-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Booker dla Olgi Tokarczuk
Wybitna pisarka i eseistka. Jej książki wielokrotnie nagradzano i wyróżniano. To lektury, których nie da się streścić w dwóch zdaniach. Sięgając po nie, każdy musi przeżyć i przemyśleć je samodzielnie. To wielkie święto dla polskiej literatury – Olga Tokarczuk została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera za powieść Bieguni!
Bieguni, w znakomitym przekładzie Jennifer Croft, zachwycili kapitułę nagrody. Olga Tokarczuk, zajmując zaszczytne miejsce wśród laureatów Bookera, na zawsze zapisała się w historii literatury światowej. Książka Flights – jak przetłumaczono tytuł Biegunów – ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2017 roku. Booker to nie pierwsza nagroda dla Biegunów. Książka Tokarczuk została w 2008 roku uhonorowana nagrodą NIKE. Booker to przełomowy krok dla samej Tokarczuk, a także dla polskiej literatury. Nagroda skupi z pewnością zainteresowanie wokół twórczości pisarki, a także wokół innych polskich autorów za granicą. „Flights” ukaże się w sierpniu 2018 roku w Stanach Zjednoczonych.
Finał Bookera
Gala odbywa się w Victoria & Albert Museum w Londynie. Tokarczuk wyznała, że nie wierzy w literaturę narodową, a także dziękowała tłumaczce Jennifer Croft, bez której sukces Biegunów nie byłby możliwy. W finale nagrody oprócz Olgi Tokarczuk znaleźli się także: Vernon Subutex 1 Virginie Despentes, The White Book Han Kang, The World Goes On László Krasznahorkai, Like a Fading Shadow Antonio Muñoz Molina, Frankenstein in Baghdad Ahmed Saadawi.
Od początku było o niej głośno
Tokarczuk debiutowała w 1993 roku książką Podróż ludzi księgi. Zainteresowanie krytyków wzbudził Prawiek i inne czasy wydany w 1996 roku. Książkę nominowano do nagrody NIKE. Powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych została sfilmowana. Pokot w reżyserii Agnieszki Holland opowiada o relacjach człowieka z naturą i sprzecznościach polskiej wsi – pięknej, a zarazem pełnej przemocy. Do księgarń trafił w tym roku zbiór Opowiadania bizarne. Dotychczas największy sukces odniosły powieści Bieguni i Księgi Jakubowe – wyróżnione nagrodą NIKE. Bieguni zbierali początkowo kiepskie recenzje i byli uznawani za trudną do przebrnięcia powieść. Chociaż minęło 11 lat od premiery książki, wciąż jest o niej głośno i wielu czytelników, krytyków docenia jej złożoność, uniwersalność i refleksyjność.
Tokarczuk o Biegunach
Literaturoznawcy określają Biegunów jako mądrą książkę dojrzałej pisarki. To odważna powieść, w które Olga Tokarczuk ukazuje swoją percepcję świata. Bieguni to złożona i przejmująca książka, która zmusza odbiorcę do refleksji. Sama autorka stwierdza: „Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.
Źródła: materiały wydawcy (Wydawnictwo Literackie), Newsweek
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Po nie warto sięgnąć