-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Ile byłbyś w stanie zrobić dla własnego dziecka?
Marc Elsberg, autor ebooków „Blackout” i „Zero”, po raz kolejny dostrzega zagrożenia, jakie pojawiają się wraz z rozwojem naszej cywilizacji i, bazując na nich, tworzy mistrzowskie fabuły. Na swój literacki warsztat wziął już kryzys energetyczny, życie uzależnione od Sieci, a teraz… zabawę w Boga. Jeśli lubicie thrillery, w których poza świetną rozrywką można odnaleźć „coś więcej”, koniecznie przeczytajcie ebooka „Helisa”. W sprzedaży już od 8 marca. Dla niecierpliwych Biblioteka Akustyczna przygotowała audiobooka, którego możecie kupić już teraz.
Co nam grozi tym razem?
Fabułę swojej najnowszej powieści „Helisa” Marc Elsberg konstruuje wokół zagadnień związanych z inżynierią genetyczną. Autora zainspirowały przełomowe odkrycia, np. odkodowanie ludzkiego genomu, nowoczesne metody gromadzenia danych czy odkrycie CRISPR/Cas9 (metody modyfikacji genomu rośliny, zwierzęcia lub człowieka). I tu zaczyna się zabawa w Boga… A może po prostu w dobrego rodzica?
Jak daleko byłbyś w stanie się posunąć, aby Twoje dziecko było zdrowe, piękne i genialne?
Autor „Helisy” mierzy się w swojej powieści z niezwykle ciekawym tematem. Rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci miały jak najlepsze życie. To oczywiste. Posyłają je do najlepszych szkół, na korepetycje, zajęcia dodatkowe, inwestują w ich rozwój fizyczny i intelektualny, dbają o zdrowie. Efekty tych starań są różne. Czasem znienacka pojawia się choroba. Czasem dziecko jest mniej zdolne w jakiejś dziedzinie i godziny spędzone na nauce nie przynoszą efektów. Czasem trudno nie dostrzec ewidentnych mankamentów w urodzie. Niektórzy mówią los. Inni Siła Wyższa. Natomiast Marc Elsberg wpisuje się w dyskurs naukowy i mówi: geny. A gdyby tak, zamiast zdawać się na naturę, troszeczkę nimi pomanipulować i zamówić sobie małego geniusza?
Science fiction czy realne zagrożenie?
Marc Elsberg podkreśla, że przedstawiona w jego nowej książce historia to oczywiście fikcja literacka. W tym momencie naukowcy nie dysponują jeszcze taką wiedzą i technologiami, żeby przeprowadzać tego typu eksperymenty na szeroką skalę. Autor "Blackoutu" kładzie jednak nacisk na „w tym momencie”. Podejrzewa, że za jakiś czas, gdy rodzice dzowiedzą się, że ich dziecko będzie miało IQ poniżej przeciętnej lub słabą odporność na pewne choroby, będą mieć wybór czy chcą przyszłego potomka „ulepszyć”. Pytanie brzmi, czy z tego wyboru skorzystają? W teorii taka wizja wygląda dość optymistycznie. Tego typu rozwiązanie pomogłoby w pozbyciu się wielu problemów i mogłoby uszczęśliwić wielu ludzi. A jakie są negatywne strony takich eksperymentów?
Przeczytajcie ebooka „Helisa”, bo nikt tak świetnie nie opisuje potencjalnych zagrożeń jak Marc Elsberg. Mieliście ciarki, kiedy czytaliście „Blackout”? Podczas lektury „Zero” (artykuł o ebooku znajdziecie TUTAJ) snuliście plany odcięcia się od wszechobecnej elektroniki i przeprowadzki na jakieś totalne odludzie? Rozglądajcie się więc za działką w Bieszczadach! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po lekturze „Helisy” plany przekujecie w czyny. A może nawet dojdziecie do wniosku, że w tym średniowieczu wcale nie było tak źle ;).
***
Marc Elsberg, ebook „Helisa” (epub, mobi) – dostępny od 8 marca
Marc Elsberg, audiobook „Helisa” (mp3) – dostępny TUTAJ
Marc Elsberg, wszystkie ebooki i audiobooki w ofercie – TUTAJ
źródło: materiały wydawcy WAB
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!