Facebook - konwersja

Powieści true crime poleca Jacek Piekiełko

Blog - baner - Powieści true crime poleca Jacek Piekiełko

Nowa mrożąca krew w żyłach historia od Jacka Piekiełki już w księgarniach! "Doberman" to historia, która wydarzyła się naprawdę. Z okazji premiery podpytaliśmy autora o 10 powieści true crime, które warto przeczytać. Zobaczcie, jakie książki znalazły się w zestawieniu autora.

DobermanJacek Piekiełko debiutował w 2017 klimatyczną powieścią z pogranicza horroru "Ciemne siły". W związku z premierą "W złej wierze" na łamach naszego bloga ukazał się wywiad z autorem, w którym pisarz zdradzał, skąd jego fascynacja tematem zaginionych, gdzie szuka inspiracji do swoich książek, a także zapowiadał swoją najnowszą powieść - "Dobermana". Thriller już może trafić na Wasze wirtualne półki - zobaczcie, o czym jest:

Ta historia wydarzyła się naprawdę!

1996 rok. Rosja. W rzece Aba zostaje znaleziony kawałek dziecięcej czaszki. Po intensywnych przeszukiwaniach terenów wokół rzeki, śledczy odnajdują rozczłonkowane ciała dziewczynek i chłopców w wieku od 9 do 14 lat. Na mieszkańców Nowokuźniecka pada blady strach. W mieście pojawiają się pogłoski o wyjątkowo brutalnym, seryjnym mordercy. Jak się okazuje to nie koniec wstrząsających, makabrycznych zbrodni... 
Poznaj historię chłopca, który mógłby być twoim kolegą. Mężczyzny, z którym chętnie napiłbyś się wódki i ponarzekał na otaczający cię świat. Człowieka, który przeżył wielką miłość.

Poznaj historię najbardziej przerażającego mordercy współczesnej Rosji. Potwór z Nowokuźniecka, Syberyjski Rozpruwacz, maniak, chałupnik, bestia — to wszystkie przydomki seryjnego mordercy, o którym Rosja chciałaby zapomnieć. Czy masz odwagę, by zobaczyć jak wygląda najgłębsza otchłań zła?

Poprosiliśmy autora o wytypowanie powieści true crime, po które czytelnik i miłośnik gatunku powinien sięgnąć. Oto dziesiątka wskazana przez Jacka Piekiełkę:

Inna duszaInna dusza Łukasz Orbitowski

Lata '90. Bydgoszczą wstrząsnają brutalne morderstwa. Nastoletni chłopak zabija swojego kuzyna, a po trzech latach kolejną ofiarę. Na kanwie tych wydarzeń Łukasz Orbitowski buduje swoją powieść. Sięga do archiwalnych akt i wycinków z gazet. Tworzy opowieść o dorastaniu w brudnej, szarej rzeczywistości lat '90 i osadza w niej młodego chłopaka, który tak tłumaczy popełnione zbrodnie: ...Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą...

Opowiem ci o zbrodniOpowiem ci o zbrodni cykl Crime+Investigation Polsat

Sześciu polskich pisarzy kryminałów i sześć prawdziwych zbrodni, które zmroziły Polskę. Każdy z autorów dokładnie przeanalizował akta, rozmawiał z profilerami, psychologami, by jak najlepiej poznać, a potem opisać historię. I każdy z nich stworzył niezwykłą, wciągającą od pierwszych stron opowieść. Na kanwie książki powstał scenariusz programu TV, w którym narracja jest prowadzona przez samych pisarzy.

W umyśle mordercyW umyśle mordercy Łukasz Wroński 

Potwory istnieją, chodzą po ulicach przybierając postać zwykłych ludzi. Potworem może być sąsiad, najbliższa osoba, ktoś, kto właśnie usiadł obok nas w pociągu. Co tworzy potwora?

Łukasz Wroński wziął na warsztat historie najsłynniejszych morderców i w niezwykle sugestywny sposób przedstawia ich psychikę, motywy działania, jak i tragedię ofiar. Dzięki książce Wrońskiego możemy zajrzeć w głąb umysłu brutalnych zabójców.

Motyw ukrytyMotyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Pisarka Katarzyna Bonda i wybitny profiler dr Bogdan Lach w swojej książce zgłębiają sprawy z policyjnych archiwów. Wyjaśniają motywy, zbierają dane i dowody, wyciągają najskrytsze tajemnice z pozoru zwyczajnych ludzi. Wszystko po to, by odkryć, kto stoi za daną zbrodnią. A rzeczywistość nierzadko prześciga nawet najbardziej zawiłą i zdawałoby się nieprawdopodobną fabułę kryminalną.

Zbrodnia niedoskonałaZbrodnia niedoskonała Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Kolejna książka duetu Bonda-Lach. Tym razem pisarka powieści kryminalnych i profiler biorą na warsztat temat zbrodni doskonałej. Czy da się taką zbrodnię popełnić? Czy istnieje sposób, by nikt nigdy nie dowiedział się o mrocznej tajemnicy mordercy? Pisarski duet udowadnia, że taka zbrodnia nie istnieje. Nierozwiązane sprawy nie są zbrodniami doskonałymi - są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda, nawet najbardziej skomplikowana sprawa sprzed lat ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. W książce znajdziecie największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera.

Zimny chirurgZimny Chirurg Max Czornyj 

Czy znacie postać Edmunda Kolanowskiego? To grasujący w Poznaniu polski morderca i nekrofil, któremu udowodniono trzy morderstwa i pięć profanacji zwłok. Za swoje zbrodnie został skazany na śmierć i powieszony w 1986 roku.

Maks Czornyj postanowił przypomnieć czytelnikom tę niesławną postać. W swojej powieści Zimny chirurg (jest to przydomek, jaki nadano Kolanowskiemu) Czornyj ukazuje mordercę jako zwykłego człowieka, uczynnego sąsiada i ojca rodziny. Jednak ten niczym niewyróżniający się mężczyzna skrywa naprawdę mroczne i makabryczne sekrety. Ta książka przyprawi Was o zimny dreszcz!

MindhunterMindhunter John Douglas

Ta książka to już absolutny klasyk z gatunku true crime. Na jej podstawie powstał wyprodukowany przez Netflix serial telewizyjny, którego reżyserem został David Fincher - twórca bestsellerowych thrillerów Siedem Zodiak.

Mindhunter to książka, w której jeden z najwybitniejszych amerykańskich profilerów zdradza tajniki swojego zawodu. Pozwala zajrzeć w umysły najbrutalniejszych i najgroźniejszych psychopatów. Opowiada, jak próbował przewidzieć ich kolejne kroki, by nie dopuścić do pełniania następnych zbrodni. Ta książka to must have dla fanów true crime.

ZabawkaZabawka Robert Ziębiński 

Robert Ziębiński - dziennikarz i powieściopisarz - postanowił umieścić w swojej najnowszej książce historię Kasi D., siedemnastoletniej dziewczyny, która w 2000 roku zaginęła w Warszawie i do tej pory nie została odnaleziona. Na podstawie przerażających wpisów z pamiętnika nastolatki snuje historię, co mogło się wydarzyć tamtego maja. W swoją opowieść wplata również wątki trzech niewyjaśnionych morderstw bezdomnych kobiet z warszawskiego Bródna i Pragi. Ta książka krąży wokół prawdziwych wydarzeń, stara się znaleźć ich motyw i nie pozwala o tych przerażających zbrodniach zapomnieć.

Ziębiński stworzył mroczną i przerażającą opowieść o pozornie szczęśliwej rodzinie naznaczonej dramatami z przeszłości, o chciwości, kłamstwach i zwyrodnieniu, do którego zdolny jest człowiek. Eryk Lubos powiedział o tej książce: To nie kolejny sezonowy bestseller, lecz poruszająca powieść, która dotyka brudnej, niechcianej prawdy o naturze człowieka.

Ted BundyTed Bundy. Bestia obok mnie Ann Rule

Najsłynniejszy seryjny morderca świata. Przebiegły, inteligentny, pierwowzór filmowych bestii. Oto Ted Bundy. Książka Ted Bundy. Bestia obok mnie to mrożąca krew w żyłach opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze. 

Ted Bundy zabił w USA około 30 młodych kobiet. Wielokrotnie uciekał z aresztu, aż w końcu na Florydzie został ostatecznie złapany i osądzony. Bundy występował jako własny obrońca, podczas procesu próbował oczarować przysięgłych - tak jak czarował swoim urokiem mordowane przez siebie kobiety. Jest to postać, która w dalszym ciągu elektryzuje. Bestia obok mnie to wydany po raz pierwszy w Polsce klasyk true crime, po który trzeba sięgnąć, jeśli chce się choć trochę zgłębić umysł Bundy'ego.

Ostatni tropOstatni trop Mark Bowden

Ostatnia pozycja na liście książek true crime polecanych przez Jacka Piekiełkę to nonfiction napisane przez Marca Bowdena, autora bestsellerów takich jak Helikopter w ogniu, Zabiń Bin Ladena czy Polowanie na Escobara. Ostatnim tropie Bowden przybliża kulisy śledztwa w sprawie jednej z największych zagadek kryminalnych Ameryki.

Jak to się stało, że po trzydziestu latach sprawa zaginionych dziewczynek została rozwiązana przez śledczych? Dlaczego dopiero wtedy, a nie w 1975 roku, odkryto zapomniany protokół z przesłuchania młodego chłopaka, który zeznał, że widział tajemniczego mężczyznę wychodzącego z centrum z dziewczynkami? Jak to określił "The New York Times": Bowden opowiada poruszającą, trzymającą w napięciu, przemyślaną historię, która w cudowny sposób nie upraszcza szczegółów ani nie gubi się w gąszczu akt sprawy sprzed czterdziestu lat. To przepięknie napisane opowiadanie o kotku i myszce.

Kategorie: