Facebook - konwersja

Reportaże podróżnicze z różnych zakątków świata — top 5 pozycji

Blog - baner - Reportaże podróżnicze z różnych zakątków świata — top 5 pozycji

Choć literatura podróżnicza nie sprzedaje się w tak olbrzymich nakładach jak chociażby bestsellery fantastyki czy kryminały, to potrafi wciągnąć jak niejeden hit sprzedażowy. Szczególnie gdy są to osobiste historie,  przedstawiające egzotyczne zakątki świata z dotychczas nieznanej perspektywy. Oto 5 podróżniczych reportaży, które warto przeczytać.

W poszukiwaniu granic Ameryki

W poszukiwaniu granic AmerykiDziś niemal każdy zakątek globu został odkryty i dokładnie przebadany. Na straganach, w księgarniach czy w sieci znajdziemy mapy i przewodniki po najbardziej egzotycznych krainach, a przez nieznane poprowadzi turystów nawigacja. Nie ma już tych nieodkrytych, zamieszkiwanych przez nieznane plemiona i zwierzęta zakątków, o których słyszeli tylko wybrani. Dawniejsza terra incognito, czyli ziemia nieznana, została dokładnie poznana i wielokrotnie opisana. Jeśli tęsknicie za czasami pionierów, gdy każdy krok prowadził Was w nieznane, koniecznie sięgnijcie po W poszukiwaniu granic Ameryki.

Pisarz i historyk Stephen E. Ambrose zabiera czytelników w wyjątkową ekspedycję, którą zlecił sam prezydent Thomas Jefferson. Meriwether Lewis i William Clark wyruszyli ku zachodnim granicom Ameryki.

Przemierzali niezbadane dotąd tereny, poznając nową faunę i florę oraz gatunki zwierząt, a także trafiając na plemienne osady. Dzięki tej podróży dokonali przełomowych odkryć w czasach, gdy najszybszym środkiem transportu był koń. W poszukiwaniu granic Amerykito nie tylko świetny reportaż z pięknym obrazem Ameryki początku XIX wieku, lecz także biografie prawdziwych podróżniczych gwiazd tamtych czasów i dziennik ich burzliwego życia.

Kubańczycy. zwykli ludzie w niemożliwym kraju

Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym krajuAnthony DePalma to amerykański pisarz i dziennikarz, który jest wybitnym reportażystą. Za serię dla „The Times” o ofiarach ataku z 11 września otrzymał nagrodę Pulitzera. Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju to jego nie pierwsza pozycja dotycząca Kuby. W swoich reportażach często porusza tematykę Ameryki Łacińskiej

W Kubańczykach… DePalma przedstawia Kubę z perspektywy zwykłych ludzi, jej mieszkańców. Znajdziemy w niej naprawdę niezwykły świat i odbędziemy swego rodzaju podróż w czasie. To kraj, w którym rzeczy uznane na Zachodzie już za antyki i starocie, nierzadko wystawiane w europejskich muzeach, na Kubie nadal są używane na co dzień. To miejsce ludzi zmęczonych reżimem Castro, powstaniem i panującymi realiami, ale jednocześnie kraj marzycieli i narodu o silnym charakterze.

Grecja. Gorzkie Pomarańcze

Greckie pomarańczeGrecja na ogół kojarzy się z pięknymi plażami, starożytnymi zabytkami, serem feta i cytrusami. Jednak bardzo trafnym skojarzeniem będzie również „kryzys”. Polski reporter z greckimi korzeniami szuka odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące załamania gospodarczego kraju. Jednak Grecja. Gorzkie Pomarańcze Dionisiosa Sturisa to także opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Publikacja Sturisa jest doskonałą pozycją dla czytelników, którzy chcą lepiej poznać Grecję i spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy. To wielowymiarowy reportaż z jednej strony pokazujący nieustanną transformację kraju, przedstawiający tło historyczne, pogrążenie w kryzysie, a z drugiej – okraszony dawką prywatnej historii. Dzięki tej książce wycieczka do Grecji nabierze większego kolorytu, szczególnie podczas zwiedzania kluczowych miejsc w Atenach czy Salonikach.

Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach

Spowiedź Hana SoloSpowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach to nietuzinkowy i bardzo osobisty ponad czterystustronicowy reportaż Cezarego Borowego. Czytelnik poznaje w nim Indie końca XX wieku.

Cezary Borowy przedstawia wyjątkową historię polskich przemytników w Indiach. To grupa licząca kilkaset osób, do której zaliczali się lekarze, inżynierowie czy prawnicy. Niepewni tego, co będzie się działo dalej w kraju i jaka czeka ich przyszłość, postawili wszystko na jedną kartę i zajęli się przemytem. Ta historia wciąga i szokuje.

Na szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów

Na szlaku Czyngis chanaNa szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów to kolejna publikacja o egzotycznej podróży, tym razem przez stepy Eurazji. Tim Cope to australijski podróżnik, pisarz i reżyser, wielokrotnie odznaczony przez instytucje podróżnicze nagrodami dla poszukiwacza przygód. W Na szlaku Czyngis-chana… pisarz opowiada o swojej trzyletniej podróży, w której konno przebył 10 tysięcy kilometrów.

Cope kroczył śladami dwunastowiecznych mongolskich zagonów. Po drodze musiał nauczyć się walki o przetrwanie, w tym zmagał się z przyrodą i dzikimi zwierzętami na szlaku. Przemierzał spalone słońcem pustynie, kroczył przez Kazachstan, Rosję, Krym i Ukrainę, aż po Dunaj na Węgrzech. Dzięki lekturze publikacji poznajemy zakątki, obyczaje i tradycje różnych terytoriów Eurazji oraz życie dawnych nomadów, które nie jest tak powszechnie znane.

 

Zdjęcie otwierające: Background photo created by freepik - www.freepik.com

Kategorie: