Facebook - konwersja
Tom Hanks debiutuje w roli pisarza
Blog - baner - Tom Hanks debiutuje w roli pisarza

Uwiódł świat rolą Forresta Gumpa. Zagrał w Filadelfii, Zielonej mili, Szeregowcu Ryanie i w Sullym. Wcielił się w postać profesora Roberta Langdona, głównego bohatera powieści Dana Browna. Ma na swoim koncie dwa Oscary i cztery Złote Globy. Jest fanem popularnych Maluchów – polskich Fiatów 126 P. Tom Hanks napisał swoją pierwszą książkę.

Co łączy znanego aktora z maszyną do pisania?

Po latach obfitujących w aktorskie wyzwania Hanks postanowił spróbować swoich sił w pisarstwie. Ebook Kolekcja nietypowych zdarzeń to zbiór siedemnastu opowiadań, które spaja motyw maszyny do pisania. To krótkie formy, które odzwierciedlają aktorskie kreacje Toma Hanksa. Wreszcie: to opowieść o różnorodności świata.

Bohaterami w ebooku Kolekcja nietypowych zdarzeń są m.in.: nastolatek, który w swoje urodziny pierwszy raz leci awionetką, kobieta, która po rozwodzie musi zacząć wszystko od nowa, bułgarski emigrant, który próbuje się odnaleźć w Nowym Jorku bez znajomości języka. Maszyna do pisania jest tu przedmiotem symbolicznym - wehikułem czasu i oknem na świat. Dzięki niej może wrócić do łask tradycyjne pisanie, które zostało wyparte przez falę nowoczesności. Zalani smartfonami i laptopami, żyjący w erze nadmiaru i retuszu zapominamy o tym, co kiedyś przynosiło prawdziwą radość.

Czy Forrest Gump wyszedł zwycięsko z tej misji?

Opinie są podzielone. Wśród głosów krytyki jako główny pada zarzut, że opowiadania zawarte w ebooku Kolekcja nietypowych zdarzeń są po prostu przeciętne, nie wciągają i nie przykuwają uwagi na dłużej. Źródłem największego rozczarowania jest tu pełen pochwał opis książki.

Jest jednak wiele pozytywnych recenzji, które oceniają pisarski debiut Hanksa jako udany. Każdy bohater jawi się jako wyróżniający się i wyjątkowy. Styl Hanksa jest zaś oceniany jako lekki, dowcipny i pełen mądrości. Na tle innych piszących celebrytów proza Hanksa uważana jest za wartościową i oryginalną. Czytelnicy widzą w ebooku Kolekcja nietypowych zdarzeń odzwierciedlenie ról aktora. Zwracają również uwagę na to, że zbiór pełen jest odniesień do kultury amerykańskiej.

Sam autor przyznaje, że nie czyta komentarzy na temat swojej książki czy filmów, w których zagrał. Nie poświęca uwagi ani złym, ani dobrym opiniom. Jak twierdzi, zajęłoby mu to zbyt wiele czasu i nic dobrego by nie przyniosło. Ebook Kolekcja nietypowych zdarzeń z pewnością nie jest pozycją dla każdego. Najlepiej w związku z tym sięgnąć po niego i wyrobić sobie własną opinię – może okaże, się, że wciąga bez reszty?

 

Źródła: materiały wydawcy (Wielka Litera), Filmweb, Lubimyczytać.pl, The Independent

Kategorie: