Facebook - konwersja

Marta Kisiel – ałtorka w sam raz na jesienną słotę

Blog - baner - Marta Kisiel – ałtorka w sam raz na jesienną słotę

Marta Kisiel jest polską tłumaczką i pisarką, znaną z charakterystycznego poczucia humoru i zabawy słowem. Jej wierni fani określają ją mianem „ałtorki”, a inni kojarzą ją ze słynnym powiedzeniem „kisiel z kłulika”. Oba określenia wywodzą się z czasów, gdy Marta Kisiel tworzyła w najstarszym polskim e-zinie „Fahrenheit”. „Ałtorami” byli twórcy in spe, ćwiczący wciąż warsztat pod okiem redaktorów. Pisarka wcale nie ucieka od tego określenia, gdyż przypomina jej ono, że nie należy spoczywać na laurach. Biorąc pod uwagę liczbę otrzymanych przez Kisiel nagród, a także przychylne opinie, jakimi cieszą się jej książki, trzeba przyznać, że „ałtorka” skutecznie pomaga autorce piąć się w górę.

Dlaczego książki Marty Kisiel to doskonałe pozycje na jesień?

Sięgając po książki Marty Kisiel jesienią, skutecznie można pozbyć się charakterystycznej dla tej pory roku szarugi. Twórczość „ałtorki” pomaga wprowadzić do życia trochę kolorów. Szczególnie jej pierwszy cykl komedii kryminalnej rozbawi do łez i zapewni niezwykłą rozrywkę. Jednak na losach Tereski Trawnej nie koniec, bo Kisiel stworzyła też lubiane przez czytelników serie fantastyczne – Cykl wrocławski czy Dożywocie. Opowiadaniami pisarki zadowolą się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Kisiel na swoim koncie ma sowicie nagrodzone Małe Licho. To właśnie dzięki temu cyklowi Marta Kisiel dwukrotnie była laureatką konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Efekt pandy

Efekt PandyTeresa Trawna to niewątpliwie najbardziej komediowy cykl Marty Kisiel. Ukazał się nakładem wydawnictwa W.A.B. Pierwsza część, Dywan z wkładką, była pierwszą komedią kryminalną „ałtorki” dla szerszego grona odbiorców. Okazało się, że to bardzo udany pomysł, licznie doceniony przez czytelników oraz krytyków. Druga część, Efekt pandy, zdaniem wielu jest jeszcze lepsza.

Główną bohaterką jest Tereska Trawna. To postać, którą czytelnicy błyskawicznie polubią. Jej zabawne i nieco mrożące krew w żyłach przygody nie pozwalają oderwać się od książki. W drugiej części Teresa ponownie pragnie świętego spokoju i spróbowania tzw. slow life. Dlatego daje się skusić na wyjazd do SPA. Jednak czym może skończyć się taki wypad w towarzystwie matki Briżit, teściowej Miry i córki Zojki? Można sobie to tylko wyobrażać. Można też sięgnąć po Efekt pandy i samemu przekonać się, jaki sekret tkwi we wciągającym stylu pisarskim „ałtorki”.

Małe Licho

Małe Licho i Tajemnica NiebożątkaMałe Licho to cykl dla dzieci, którego głównym bohaterem jest chłopiec Bożek, zwany czasem Niebożątkiem. Przygody Bożka w każdej części zachwycą nie tylko najmłodszych czytelników, ale także dorosłych. Dzięki temu to doskonała książka do wspólnego rodzinnego czytania. Szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają baśniowe klimaty. Największym przyjacielem Bożka jest właśnie tytułowe Małe Licho – anioł z alergią na pierze.

Bohaterowie przeżywają niezwykłe przygody i w każdym tomie odkrywają coś niezwykłego. Poza tym Marta Kisiel nie zostawia czytelników bez ważnego przesłania. Za każdym razem za całą zabawną i uroczą historią kryje się pewna idea. Jedna część uczy najmłodszych tolerancji (czytelnik dowiaduje się z niej, że każdy ma prawo być inny). Druga empatii, a trzecia... sprawdźcie sami! To kolejny powód, by sięgnąć po pierwszą część – Małe Licho i tajemnica Niebożątka – i wyprawić prawdziwą ucztę rodzinnego czytania.

Dożywocie

SzaławiłaDożywocie to cykl komediowych powieści fantastycznych. Jedna z części – opowiadanie Szaławiła – zdobyła Zajdla – polską nagrodę literacką dla twórców fantastyki. Fani tej serii doskonale wiedzą, dlaczego twórczość Kisiel zasłużyła na to wyróżnienie. Wpłynęły na to z pewnością wyjątkowa historia i niezwykłe poczucie humoru. W pierwszym tomie poznajemy Konrada Romańczuka, który dziedziczy dość niezwykły dom. Wydaje się, że dzięki tej okoliczności w końcu będzie mógł ułożyć sobie życie.

Nie wie jednak, że gotycką willę – „Lichotkę” – zamieszkują nadprzyrodzone istoty, m.in. Licho, anioł stróż, utopce czy widmo romantycznego poety. Wśród takich mieszkańców Konradowi trudno będzie wieść spokojne życie. To książka idealna na poprawę humoru, która bawi do łez i pomaga przezwyciężyć nawet największą jesienną chandrę.

Cykl wrocławski

TońKsiążki z Cyklu wrocławskiego mają zupełnie inny klimat niż wszystkie wcześniej wspomniane. TońNomen Omen i Płacz to powieści urban fantasy z wątkiem kryminalnym, które mogą stanowić doskonałą odskocznię od szarej i deszczowej rzeczywistości. Marta Kisiel przenosi czytelników do wyjątkowego Wrocławia, z którego sama pochodzi.

W pierwszym tomie, pt. Toń, poznajemy rodzinę Sternów, która skrywa przed światem mroczną tajemnicę. Spodziewajcie się trupów, morderców i niebezpieczeństw. Jednak nie braknie też charakterystycznego dla „ałtorki” humoru. Sarkazm, cięte riposty i duży dystans to znak rozpoznawczy Marty Kisiel. Co więcej, wyraźnie zarysowane, barwne i oryginalne postaci sprawią, że czytelnik utonie w całej historii tak samo, jak bohaterowie książki toną... tu już nie zdradzimy nic więcej!

Marta Kisiel – co na początek?

Z książki na książkę Marta Kisiel szybko ewoluuje. Zdaje się, że z im nowszą pozycją mamy do czynienia, tym jeszcze lepsza jest ona w odbiorze. Jeśli ktoś nie miał jeszcze styczności z twórczością „ałtorki”, warto zacząć od cyklu Teresa Trawna. Ta historia wydaje się najbardziej uniwersalna i przypadnie do gustu również tym, którzy nie przepadają za fantastyką. Niemniej warto przekonać się także do tych powieści, w których pojawiają się elementy nie z tego świata. Cykl wrocławski oraz Dożywocie naprawdę pomagają uciec myślami od rzeczywistości i codziennych trosk. Czytelnicy, którzy lubią czasem odpłynąć razem z bohaterami, z pewnością docenią historie kreowane przez Martę Kisiel.

Kategorie: