Facebook - konwersja
Nowa powieść mistrza thrillerów prawniczych - Johna Grishama
Blog - baner - Ebook "Dzień rozrachunku" Johna Grishama dostępny w virtualo.pl

Ulubiony pisarz Ameryki powraca w wielkim stylu! John Grisham zyskał popularność dzięki powieści Firma oraz jest ekranizacji z Tomem Cruise'em w roli głównej. Od tej pory pozostaje w czołówce najpopularniejszych amerykańskich pisarzy - również w Polsce. Tym razem Grisham powraca z powieścią Dzień rozrachunku. To historia o zbrodni, która nie ma prawa się wydarzyć! A jednak do niej dochodzi… Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszej książce Johna Grishama? Przeczytaj cały artykuł.

Odkąd wieki temu sformułowano pierwsze regulacje prawne, istnieją ci, którzy strzegą litery prawa, i ci, którzy prawo bez skrupułów łamią.

Co jednak, gdy zbrodnię popełnia przykładny obywatel, bohater II wojny światowej, farmer z dziada pradziada, dobry gospodarz, sąsiad i pracodawca, głowa szanowanej rodziny, a do tego oddany chrześcijanin, uczęszczający gorliwie do miejscowej świątyni metodystów?

A co, jeśli jego ofiarą pada lubiany i ceniony przez społeczność wiernych pastor?

O ebooku Dzień rozrachunku

Ta historia rozpoczyna się pewnego październikowego poranka 1946 roku w miasteczku Clanton w hrabstwie Ford w stanie Missisipi. Pete Banning obudził się wcześnie, zjadł śniadanie z siostrą, po czym pojechał do miasta i jak gdyby nigdy nic zastrzelił swojego przyjaciela i pastora, wielebnego Dextera Bella. Jakby morderstwo samo w sobie nie było dość szokujące, jedynym, co Pete powiedział potem szeryfowi, swoim prawnikom, sędziemu i ławie przysięgłych było: „Nie mam nic do powiedzenia”. Najwyraźniej Pete nie obawiał się śmierci i był gotowy zabrać swój prawdziwy motyw do grobu. Najwyraźniej też starannie zaplanował zbrodnię – parę miesięcy wcześniej przepisał ziemię na swoje dorosłe już dzieci. Ale dlaczego zabił? I dlaczego umieścił swoją żonę w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym?

John Grisham, nawiązując do najlepszych tradycji literackich Stanów Zjednoczonych (nie bez powodu ulubionym pisarzem Peta Banninga jest William Faulkner), zabiera czytelników w niezwykłą podróż na amerykańskie południe, gdzie nikt jeszcze nie myśli o równości rasowej, gdzie wciąż żyje się i myśli tak, jak sto lat wcześniej. Dzień rozrachunku to nie tylko pełna suspensu powieść o zagadkowej zbrodni i emocjonujący dramat sądowy – to także napisana z rozmachem epicka saga o miłości i wojnie, opowieść o globalnym konflikcie, który naznacza życie jednostek i o strasznych tajemnicach, które czynią nas innymi ludźmi.

Stróże prawa wykonywali swoje czynności w stanie niedowierzania, wstrząśnięci, tak jak wszyscy. Popularny kaznodzieja został z zimną krwią zamordowany przez słynnego syna tego miasta, legendarnego bohatera wojennego. Sprawca musiał mieć jakiś cholernie ważny motyw i ujawnienie go było tylko kwestią czasu. W tym momencie jednak zegar stanął w miejscu i wszystko wydawało się nierealne.

John Grisham, Dzień rozrachunku

Kim jest John Grisham? 

John Grisham to prawdziwa ikona gatunku thrillera prawniczego i literacka potęga – autor 38 powieści, fabularyzowanego reportażu oraz zbioru opowiadań do dziś sprzedał ponad 300 milionów egzemplarzy książek i zarobił ponad 200 milionów dolarów. Z kilku jego powieści sensacyjnych kasowe hity zrobiło Hollywood, niektóre jego książki trafiły też na mały ekran. Niedawno triumfy na Netflixie święcił serial dokumentalny Niewinny człowiek, będący adaptacją jedynego dzieła non-fiction w dorobku Johna Grishama, poświęconego sprawie dwóch morderstw popełnionych w miasteczku Ada w Oklahomie w latach 80. XX wieku.

Choć jako dziecko marzył o grze w pierwszej lidze baseballu, po studiach został wziętym prawnikiem. Specjalizował się w prawie karnym i był obrońcą w sprawach dotyczących osobistych szkód i sporów. Grisham otarł się też o karierę polityczną, piastując przez jakiś czas stanowisko parlamentarzysty stanu Missisippi z ramienia partii demokratycznej. Marzył jednak o karierze literackiej i już wkrótce pisanie książek pochłonęło go bez reszty.

Przez trzy lata praktyki adwokackiej zbierał materiały do swojej pierwszej powieści Czas zabijania. Kiedy wreszcie wydawnictwo Wynwood Press zlitowało się nad początkującym pisarzem-politykiem i zdecydowało się wydać jego książkę, ta sprzedała się w skromnym nakładzie 5 000 egzemplarzy, ale jak na debiut zebrała całkiem niezłe recenzje. Sukces drugiej powieści zaskoczył nawet samego autora – Firma, dzięki wytwórni Paramount Pictures, która kupiła prawa do ekranizacji na rok przed jej wydaniem, stała się hitem, jeszcze zanim trafiła do księgarń. Rynek wydawniczy oszalał, a film Sydneya Pollacka z Tomem Cruise’em i Gene’em Hackmanem odniósł spektakularny sukces. Firma zapoczątkowała serię hitów filmowych na podstawie powieści Grishama – zawsze w gwiazdorskiej obsadzie i pierwszorzędnej reżyserii. Powieści Johna Grishama w tak plastyczny i poruszający sposób opisują walkę zwykłych dobrych ludzi z wszechwładnymi, jak się wydaje, siłami zła oraz spektakularne zwycięstwa dobra i prawdy nad fałszem i niesprawiedliwością, że aż domagają się szerszej publiczności i filmowego medium.

Choć John Grisham osiągnął wszystko, o czym mógłby zamarzyć potomek skromnej robotniczej rodziny ze stanu Missisipi, ten pisarz i prawnik bez wahania angażuje się w działania społeczne. Jest m.in. jednym z twórców inicjatywy o nazwie „Projekt Niewinność”. W jej ramach podejmowana jest walka o uwolnienie i uniewinnienie ludzi skazanych na więzienie, którzy mogliby zostać oczyszczeni z zarzutów dzięki badaniom DNA.

Jako prawnikowi, aktywiście i światowej sławy pisarzowi, Grishamowi zawsze przyświeca to samo uniwersalne przesłanie: obrona uczciwości i walka o sprawiedliwość, nawet za cenę zmagania z silniejszym przeciwnikiem lub starcia z wadliwym systemem prawnym. U źródeł sukcesu powieści Grishama leży to, że niezmiennie są bliskie człowiekowi. A każda jego książka nieustannie zaskakuje – fabułą, bohaterami, niepowtarzalnym stylem i misterną konstrukcją. To po prostu świetne, wciągające historie, które trzeba przeczytać!

 

Tekst: materiał wydawcy

Zdjęcie autora: Michael Lionstar