-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
5 książek o seryjnych mordercach – przegląd nowości od Virtualo
Książki o prawdziwych seryjnych mordercach, tzw. true crime stories, to pozycje, których lektura nie pozwoli Wam już nigdy zasnąć przy otwartych drzwiach. Opowieści o okrutnych i makabrycznych zbrodniach, opierające się o rzeczywiste wydarzenia, mrożą krew w żyłach jeszcze bardziej niż najlepsza powieść kryminalna, thriller czy horror. Oto nowości z katalogu Virtualo, które zaspokoją oczekiwania zwolenników krwawej literatury faktu.
Ted Bundy - Ann Rule
Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata autorstwa dziennikarki i przyjaciółki Teda Bundy’ego – Ann Rule – to must have wśród książek o amerykańskich seryjnych mordercach. Publikacja jest fascynującą biografią zbrodniarza, częściowo spisaną na podstawie korespondencji autorki z Bundym prowadzonej aż do czasu jego egzekucji. Ted zabijał swoje ofiary (młode kobiety), używając tępego narzędzia lub poprzez uduszenie. To jednak nie wszystko – wykorzystywał je seksualnie, dopuszczając się nekrofilii. Morderca przyznał się do 36 zabójstw, ale liczba ta może być znacznie wyższa. Ofiary dobierał według konkretnego profilu, a nietypowa dla seryjnego mordercy przeszłość, ślub, wyroki, ucieczki i kara śmierci sprawiają, że historia wydaje się jeszcze bardziej przerażająca.
Wampir z Zagłębia - Przemysław Semczuk
Kolejna pozycja przenosi czytelników z Ameryki lat 70. do komunistycznej Polski lat 60. Wówczas w Zagłębiu dochodziło do cyklicznych napadów i seryjnych morderstw. Sprawca podbiegał do ofiar od tyłu i uderzał je w głowę ciężkim narzędziem, a następnie bił aż do śmierci. W niektórych przypadkach obnażał i dokonywał nekrofilii. Morderca został nazwany Wampirem z Zagłębia. Przemysław Semczuk za tę pozycję otrzymał Kryształową Kartę Polskiego Reportażu. W książce o polskim seryjnym mordercy dziennikarz opisuje sytuację, w której totalitarny system nie mógł sobie poradzić ze zbrodniarzem i postanowił oskarżyć niewinnych – w tym Zdzisława Marchwickiego (za taką właśnie ofiarę reżimu uchodzi Marchwicki w oczach autora).
Krwawy Peter - Jarosław Molenda
Peter Kürten to bohater kolejnej już publikacji z literatury faktu, książki autorstwa Jarosława Molendy. Krwawy Peter to intrygująca historia o niemieckim mordercy, który, podobnie jak Marchwicki (o ile to on stał za zbrodniami w Zagłębiu), zyskał szczególny pseudonim – Wampir z Düsseldorfu. W kręgu zainteresowań tego zwyrodnialca znajdowały się nie tylko kobiety. Wybierał też mężczyzn, dzieci i zwierzęta. Peter był jednym z trzynaściorga dzieci, a jego ojciec był alkoholikiem. W jego domu dochodziło do kazirodczych stosunków seksualnych ojca z córkami i między rodzeństwem. Molenda prześwietla życie Krwawego Petera. Prezentuje czytelnikom ilustracje i skany archiwaliów, tworząc arcyciekawą publikację.
Wampir. Jak rodzi się zło - Magda Omilianowicz
Leszek Pękalski to jeden z największych zbrodniarzy powojennej Polski. Został kolejnym seryjnym mordercą okrzykniętym Wampirem – tym razem Wampirem z Bytowa. W katalogu e-booków Virtualo pojawiło się nowe, odświeżone wydanie książki Magdy Omilianowicz Wampir. Jak rodzi się zło – uzupełnione o wstęp Igora Brejdyganta. Seryjni mordercy zawsze są ciekawymi przypadkami dla neurologów i psychiatrów, a Pękalski był szczególnie wyjątkowy. Dlaczego? O tym dowiedzieć się można z niezwykłej historii spisanej przez Omilianowicz.
Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky
Seryjni mordercy z jednej strony budzić mogą przerażenie, a z drugiej – ciekawość i fascynację. Dokonują czynów potwornych, jednak nierzadko robią to z taką precyzją i dbałością o szczegóły, a zarazem błyskotliwością, że ich mroczne umysły stają się obiektami podziwu. Dlaczego zostają brutalnymi zwyrodnialcami? Jakie stoją za tym motywy? Czy mają wysokie IQ? Jak wybierają narzędzia i swoje ofiary? Na te pytania i wiele innych – łącznie 150 – odpowiada Michelle Kaminsky w książce Seryjni mordercy.
To nowości (i odświeżone wydania) w Virtualo o najsłynniejszych, ale też najbardziej okrutnych zabójcach współczesności. Choć zostali ukształtowani przez odmienną rzeczywistość (Stany Zjednoczone versus kraje za Żelazną Kurtyną), łączą ich obsesja na punkcie zabijania, potrzeba dominacji i bezwzględność. Doskonale nakreślone przez pięciu autorów historie potrafią zmrozić krew w żyłach nawet w najbardziej upalny dzień lata.
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Fikcyjne zbrodnie