Kto zasiądzie na Żelaznym Tronie? Premiera 8. sezonu „Gry o tron”

Serial, który zachwycił nie tylko fanów fantastyki. Mistrzowska fabuła, liczne zwroty akcji, dopracowana scenografia i charakteryzacja oraz bohaterowie, których można kochać lub równie mocno nienawidzić. Wyprodukowana przez HBO „Gra o tron” uznawana jest obecnie za najlepszy serial w historii. A wszystko dzięki George’owi R.R. Martinowi, autorowi cyklu powieści, na podstawie którego powstał scenariusz do serialu.

To on wymyślił Westeros, nakreślił postaci i stworzył konflikt, który jest osią całej opowieści. Zainteresowanie Grą o tron i dalszymi losami bohaterów stało się tak duże, że ostatnie sezony serialu nie były już adaptacją konkretnych części książki. Scenariusz do nich został napisany niezależnie, a jego autorzy inspirowali się powieściową historią. Scenariusz oryginalny napisano dla szóstego, siódmego i finałowego sezonu Gry o tron.

8 sezon Gry o tron ma składać się z sześciu odcinków. Premiera pierwszego z nich zaplanowana jest w Polsce na noc z 14 na 15 kwietnia. Materiał do tego czasu jest pilnie strzeżony. By poradzić sobie z możliwym przedpremierowym wyciekiem, HBO przygotowało ponoć kilka alternatywnych zakończeń serialu. To pozwalałoby twierdzić, że nawet aktorzy nie wiedzą jaki ostatecznie będzie finał Gry o tron. Już teraz fani prześcigają się w swoich przypuszczeniach dotyczących zakończenia.

George R.R. Martin nie napisał jeszcze ostatniej części cyklu, dlatego fabuła serialu wyprzedza treść powieści. Autor konsultował ponoć ze scenarzystami swoją wizję i przedstawił im, jak saga ma się zakończyć. Dotychczas w każdym sezonie, w zupełnie niespodziewanych okolicznościach, ginął któryś z głównych bohaterów, zdający się prowadzić całą akcję. Jak zakończy się 8. finał Gry o tron? Kto przeżyje, a kto zginie? Czy na Żelaznym Tronie zasiądą Obcy?

Po przedpremierowym pokazie serialu James Hibberd, dziennikarz „Entertainment Weekly” napisał na swoim Twitterze: „Właśnie obejrzałem premierę 8. sezonu Gry o tron. Tak wiele ponownych spotkań bohaterów. Kilka epickich sekwencji. Nie tylko rozgrywanie akcji na dalszą część sezonu. Główne wątki rozwijają się w satysfakcjonujących kierunkach”. Aktorzy serialu wspominają zaś pracę na planie i sceny, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Kit Harington, wcielający się w rolę Jona Snowa, podsumowuje: „Prace na planie Gry o tron zacząłem jako dwudziestoparolatek. Ten serial to dekada mojego życia. Moja pierwsza scena trwała chwilę – przechodziłem korytarzem. Byłem wtedy tak zdenerwowany, ale z też bardzo szczęśliwy, że mogę tu być. Islandia, sezon 2., dzień pierwszy. To moja ulubiona lokalizacja, w której nagrywaliśmy. Nigdy nie byłem w piękniejszym miejscu. Z kolei najbardziej szokującą sceną była dla mnie… scena mojej śmierci”.

Fani George’a R.R. Martina przyznają, że serial, choć wyśmienity, przedstawia jedynie wycinek historii opowiedzianej w książkach. W powieściach, na podstawie których powstała produkcja, czytelnik znajdzie mnóstwo dodatkowych wątków i postaci. Książki fantasy Martina to dość obszerne lektury z rozbudowaną i misternie skonstruowaną fabułą. Na szczęście zarówno cykl Pieśń lodu i ognia, jak i pozostałe książki George’a R.R. Martina są dostępne jako ebook i audiobook. Można zatem czytać je swobodnie i bez dźwigania. Dla fanów era serialu Gra o tron powoli dobiega końca. Może zatem pora na ebook? A może na kolejną serię napisaną przez Martina - Ogień i krew - której akcja dzieje się 300 lat przed wydarzeniami z GoT?

Źródła: chillizet.pl, wirtualnemedia.pl, kanał GameOfThrones na YouTube