Facebook - konwersja

Sprawdź, czy wygrałeś ebooka

Blog - baner - Za co cenisz twórczość Terry'ego Pratchetta? Wyniki konkursu

Z przyjemnością informujemy, że znamy już zwycięzców konkursu związanego z premierą „Długiej utopii”. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu do nas odpowiedzi na pytanie: Za co cenisz twórczość Terry’ego Pratchetta?

Darmowe ebooki otrzymują:
Natasza Siódmiak
Pyza Wędrowniczka
Łukasz Kubicki

Sprawdźcie, czy podzielacie zdanie naszych zwycięzców*:

1. Autor: Natasza Siódmiak

SIR TERRY,
MA PAN COŚ W SOBIE TAKIEGO... TAKIEGO DZIWNEGO...
Poczucie humoru?
A CO TO HUMOR?
Właściwość zadowolonych z siebie osób.
HMM, JESTEM Z SIEBIE ZADOWOLONY, A NIE WIDZĘ TEGO HUMORU...
Szukajcie, a znajdziecie, jak mówiono dawno temu... Polecam miłość i szczęście, a humor sam nadejdzie

2. Autor: Pyza Wędrowniczka

Twórczość sir Terry'ego cenię za ewolucję. Na początku śmiałam się ze slapsticku i z satyry, którymi Pratchett umiał zawsze doskonale się posługiwać (ilość cennych uwag, celnych onelinerów i powiedzeń, które od niego zaczerpnęłam, idzie w dziesiątki). Ale potem te elementy zaczęły ustępować miejsca innym: świat Dysku, bo o nim głównie mówię, zaczął się uspójniać, Dysk zyskał własną fizykę, magia z niezrozumiałych fajerwerków stała się nauką, a postaci z typów zmienili się w bohaterów. To był moment, w którym twórczość Pratchetta na stałe weszła do mojego czytelniczego repertuaru. Przede wszystkim zaś -- w całym natłoku smoków, tajnych bractw i podróży w czasie -- cenię pisarstwo Pratchetta za umiejętność pokazywania codzienności. Bohaterowie, choć przeżywali wielkie przygody, to największymi z nich cieszyli się w codziennych sprawach: gdzie zabrać na pierwszą randkę dziewczynę, jak powiedzieć mężowi o ciąży, jak wrócić z pracy, żeby zdążyć przeczytać synowi bajkę na dobranoc. I w jaki sposób można osiągnąć wiele, chociaż nasza wyjściowa pozycja społeczna i ekonomiczna może wcale nie być wysoka. Za to wszystko bardzo cenię twórczość Terry'ego Pratchetta.

3. Autor: Łukasz Kubicki

Początkowo wydawało mi się, że odpowiedź na konkursowe pytanie będzie dla mnie prosta. Że twórczość sir Terry'ego Pratchetta cenię za jego niesamowite poczucie humoru oraz mistrzowskie operowanie słowem, dzięki czemu jego książki czyta się jednym tchem i odbiera, jak pięknie namalowany obraz. Za jego cięte teksty, wielopoziomowe przypisy, które stanowią wartość samą w sobie. Później jednak doszedłem do wniosku, że byłoby to pewne spłycenie wartości jego twórczości. Przecież pod wierzchnią warstwą opowieści jest także drugie dno, poruszane są istotne zagadnienia dotyczące naszego życia - jak choćby tematy równości, tolerancji. Dlatego też jego twórczość cenię również z tego powodu, iż nie bał się poruszać tematów różnych, czasem trudnych, ale robił to w sposób nienachalny, pozwalając czytelnikowi samemu domyślić się, o co chodzi. Twórczość Pratchetta to również utwory nie mające nic wspólnego z fantasy - jak choćby eseje (zawarte w książce "Kiksy klawiatury"), czy film dokumentalny zrealizowany dla BBC, a poruszający temat eutanazji. Myślę więc, że cenię ją również za to, iż jest ona tak różnorodna. Że nawet pod okrywą treści żartobliwych, można znaleźć zagadnienia całkiem poważne, a w tekstach bardziej poważnych, tak charakterystyczny dla niego humor. Że czytając książkę po raz kolejny, można w niej znaleźć coś nowego, odkryć pewne ukryte nawiązania, których się wcześniej nie zauważyło.

PS: A tłumaczenia P. Piotra Cholewy również są klasą samą w sobie i zasługują na tytuł mistrzowski.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Skontaktujemy się z Państwem drogą mailową.

*zachowaliśmy oryginalną pisownię i interpunkcję


Kategorie: