Facebook - konwersja

Nawiedzone domy – przegląd e-booków dla czytelników o mocnych nerwach

Blog - baner - Nawiedzone domy – przegląd e-booków dla czytelników o mocnych nerwach

Nawiedzony dom to klasyczny motyw powieści grozy. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele publikacji, których autorzy osadzają fabułę w strasznych dworach, upiornych zamkach i opuszczonych posiadłościach. Akcja zwykle toczy się w jednym miejscu, ale wcale nie oznacza to, że tym przerażającym historiom brakuje rozmachu. Wręcz przeciwnie. Autorzy tacy jak Graham Masterton czy Stephen King w pełnej krasie ukazują swoje umiejętności pisarskie, mrożąc krew w żyłach. Niemniej twórców, którzy napisali znakomite książki o nawiedzonych domach, jest znacznie więcej. Oto 7 pozycji dla osób o mocnych nerwach.

Dom stu szeptów – Graham Masterton

Dom stu szeptówGraham Masterton uważany jest za jednego z najbardziej przerażających współczesnych powieściopisarzy. Nic więc dziwnego, że właśnie spod jego pióra wyszła jedna z najupiorniejszych książek z motywem nawiedzonego domu – Dom stu szeptów. To jedna z najnowszych publikacji autora, której akcja toczy się w rozległej rezydencji w stylu Tudorów, położonej na ponurych wrzosowiskach.

Niewielu miałoby odwagę zamieszkać w tej posiadłości. A jednak… w Dworze Wszystkich Świętych postanowił niegdyś osiąść były naczelnik więzienia. Po śmierci mężczyzny posiadłość dziedziczą jego dzieci, które były z nim skłócone. Nowi właściciele wprowadzają się do rezydencji. Złowieszcza atmosfera wrzosowisk szybko daje im o sobie znać. Dzieci naczelnika nie zadamawiają się na długo. Postanawiają opuścić dwór i już nigdy tam nie wracać. Tego dnia, bez wieści, przepada syn jednego z dziedziców – mały Timmy. To oznacza, że dorośli będą musieli zostać tam przynajmniej jeszcze jedną noc. Czy uda im się to przetrwać?

Głowa pełna duchów – Paul Tremblay

Głowa pełna duchówPaul Tremblay to amerykański autor horrorów. W Głowie pełnej duchów w przerażający i nietuzinkowy sposób przedstawia motywy opętania i egzorcyzmu. Głównymi bohaterami powieści są członkowie rodziny Barretów. Wiodą zwyczajne życie w pełnym ciepła i spokoju domu. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że to miejsce przerodzi się wkrótce w piekło. Dzieje się tak, gdy ich 14-letnia córka Marjorie popada w schizofrenię.

Barretowie proszą o pomoc lokalnego księdza. Postanawia on przeprowadzić egzorcyzm, gdyż uważa, że to nie choroba, lecz opętanie. Rodzice są przerażeni i nie poznają już swojego dziecka, dlatego popierają propozycję duchownego. Obrzędy nie odbędą się standardowo, bowiem małżeństwo, z powodu słabej sytuacji finansowej, zgadza się na sfilmowanie zdarzenia i przekazanie nagrania do telewizyjnego show. Nikt jednak nie podejrzewa, że wkrótce dojdzie do prawdziwej tragedii, o czym 15 lat później opowie młodsza siostra opętanej dziewczyny – Merry. Okaże się, że filmowy obraz miał niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Worek kości – Stephen King

Worek kościLśnienie, Mroczna wieża, Bastion, Zielona Mila i To są jednymi z najpopularniejszych utworów mistrza grozy. Spośród dziesiątek mrocznych i zatrważających horrorów i thrillerów autorstwa Stephena Kinga na uwagę zasługuje także Worek Kości.Co książka ta ma wspólnego z motywem nawiedzonego domu? Tym razem pisarz zabiera czytelników w przeraźliwą podróż ze zrozpaczonym wdowcem do letniskowego domku.

Główny bohater – Michael Noonan – wybiera się w to miejsce z nadzieją na powrót pisarskiej weny i poprawę samopoczucia. Wtedy jeszcze nie wie, jak bardzo się myli. Mężczyzna poznaje tam trzy kobiety, które wywracają jego życie do góry nogami. Ta znajomość to początek wyjątkowo mrocznej i tajemniczej fabuły. Dramatyzmu tej historii dodaje fakt, że w domku wdowca straszy, a w okolicy czai się prawdziwe zło.

Slade House – David Mitchell

Slade HouseSlade House autorstwa Davida Mitchella to e-book o nawiedzonym domu, stworzony w nieszablonowej konwencji. Tytułowy budynek – Slade House – to miejsce, do którego co 9 lat mieszkańcy wabią konkretne osoby. Okryta tajemnicą nieruchomość przeraża i intryguje. Z jednej strony nikt nie chce tam wejść. Z drugiej – każdy chciałby dowiedzieć się, co jest w środku.

Osoby, które ulegną pokusie, nie mogą już się cofnąć. Każdy rozdział książki to opowiadanie o losach innej ofiary. Pierwsza zostaje zwabiona do Slade House w 1979 roku, a ostatnia – w 2015. Bohaterowie muszą skonfrontować się z niespodziankami czekającymi na nich wewnątrz posesji. Jednak to nie jedyna walka, jaką muszą stoczyć. Największym ich utrapieniem okazuje się uwięzienie we własnym umyśle. Nie wiedzą, co jest rzeczywistością, a co wytworem wyobraźni. Slade House to e-book dla tych, którzy lubią się bać.

Rebeka – Daphne du Maurier

RebekaRebeka Daphne du Maurier należy do klasyki literatury światowej, a więcej o tego typu książkach pisaliśmy w artykule Klasyki literatury światowej – 10 pozycji, które warto znać. Choć Rebeka nie jest typowym horrorem, trudno pominąć tę pozycję w zestawieniu książek o nawiedzonych domach. W tym przypadku nie należy spodziewać się jednak tak przerażającej grozy jak u Mastertona czy Kinga. Rebeka to thriller, w którym główna bohaterka podczas wyprawy na Riwierę Francuską poznaje zamożnego wdowca – pana Maxima de Wintera.

Między dwojgiem zaczyna iskrzyć. Spędzają wspólnie wspaniałe chwile, a z czasem się pobierają. Gdy młoda dziewczyna wprowadza się do ogromnej, luksusowej i oziębłej posiadłości małżonka, wiele się zmienia. Wtedy wszystko zaczyna psuć tytułowa Rebeka – była, nieżyjąca już żona Maxima. Służba i każdy zakątek rezydencji przypominają młodej dziewczynie o dawnej pani de Winter. Ta rzeczywistość zaczyna ją przytłaczać, ale nowa gospodyni postanawia odkryć, jakie tajemnice skrywają przed nią mąż i pracownicy.

Dom na wzgórzu – Peter James

Dom na wzgórzuBrytyjski pisarz Peter James w książce pt. Dom na wzgórzuwykorzystał klasyczny motyw nawiedzonej posiadłości. Ta historia jest prawdziwą gratką dla fanów kryminału i ghost story. Główni bohaterowie, marzący o życiu na wsi, przeprowadzają się z centrum dużego miasta na prowincję – do Cold Hill. Spokojna okolica i bliskość natury sprzyjają odpoczynkowi od miejskiego zgiełku.

Rodzina nie wie jednak, że to tylko chwilowe. Zło czające się w nowo wynajętej przez lokatorów gregoriańskiej posiadłości wkrótce da o sobie znać. Okaże się, że Harcourtowie nie zamieszkują jej samotnie. Dzielą ją z tajemniczą energią, której najwyraźniej nie odpowiada, że do domu wprowadzili się ludzie. Bohaterowie konfrontują się z dziwnymi i mrocznymi mocami, które mrożą krew w żyłach.

Ostatni dom na zapomnianej ulicy – Catriona Ward

Ostatni dom na zapomnianej ulicyOstatni dom na zapomnianej ulicy to jeden z najnowszych thrillerów Catriony Ward. Już samo położenie nieruchomości wywołuje gęsią skórkę. Niewielu jest śmiałków, którzy odważyliby się do niej zajrzeć. Tym bardziej że zamieszkuje ją niejaki Ted Bannerman – ekscentryczny mężczyzna z problemami psychicznymi. Został kiedyś oskarżony o porwanie kilkuletniej dziewczynki.

Jego życie zakłóca przeprowadzka do domku obok nowej lokatorki – Dee. To siostra zaginionej przed laty dziewczynki. Od 11 lat prowadzi bezskuteczne poszukiwania, ale teraz zamierza zbliżyć się do głównego podejrzanego. Ma nadzieję, że jej siostra wciąż żyje i czeka na ratunek. Z czasem na jaw wychodzą nowe fakty i nic już nie wydaje się tak oczywiste jak na początku.

Kategorie: