coraz dłuższe i cieplejsze dni ciekawych lektur nam nie zabraknie. Coś dla siebie znajdą fani kryminałów, powieści szpiegowskich, fantastyki, a także literatury pięknej. W kwietniowym repertuarze królować będą polskie akcenty. Katarzyna Puzyńska powróci z 9. tomem sagi o Lipowie, Vincent V. Severski zabierze nas na supertajną akcję ratunkową do Pakistanu, Olga Tokarczuk zwróci naszą uwagę na to, jak bardzo niepojęty staje się świat, a Andrzej Stasiuk zachwyci nas beskidzkimi klimatami. Nie zabraknie również nowej powieści Jo Nesbo, który postanowił zaczerpnąć z szekspirowskiej tradycji, oraz 5. tomu serii Szklany tron Sarah J. Maas.

Macbeth Jo Nesbo

Jo Nesbo, norweski pisarz i muzyk poprockowy, autor popularnego cyklu o komisarzu Harrym Hole’u, powraca tym razem z powieścią nienależącą do żadnej serii. Ebook Macbeth to niejako współczesna wersja, wariacja na temat słynnego szekspirowskiego dramatu.

Akcja ebooka Macbeth dzieje się w latach 70. w miasteczku, którym rządzą korupcja i przestępcy. Główny bohater, tytułowy Macbeth, dowodzi jednostką specjalną. Jest jednym z niewielu policjantów, którzy nie dali się jak dotąd przekupić. Po pełnej brutalnych metod akcji wymierzonej przeciw handlarzom narkotyków Macbeth robi błyskotliwą karierę w policji. Funkcjonariuszowi, nadużywającemu w młodości narkotyków, grozi teraz zupełnie inne uzależnienie – władza.

Zamęt Vincent V. Severski

Piszący pod pseudonimem były agent wywiadu przygotował dla swoich czytelników kolejną trzymająca w napięciu powieść szpiegowską. Tym razem „Sekcja”, tajna jednostka wywiadu, rusza w niebezpieczną misję ratunkową do Pakistanu. Talibowie porwali tam polskiego biznesmena.

Okazuje się, że nie było to porwanie dla okupu, tylko część szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady z różnych państw. Sytuacja prowokuje wrzawę na polskiej scenie politycznej. Kierujący „Sekcją” ekscentryczny Roman, wraz z Moniką, Dimą, Elą i Witkiem narażają swoje życie, by znaleźć zdrajcę. Droga do prawdy wiedzie ich przez Rosję, Grecję, Pakistan i RPA.

Nora Katarzyna Puzyńska

To moment, na który czekają fani sagi o Lipowie. Ebook Nora to już 9. część cyklu. Katarzyna Puzyńska nie szczędzi czytelnikowi krwawych wątków: morderstwo w szpitalu psychiatrycznym, zwłoki znalezione nieopodal karuzeli i tajemnicza studnia w zagajniku. Trzymajcie się mocno!

Berenika bez wątpienia ma buntowniczą duszę. Kolejny raz znika z domu. Okoliczności jej ucieczki nie przypominają tym razem poprzednich prób. Sprawę komplikuje fakt, że w śledztwo zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. W tym samym czasie w szpitalu psychiatrycznym dochodzi do morderstwa. Kilka godzin przed śmiercią podejmuje próbę przekazania zaszyfrowanej wiadomości.

Czyżby spodziewała się, że ktoś będzie próbował ją zabić? Czy okaleczone zwłoki, znalezione nieopodal karuzeli, mają z tym coś wspólnego? Na to natkną się śledczy w studni w zagajniku? W międzyczasie aspirant Daniel Podgórski podejmie kolejną próbę uporządkowania swojego życia. Ale czy uda mu się zatrzymać seryjnego mordercę, zanim dojdzie do kolejnej zbrodni?

Szklany tron. Tom 5. Wieża świtu Sarah J. Maas

Ebook Wieża świtu to 5. część serii Szklany tron, autorstwa jednej z najpoczytniejszych pisarek fantasy. To zręczne połączenie kryminału, powieści przygodowej i fantastyki, dlatego powieści Sarah J. Maas spodobają się również tym, którzy na co dzień nie sięgają po fantastykę.

Chaol Westfall, były kapitan Gwardii Królewskiej, w towarzystwie Nesryn Faliqę, wyrusza do niezwykłego miasta Antica. Celem Chaola jest spotkanie z uzdrowicielkami z Torre Cesme. Kapitan wierzy, że któraś z nich przywróci mu władzę w nogach. Westfall zamierza również nakłonić do udziału w wojnie wszechpotężnego kagana, który zasiada obecnie na tronie.

Ani Chaol, ani obecna kapitan Gwardii Królewskiej Nersyn nie są przygotowani na to, co spotka ich podczas wyprawy. Szybko orientują się, że niepozorna uzdrowicielka Yrene może zapewnić powodzenie ich misji. Na wagę złota okażą się także informacje, które uda im się zdobyć w trakcie wizyty w pałacu.

 

Kwiecień szykuje dla nas również premiery z literatury pięknej. Wśród nich Kroniki beskidzkie – zbiór felietonów Andrzeja Stasiuka publikowanych w „Tygodniku Powszechnym”. Zachwyceni będą również fani prozy nominowanej do The Man Booker International Prize Olgi Tokarczuk. Nakładem Wydawnictwa Literackiego w kwietniu ma ukazać się Opowiadania bizarne.

 

Źródła: materiały wydawców