-
Blog
- Recenzje
- |
- Wywiady
- |
- Wokół książek
- |
- Porady
Druk na życzenie – co to jest i czy warto?
Form wydawania książek obecnie jest na rynku wiele. Od wieków niesłabnącą popularnością cieszy się standardowy druk książek papierowych. Niemniej z roku na rok wzrasta popularność elektronicznych wydań publikacji – e-booków w formatach PDF, EPUB, MOBI oraz audiobooków. Nowocześni pisarze zwiększają swą sprzedaż, dywersyfikując formy dystrybucji swoich publikacji. Jedną z nich jest druk na życzenie. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i czy warto skorzystać z Print On Demand (POD)?
Druk na życzenie (Print On Demand) – co to znaczy?
Druk na życzenie, zwany również drukiem na żądanie i spotykany pod angielską nazwą Print On Demand, to stosowany od lat sposób dystrybuowania książek. Jego zaletą jest brak konieczności zamawiania w drukarni dużej liczby egzemplarzy. Książka trafia do druku wtedy, gdy w księgarni internetowej pojawi się na nią zamówienie. Wówczas zostaje produkowana, po czym trafia bezpośrednio do klienta.
Korzystając z druku na życzenie, nie ponosi się jednorazowo dużych kosztów dystrybucji przy np. premierze książki. Zostanie ona wydrukowana dokładnie w tylu egzemplarzach, ile zostanie zamówionych przez czytelników. Nie trzeba więc obawiać się o nadmiar, który będzie wymagał magazynowania.
Druk na żądanie – dla kogo?
Z druku na żądanie korzystają obecnie popularni oraz niszowi twórcy, a także małe i duże wydawnictwa. Główny cel POD to zaspokojenie zapotrzebowania konsumenta na tytuły niedostępne w regularnej sprzedaży:
- wyczerpane nakłady, do których wydawca wciąż ma prawa
- starsze publikacje, które cieszą się stałym zainteresowaniem czytelników
- dodatki do wydań w formatach cyfrowych.
Druk na życzenie – czym się różni od druku offsetowego?
Na rynku wydawniczym wyróżnia się dwa główne rodzaje wydruku książek papierowych – druk offsetowy i druk cyfrowy. Offset jest bardziej rozpowszechniony i wykorzystuje w procesie specjalne aluminiowe matryce. Przez to prace są mniej elastyczne i bardziej czasochłonne niż w przypadku druku cyfrowego. Niemniej to najlepszy, najbardziej wydajny i najtańszy sposób druku dużych nakładów. Twórcy i wydawnictwa chcący korzystać z druku offsetowego zwykle muszą zlecić wydruk minimum kilkuset sztuk. Wiąże się to z koniecznością magazynowania książek.
Druk cyfrowy jest równie jakościowy i trwały co druk offsetowy. Niemniej technologia ta nie korzysta z matryc. Dzięki temu czas wykonania książki jest znacznie krótszy. Druk cyfrowy stosuje się w przypadku książek drukowanych na życzenie. Doskonale sprawdza się w przypadku wykonywania niewielkich nakładów. Cyfra jest również bardziej elastyczna, gdyż umożliwia wykonywanie dowolnej liczby zmian w pojedynczym egzemplarzu. Korzystając z cyfrowego druku na życzenie, można również uniknąć kosztów magazynowania publikacji.
Jak działa druk na życzenie i ile trwa?
Druk na życzenie można zrealizować z polskimi wydawnictwami oraz dystrybutorami treści cyfrowych, m.in. z Virtualo. Dzięki temu każdy twórca może sprzedawać książki bez konieczności inwestycji. Z nami w prosty sposób wydasz tyle egzemplarzy, na ile rzeczywiście będzie popyt. Współpraca nie wymaga żadnych działań angażujących dział IT ze strony wydawcy. Cały proces można przedstawić w 10 krokach:
- Wydawca podpisuje umowę dystrybucyjną w zakresie druku na życzenie.
- Po finalizacji formalności otrzymuje dostęp do prostego panelu – konta wydawcy. Może w nim dodawać tytuły dystrybuowane w systemie druku na życzenie (konto wydawcy).
- Loguje się do panelu i dodaje tytuły, które chce dystrybuować w formie druku na życzenie. Uzupełnia podstawowe informacje na temat poszczególnych pozycji (tj. autor, tytuł, EAN, opis, termin startu i końca oferty), przekazując jednocześnie pliki dotyczące środka i okładki.
- Następuje weryfikacja udostępnionych informacji i plików pod względem poprawności.
- Po ich akceptacji zakładana jest karta produktu na empik.com (proces realizowany przez opiekuna systemu druk na życzenie).
- Virtualo realizuje wszelkie zmiany plików okładki wynikające z dostosowania ich do papieru.
- Klient znajduje poszukiwany przez siebie tytuł na stronie sklepu www.empik.com.
- Składa zamówienie w sposób identyczny jak w przypadku pozostałych książek (oferowanych w tradycyjnym druku masowym).
- Książka jest drukowana dopiero w momencie spłynięcia zamówienia i wysłana do klienta bezpośrednio z drukarni po ok. 4–5 dniach.
- Rozliczenia z wydawcami następują raz w miesiącu, na podstawie zrealizowanych zamówień (w ramach posiadanego konta do portalu druk na życzenie autorzy/wydawcy mogą na bieżąco śledzić poziom zamówień).
Wszelkie materiały dostarczane przez twórców i wydawców muszą spełniać określone wymogi techniczne. Drukujemy książki o następujących parametrach:
- format A5 i B5
- miękka okładka w kolorze bez uszlachetnień
- papier 70 g offset i creamy 70 g
- wydruk czarno-biały lub kolorowy.
Najlepszym rozwiązaniem dla współczesnych pisarzy jest korzystanie z różnych form wydawniczych książek. Z Virtualo możesz współpracować w kwestii Print On Demand, ale również wydać e-book czy audiobook. Więcej na ten temat dowiesz się z naszych porad dla piszących, zawartych w artykule Jak stworzyć e-booka? – wskazówki dla twórców i wydawców.
Zainteresował Cię ten tekst? Chcesz podyskutować z innymi czytelnikami? Zaloguj się na swoje konto na Facebooku, komentuj i czytaj komentarze innych!
-
Bestsellery Virtualo.pl