Facebook - konwersja

Katarzyna Bonda - od której książki warto zacząć i co czytać potem?

Blog - baner - Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda niejednokrotnie została okrzyknięta królową polskiego kryminału. Znana jest nie tylko jako pisarka trzymających w napięciu powieści, ale również jako dziennikarka i autorka wielu pozycji z literatury faktu. Dzięki warsztatowi jej książki są chętnie czytane przez polskich odbiorców i zyskują miano bestsellerów, a seria Cztery Żywioły Saszy Załuskiej doczekała się nawet serialowej ekranizacji. Autorka ma już wiele pozycji na swoim koncie. Zatem od której książki Katarzyny Bondy warto zacząć?

Seria z Hubertem Meyerem – psycholog śledczy

Sprawa Niny FrankOdpowiedź na pytanie, od której książki Katarzyny Bondy należy zacząć, jest krótka: zależy. Zależy od tego, jakim rodzajem czytelnika jesteśmy i co lubimy czytać. Pierwszą serią, którą Bonda wydała, jest cykl z Hubertem Meyerem. Od pierwszej jego części, czyli Sprawy Niny Frank (2007), powinny zacząć osoby, które czytają twórczość autorów od początku do końca, tzn. zaczynają od pierwszej napisanej książki i sięgają chronologicznie po następne.

Kolejne części w serii z Hubertem Meyerem to:

  • Tylko martwi nie kłamią (2010)
  • Florystka (2012)
  • Nikt nie musi wiedzieć (2021).

Seria Cztery żywioły Saszy Załuskiej

PochłaniaczWielu czytelników najczęściej zaczyna czytać książki Katarzyny Bondy od serii Czterech żywiołów Saszy Załuskiej. Od tego cyklu powinny zacząć osoby, które koncentrują się na najbardziej poczytnych tytułach autorów, nie zwracając większej uwagi na całą twórczość autora.

Pisarka za tetralogię Czterech żywiołów otrzymała nagrodę Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej serii kryminalnej 2018, a za ostatnią jej część – Czerwonego Pająka – nagrodę najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018. Nic więc dziwnego, że często właśnie od Żywiołów Saszy wiele osób zaczyna swoją przygodę z twórczością Katarzyny Bondy.

Części Czterech żywiołów Saszy Załuskiej:

  • Pochłaniacz POWIETRZE (2014)
  • Okularnik ZIEMIA (2015)
  • Lampiony OGIEŃ (2016)
  • Czerwony pająk WODA (2018).

Trylogia kryminalna „Wiara, Nadzieja, Miłość”

Miłość leczy ranyNajnowszą serią Katarzyny Bondy jest trylogia kryminalna Wiara, Nadzieja, Miłość. Od tego cyklu powinny zacząć osoby, które chcą zapoznać się z najnowszymi powieściami autorki. Pierwsze dwa tomy już wyszły, a najnowszy, Miłość czyni dobrym, został uhonorowany nagrodą Złoty Kościej w kategorii Hit Roku. Jest to trylogia, więc trzeciej części należy się dopiero spodziewać.

Tomy serii Wiara Nadzieja Miłość:

  • Miłość leczy rany WIARA (2019)
  • Miłość czyni dobrym NADZIEJA (2020).

Książki nieseryjne Katarzyny Bondy

motyw ukrytySerie nie muszą przypaść wszystkim do gustu, a w takim wypadku w dorobku Bondy można odnaleźć kilka nieseryjnych tytułów. Są to głównie pozycje z literatury faktu. Pierwsza książka non-fiction Katarzyny Bondy to głośny tytuł Polskie Morderczynie (2008). To jedyna taka – unikalna pozycja na rodzimym rynku. Pomysł na tę lekturę zrodził się, gdy Bonda pracowała jako sprawozdawczyni sądowa w jednym z ogólnopolskich dzienników, a wówczas toczyły się procesy kobiet oskarżonych o zabójstwo. Pisarka postanowiła oddać im głos w swojej książce, przedstawić wersje z ich perspektywy bez wybielania i bez emocji.

Rok po niej powstała Zbrodnia niedoskonała, w której razem z dr. Bogdanem Lachem, jednym z najlepszych polskich profilerów, udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje, a sprawy sprzed lat mają szansę na finał w sądzie. Jednak to niejedyna wspólna książka tego duetu, bo najnowszym dziełem Bondy jest Motyw Ukryty. Z archiwum profilera. W tej lekturze przedstawione są najciekawsze sprawy dr. Lacha, przez które etap po etapie czytelnicy są przeprowadzani.

Poza tym historie kryminalne Bondy oparte na faktach można przeczytać również w opracowaniu zbiorowym Opowiem Ci o zbrodni. Katarzyna Bonda ma swój udział w I i III tomie. Na kartach tej książki można przeczytać też opowiadania Wojciecha Chmielarza, Igora Brejdyganta czy Małgorzaty i Michała Kuźmińskich.

Od której książki Katarzyny Bondy zaczniemy, to kwestia indywidualna. Jednak Cztery żywioły Saszy Załuskiej wydają się doskonałym i dość uniwersalnym wyborem na pierwszy kontakt z twórczością autorki, a wiele nagród i nominacji, które za ten cykl otrzymała, są na to idealnym dowodem. Niemniej pozostałe powieści, a także literatura faktu, również zasługują na uwagę. Jeśli ktoś zamierza sprawdzić Bondę od strony non-fiction, na początek warto sięgnąć po Polskie Morderczynie.

 

 

Grafika otwierająca: Wood photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Kategorie: