Facebook - konwersja

Olga Tokarczuk Laureatką Nagrody Nike

Blog - baner - Olga Tokarczuk Laureatką Nagrody Nike

Olga Tokarczuk już po raz drugi w swojej karierze została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike. Pierwszy raz otrzymała to prestiżowe wyróżnienie w 2008 roku za powieść "Bieguni". Tegoroczną nagrodę otrzymała za monumentalną powieść "Księgi Jakubowe"

Olga Tokarczuk kolejny raz udowodniła, że jest jedną z ulubionych i najbardziej cenionych polskich, współczesnych powieściopisarek. Nagroda Literacka Nike trafiła do jej rąk po raz drugi - pierwszy raz w 2008 roku za powieść "Bieguni", a w 2015 roku za bestsellerowe "Księgi Jakubowe".

Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas "Podróż ludzi Księgi". Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike”, pięciokrotna laureatka Czytelników „Nike”. W 2008 nagrodzona po raz pierwszy tą nagrodą przez jury za powieść "Bieguni". W 2013 roku otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej. 

W 1995 ukazała się druga powieść autorki, E.E. Książka opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się wydana w 1996 powieść Prawiek i inne czasy. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” w 1997, uzyskała też nagrodę czytelników. Rok 1998 przyniósł zbiór trzech opowiadań zatytułowany Szafa, a także kolejną powieść pt. Dom dzienny, dom nocny. To drugi utwór Tokarczuk, który został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Do tej samej nagrody nominowany został również zbiór dziewiętnastu opowiadań Gra na wielu bębenkach, wydany w 2001. W 1999 otrzymała nagrodę literacką im. Władysława Reymonta.

W 2004 ukazały się "Ostatnie historie". Książka ta składa się z trzech oddzielnych opowieści, ukazanych w niezależnych od siebie czasie i przestrzeni.

W pierwszej połowie października 2007 ukazała się powieść Bieguni. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy” – pisze we wstępie autorka. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”. 5 października 2008 otrzymała za Biegunów Nagrodę Literacką „Nike”. Zwyciężyła także w głosowaniu czytelników.

W 2010 roku Olga Tokarczuk została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za "Prowadź swój pług przez kości umarłych". 

Ebooki Olgi Tokarczuk w formacie EPUB i MOBI - SPRAWDŹ

Audiobooki Olgi Tokarczuk w formacie MP3 - SPRAWDŹ

Twórczość:

  • "Miasta w lustrach", Kłodzko, 1989
  • "Podróż ludzi Księgi", Przedświt, Warszawa 1993
  • "E.E.", PIW, Warszawa 1995
  • "Prawiek i inne czasy", W.A.B., Warszawa 1996
  • "Szafa", Wydawnictwo UMCS, Lublin 1997
  • "Dom dzienny, dom nocny", Ruta, Wałbrzych 1998
  • "Opowieści wigilijne" (razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem), Czarna Ruta, 2000
  • "Lalka i perła", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2000
  • "Gra na wielu bębenkach", Ruta, Wałbrzych 2001
  • "Ostatnie historie", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2004
  • "Anna In w grobowcach świata", "Znak", Kraków 2006
  • "Bieguni", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007
  • "Prowadź swój pług przez kości umarłych", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009
  • "Moment niedźwiedzia", Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012
  • "Księgi Jakubowe", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014

źródła: wikipedia, Culture.pl

 

Kategorie: