Facebook - konwersja

Kryminały retro poleca Krzysztof Bochus

Blog - baner - Kryminały retro poleca Krzysztof Bochus

W ostatnim czasie rynek wydawniczy szturmem zdobywają książki true crime. Jednak dziś na naszym blogu proponujemy Wam nieco inne kryminały. Mroczne, owiane mgiełką tajemnicy, cofające nas w czasie o 50, 100, a nawet 500 lat. Zaintrygowani? Oto zestawienie kryminałów i thrillerów retro. A poleca nie kto inny jak jeden z najlepszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce - Krzysztof Bochus.

Kryminał retro to coś, co zachwyci Was tej jesieni. Szczególnie, że w księgarniach właśnie pojawiła się najnowsza powieść polskiego mistrza gatunku, Krzysztofa Bochusa. Wachmistrz to książka, którą musicie przeczytać! Szczególnie, jeśli podobał Wam się klimat Imienia rózy oraz magia Cienia wiatru. 

WachmistrzWachmistrz chce dogrywki. I będzie ją miał…

Początek 1930 roku. Przez pogrążone w wielkim kryzysie Wolne Miasto Gdańsk przetacza się fala spektakularnych kradzieży. Celem złodziei padają wille zamożnych gdańszczan: znikają kolekcje sztuki, waluta, cenna biżuteria. Pojawia się pierwszy trup. Śledztwo zostaje zlecone Abellowi i Kukulce.

Wygląda na to, że kradzieży dokonują ludzie, stylizujący się na proletariackich mścicieli. Sprawcy obrabowują bowiem tylko bogatych, pozostawiając w okradanych rezydencjach dwuznaczne cytaty z Biblii.

Śledztwo nie jest proste. Ktoś umiejętnie zaciera ślady, likwidując niepożądanych świadków. Tropy wiodą daleko w przeszłość, o której bohaterowie woleliby zapomnieć.
W tle rozgrywa się jeszcze jeden dramat. Kukulka nie zapomina o ludziach, którzy skrzywdzili i okaleczyli jego siostrę. Nie spocznie, dopóki nie wyrówna wszystkich rachunków z przeszłości.

Do końca. Bez względu na cenę. Do krwi ostatniej. Amen.
Mroczny thriller kryminalny z najwyższej półki!

 

Edgar Allan Poe Opowieści niesamowite

Opowieści niesamowiteNie ma retro kryminału bez Edgara Allana Poe. Pisarza uważa się za ojca noweli kryminalnej. Poe również jako pierwszy wprowadził do powieści postać detektywa zmagającego się z morderczymi zagadkami. W Opowieściach niesamowitych znajdziecie obłąkanych, dręczonych dziwnymi snami i natrętnymi myślami bohaterów, pełne tajemnic miejsca i przesycone grozą sekrety. Niejeden trup wypadnie z szafy, niejeden w niej pozostanie już na wieki. Zbiór opowiadań zawiera m.in. słynną Zagładę domu Usherów, Czarnego kota czy pełne napięcia Serce oskarżycielem. 

Ken Follet Filary ziemi

Filary ziemiJeśli uwielbiacie monumentalne sagi pełne walk o władzę, konfliktów, intryg, mrocznych tajemnic i krwawych zbrodni, to koniecznie sięgnijcie po Filary ziemi. Jest to najsłynniejsza powieść Kena Folleta, której akcja toczy się wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Wielbiciele Gry o tron będą zachwyceni tą powieścią, nawet mimo iż nie ma w niej szczypty magii i ani jednego smoka. Ale fantastyczne elementy nie będą tutaj potrzebne - doskonale skonstruowana fabuła i realistyczne postaci sprawią, że nawet nie zauważycie, kiedy pochłoniecie ponad 800 stron! I gwarantujemy, że od razu postanowicie sięgnąć po kolejne tomy.

Daphne du Maurier Rebeka

RebekaKolejną na liście Krzysztofa Bochusa jest Rebeka - powieść przypomniana współczesnym czytelnikom dzięki netflixowej ekranizacji. Dzieło Daphne du Maurier zachwyciło Stephena Kinga, który odwołuje się do niego w swoim fenomelnym Worku kości, a także Alfred Hitchcocka. Reżyser zainspirowany tym przepełnionym specyficzną atmosferą thrillerem nakręcił oscarowy film pod tym samym tytułem. (Jego przygoda z twórczością du Maurier na tym się nie skończyła. Jego najsłynniejsze Ptaki zostały oparte o opowiadanie pisarki). 

Co się stanie, gdy nieśmiała dziewczyna poznaje bogatego wdowca i po zaledwie kilku dniach znajomości postanawia go poślubić? Co czeka młodą żonę w skrywającej niejedną tajemnicę rodzinnej posiadłości małżonka? I przede wszystkim - co się stało z poprzednią żoną milczącego i unikającego tego tematu jak ognia Maxima? 

To było Manderley, nasze Manderley, tajemnicze i ciche jak zawsze. 

Marek Krajewski Śmierć w Breslau

Śmierć w BreslauW zestawieniu kryminałów retro nie mogło oczywiście zabraknąć Marka Krajewskiego. Przygody Eberharda Mocka, funkcjonariusza policji, zostały osadzone w latach '30 XX wieku we Wrocławiu - a właściwie w Breslau, bowiem tak brzmiała nazwa miasta w tym czasie. 

Wrocław Krajewskiego jest mroczny, posępny, a w każdym zaułku czają się przestępcy. Główny zaś bohater ma dość nietypowe hobby - grę w szachy z kobietami swobodnych obyczajów (w dodatku w pełnym negliżu). Jednak kolejne zbrodnie w Breslau nie pozwalają komisarzowi cieszyć się tą oryginalną rozrywką przez długi czas w spokoju. W Śmierci w Breslau z domu uciech wyciąga Mocka sprawa zabójstwa arystokratki Marietty von der Malten. Do tego tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony... 

Robert Harris Vaterland

VaterlandJest rok 1964. 20 lat wcześniej hitlerowskie Niemcy wygrały wojnę. Tak, dobrze czytacie. Robert Harris, twórca słynnego Autora widmo, postanowił w swojej powieści pokazać, jak wyglądałby świat, gdyby Trzecia Rzesza wygrała wojnę.

Niemcy żyją 75. urodzinami Adolfa Hitlera i wizytą dyplomatyczną prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. W tym czasie pod Berlinem dochodzi do zbrodni. Ciało znalezione na brzegu podmiejskiego jeziora zostaje zidentyfikowane jako wysoki rangą nazistowski funkcjonariusz. Odsunięty od sprawy inspektor Kriminalpolizei, Xavier March nie zamierza rezygnować z rozwiązania tajemniczego morderstwa. Jednakże każdy jego krok śledzi Gestapo. Vaterland to historia alternatywna, którą musicie poznać.

Umberto Eco Imię róży

Ta debiutancka powieść Umberto Eco rozgrywająca się w XIV wieku zachwyciła cały świat. We włoskim opactwie benedyktynów dochodzi do tajemniczej zbrodni. Mający wziąć udział w debacie o ubóstwie Chrystusa Wilhelm zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki śmierci iluminatora Adelmusa z Otrantu. W pewnym momencie zaczynają ginąć kolejni mnisi, a wszystkie ślady prowadzą do zakonnej biblioteki.

Powieść została zekranizowana w 1986 roku, a główne role zagrali Sean Connery i Christian Slater. 

Ryszard Ćwirlej Tam będzie ci lepiej

Tam będzie ci lepiejW zestawieniu kryminałów retro nie mogło zabraknąć tego nazwiska. Ryszard Ćwirlej od 2007 roku zabiera czytelników do Wielkopolski z lat 20. i 80. XX wieku.  Powieść Tam będzie ci lepiej to pierwszy tom cyklu przedwojennego, w którym głównym bohaterem jest komisarz Fisher. 

W międzywojennym Poznaniu, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce czają się drobni złodziejaszkowie, a także zwyrodniali mordercy, trudno utrzymać mores i ład. W mieście, które mimo wszystko szczyci się tradycją pruskiego porządku i mieszczańskiej stabilizacji, dochodzi do serii bestialskich morderstw. A jakby tego było mało – śledztwo utrudniają bolszewiccy szpiedzy. Czy zatem uda się powstrzymać mordercę?

Pierre Lemaitre Kolory ognia

Kolory ogniaLuty 1927 roku. Cały Paryż zbiera się na pogrzebie wpływowego milionera, Marcela Péricourta. Jego finansowe imperium ma przejąć wnuk, ale los decyduje inaczej… Jednego dnia załamuje się całe życie córki Marcela, Madeleine, a ona sama orientuje się, że nie zostało jej nic, prócz nędzy i upadku.

Madeleine przyjdzie zmierzyć się z niegodziwością ludzi, chciwością czasów, korupcją oraz niezdrową ambicją zarządców imperium jej ojca. Będzie musiała wykorzystać całą inteligencję, determinację oraz odziedziczony po ojcu instynkt, by przetrwać i odbudować życie i majątek, choć jej, jako kobiecie, nie przysługuje nawet prawo do podpisania czeku…

Volker Kutscher Śliska sprawa

Śliska sprawaKomisarz Gereon Rath zostaje przeniesiony z Kolonii do Berlina, po tym gdy podczas służby omyłkowo zastrzelił syna wpływowego wydawcy prasowego. Rath, który wcześniej pracował w policji kryminalnej, ma zająć się sprawami obyczajowymi, co traktuje jako oczywistą degradację. Do jego zadań należy tropienie podziemia pornograficznego w tętniącej życiem stolicy Republiki
Weimarskiej. Kiedy jednak z berlińskiego kanału zostają wyłowione zwłoki, komisarz postanawia zająć się tą sprawą i po godzinach prowadzić prywatne śledztwo. Niestety nieoczekiwanie wplątuje się w nowe kłopoty. Pewnej nocy jego działania śledzi bowiem pewien tajemniczy mężczyzna...

Carlos Louis Zafon Cień wiatru

Cień wiatruListę kryminałów retro zamyka Cień wiatru, w którym cofamy się do Barcelony lat 40. XX wieku. W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa. Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia

Kategorie: