-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Autor powraca po 5 latach literackiego milczenia!
Nazwisko Orhana Pamuka prawdopodobnie jest Wam znane, nawet jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej powieści tego pisarza. W 2006 roku autora uhonorowano literacką Nagrodą Nobla. Ci którzy uwielbiają jego prozę, pewnie już cieszą się, że od 5 listopada będzie można przeczytać nową książkę Pamuka „Dziwna myśl w mej głowie”. Dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z twórczością pisarza, to świetna okazja, żeby się z nią zapoznać.
Turecki pisarz Orhan Pamuk w młodości planował być malarzem lub architektem. Po porzuceniu architektury studiował dziennikarstwo, ale nigdy nie pracował w zawodzie. Od 23. roku życia związany jest z pisarstwem. Co ciekawe, sam autor uważa, że tworzy tylko i wyłącznie fikcję literacką, która w żaden sposób nie jest zaangażowana politycznie. Mimo to w Turcji określa się go mianem komentatora społecznego.
Jako pierwszy pisarz publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego. Zalicza się go do grupy „oświeconych” intelektualistów tureckich, którzy są otwarci na integrację z Unią Europejską i mają nieortodoksyjne poglądy religijne. Orhan Pamuk był wielokrotnie atakowany przez tureckie środowiska ekstremistyczne. Zdarzyło się nawet, że publicznie palono jego książki.
Czego możecie spodziewać się po twórczości tego autora? Pamuk często opisuje zderzenie kultur Zachodu i Wschodu i wynikające z tego konflikty. Oczarują Was magiczne, melancholijne obrazy Stambułu, romantyczna wizja tego miasta. Erudycja autora będzie dla Was prawdziwym intelektualnym wyzwaniem. W jego książkach odnajdziecie bogactwo symboli i traficie na mnóstwo uniwersalnych, egzystencjalnych pytań. Zachwycicie się urzekającym, lirycznym językiem. „Lektura książek Pamuka to prawdziwa szkoła literatury” (Piotr Kofta „Dziennik Gazeta Prawna”).
„Dziwna myśl w mej głowie” to najnowsza książka autora. Wspaniała epicka opowieść o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy, i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów na bezprawnie zasiedlonych działkach, wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, o przyjaźni, nienawiści i marzeniach o lepszym życiu.
Prawdziwa uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.
Od 5 listopada w sprzedaży dostępne będą również inne ebooki autora.
Wszystkie ebooki dostępne są w wersji EPUB i MOBI – SPRAWDŹ
Wyłącznym polskim wydawcą dzieł pisarza jest Wydawnictwo Literackie.
Źródła: wikipedia, pamuk.pl, materiały wydawcy: Wydawnictwo Literackie
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Zobacz również