Facebook - konwersja
Przeraził Ci się „Rok 1984”? Poznaj inne książkowe dystopie
Blog - baner - Przeraził Ci się „Rok 1984”? Poznaj inne książkowe dystopie

Gmach Ministerstwa Prawdy – w nowomowie Miniprawd – odbijał zdecydowanie od wszystkich innych budowli w okolicy. Była to ogromna piramida z lśniącego białego betonu, pnąca się tarasami w górę na wysokość trzystu metrów. Z okna swojego mieszkania Winston widział wyraźnie trzy hasła Partii, wymalowane starannie na białej fasadzie: WOJNA TO POKÓJ, WOLNOŚĆ TO NIEWOLA, IGNORANCJA TO SIŁA.

1984Jedna z najbardziej przerażających wizji przyszłości ma już 72 lata i nadal nie straciła na aktualności. Pierwsze polskie tłumaczenie „Roku 1984” ukazało się na emigracji już w 1953 roku. Chyba każdy, nawet ten, kto nie czytał Orwella, słyszał takie pojęcia jak Wielki Brat, nowomowa czy myślozbrodnia. Dorota Konowrocka-Sawa i wydawnictwo W.A.B. pokusili się o nowe tłumaczenie tej kultowej powieści, zastępując m.in. Wielkiego Brata Starszym Bratem.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po „1984”, serdecznie zachęcamy! Książka dostępna jest w wersji ebookowej, a także książki audio z fenomenalną ścieżką dźwiękową stworzoną przez Tymona Tymańskiego.

Dla czytelników, którzy pragną poznać inne literackie wizje przeszłości, przygotowaliśmy listę dystopijnych światów wartych odwiedzenia.

Opowieść PodręcznejOpowieść Podręcznej Margaret Atwood

Freda żyje w Republice Gilead jako Podręczna. Ma bardzo ograniczone prawa – może opuścić dom tylko raz dziennie, zabroniono jej czytać, więc wszystkie napisy zostały zastąpione obrazkami, a do tego każdego miesiąca musi się oddać swojemu panu. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, Freda kompletnie straci ważność jako Podręczna.

Powieść Margaret Atwood została zaadaptowana na serial dostępny na platformie HBO. O książce robi się głośno za każdym razem, gdy pojawiają się próby ograniczania praw kobiet. Czy wstrząsająca wizja świata z „Opowieści Podręcznej” mogłaby się kiedyś spełnić?

451 stopni Fahrenheita - ebook451 stopni Fahrenheita Ray Bradbury

Jak wygląda świat, w którym pali się książki? Jak żyje się w czasach, gdy wszelka wiedza zawarta na papierowych kartach, i krytyczne myślenie zostają zakazane? Guy Montag jest strażakiem. Jednak nie gasi on pożarów. W świecie wykreowanym przez Raya Bradbury’ego strażacy są odpowiedzialni za rozniecanie pożarów – a dokładniej: za niszczenie najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek.

Czy książka skierowana przeciwko nowoczesnym mediom i ogłupianiu przez nie społeczeństwa jest nadal aktualna? Przekonajcie się sami.

Nowy wspaniały światNowy wspaniały świat Aldous Huxley

Obok „1984” to jedna z najsłynniejszych antyutopii XX wieku. W świecie roku 2541 dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma. Ludzie powstają w wyniku klonowania i od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu. Wszystko zostało w pełni zorganizowane, ludzkość osiągnęła stan powszechnej szczęśliwości. Czy jednak aby na pewno? Jak żyje się w tym „Nowym wspaniałym świecie”?

Nie opuszczaj mnieNie opuszczaj mnie Kazuo Ishiguro

Zdobywca literackiego Nobla z 2017 roku, Kazuo Ishiguro, snuje opowieść o pewnej szkole z pensjonantem, w której z pozoru wszystko dzieje się normalnie: zawiązywane są przyjaźnie, pojawiają się pierwsze miłości. Jednak żaden z wychowanków nie wyjeżdża z tej szkoły na ferie. Okazuje się, że wszystkim tym dzieciom nie jest pisane normalne, zwyczajne życie. Stopniowo w wyniku przypadkowych napomknień i aluzji, wychodzi na jaw ponura, zarazem przerażająca tajemnica...

Książka została w 2005 roku nominowana do Nagrody Bookera, a w 2010 roku doczekała się ekranizacji w reżyserii Marka Romanka.

Mechaniczna pomarańczaMechaniczna pomarańcza Anthony Burgess

Jest to kolejna ważna współczesna antyutopia – obok wymienionego już „1984”, „Nowego wspaniałego świata” czy „My” Zamiatina. Książkę rozsławiła kultowa już ekranizacja w reżyserii Stanleya Kubricka z 1971 roku.

Akcja powieści toczy się w przyszłości nieokreślonej i w mieście też nie całkiem określonym. Tylko nieliczne realia wskazują, może niechcący, że to Anglia czy Stany Zjednoczone i poniekąd Londyn raczej niż Nowy Jork. Bohaterem powieści jest Alex DeLarge, młody, inteligentny człowiek z tzw. dobrego domu, a jednocześnie gwałciciel i zbrodniarz kierujący grupą młodocianych przestępców.

Kategorie: