Nobel dla Olgi Tokarczuk

Polska pisarka, uhonorowana za swoją twórczość Nagrodą Bookera, zdobyła najwyższe na świecie literackie wyróżnienie – Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok!

Autorka takich książek, jak Bieguni, Podróż ludzi Księgi, Księgi Jakubowe czy sfilmowany przez Agnieszkę Holland tytuł Prowadź swój pług przez kości umarłych, na zawsze zapisała się w historii. Szwedzka Akademia wyróżniła Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

2018 rok bez literackiego Nobla

W 2018 roku Literacka Nagroda Nobla nie została przyznana z powodu skandalu, w który zamieszany był mąż członkini Akademii, Jean-Claude Arnault. Oskarżono go i skazano za molestowanie seksualne i gwałt. Oprócz tego Arnault, jak się okazało, rozpowszechniał informacje o laureacie przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Z powodu skandalu z komisji odeszło 8 członków. Akademia zdecydowała, że po raz pierwszy od II wojny światowej nie przyzna Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku. W związku z tym w 2019 roku przyznano aż dwie nagrody w tej dziedzinie. Obok Olgi Tokarczuk Noblem wyróżniono Austriaka Petera Handke.

Dwoje laureatów Nobla i polski akcent

Olga Tokarczuk debiutowała książką Podróż ludzi Księgi, którą początkowo trudno było jej wydać. Jej wybitny talent doceniono dwukrotnie przyznając jej Nagrodę Literacką NIKE za Biegunów (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Bieguni, w angielskim tłumaczeniu Flights, zostali wyróżnieni w 2018 roku Nagrodą Bookera. W 2019 roku była jedną z typowanych autorów do tej samej nagrody. Książki Olgi Tokarczuk są tłumaczone na inne języki, co pomogło pisarce w zdobyciu światowej sławy. Dziś, jako laureatka Nagrody Nobla za 2018 rok, Tokarczuk na stałe zapisała się w historii, obok innych polskich noblistów literackich. Autorka Biegunów jest drugą Polką – obok Wisławy Szymborskiej – którą uhonorowano literackim Noblem.

Pisarka doceniana w Polsce i na świecie

W swoich książkach Olga Tokarczuk skupia się na relacjach człowieka z naturą i ekologii. Pokazuje życie jako coś niestałego – człowiek jest tutaj ciągle w ruchu. Autorka prezentuje świat jako niemożliwy do ujednolicenia, chaotyczny, dynamiczny. Pokazuje dysonans poznawczy, przekazuje swoje widzenie świata. Tokarczuk w swojej literaturze sięga także chętnie do historii polskiej i europejskiej, a także do tradycji i kultury. Jej książki są pełne mądrości i skłaniają do refleksji na temat nie tylko kondycji świata, lecz także swojego w nim miejsca.

 

Autor: Katarzyna Urbaniak-Bil