Facebook - konwersja
Recenzenci przejmują blog Virtualo. Pizza i zabójstwa, czyli kryminalne Włochy
Blog - baner - Recenzenci przejmują blog Virtualo. Pizza i zabójstwa, czyli kryminalne Włochy

Pizza, makaron, skutery i mnóstwo słońca to pierwsze skojarzenia z Włochami. Nikt nie kojarzy Włoch z literaturą kryminalną. Zupełnie niesłusznie, ponieważ wydaje się tam ciekawe powieści, które coraz częściej tłumaczone są na język polski. Jeżeli jesteście ciekawi, po które włoskie kryminały w ebooku warto sięgnąć, przeczytajcie cały artykuł.

Ebooki Andrei Camilleriego

Jeśli chodzi o słońce, to mnóstwo można go znaleźć w powieściach Andrei Camilleriego, który swój cykl kryminałów z komisarzem Montalbano pisał od lat 90. do śmierci (zmarł w 2019 roku). Ich akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Vigata na Sycylii. Montalbano to bystry, niepokorny gliniarz, który swojej skuteczności zawdzięcza to, że jeszcze nie został odesłany na emeryturę. W najnowszej u nas powieści Gra luster komisarz chcąc pomóc nowej, pięknej sąsiadce, wikła się w poważną sprawę kryminalną. Wybuchy bomb w pustych magazynach, przemyt narkotyków, wszystko to zaczyna wyglądać niepokojąco, a sam Montalbano czuje się jak w gabinecie luster, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje. To osiemnasta powieść z cyklu. Można je czytać po kolei, można poza kolejnością, autor tak skonstruował akcję, że czytelnik szybko odnajduje się pośród bohaterów i wzajemnych powiązań między nimi. Dodam jeszcze, że te powieści są przesycone humorem, lecz także refleksyjne i mądre.

 

Kryminały Maurizio De Giovanniego

Dużym zaskoczeniem dla mnie był dla mnie ebook Metoda krokodyla Maurizio De Giovanniego, pierwsza część neapolitańskiej serii z inspektorem Giuseppe Lojacono. Nie ma tu włoskiej sielanki, jest ciemność, brud i depresja. Lojacono zostaje karnie przeniesiony z Sycylii do Neapolu. Stracił chęć do pracy, nie podoba mu się w tym mieście, czuje się jak piąte koło u wozu. Z letargu wyciąga go dopiero pojawienie się seryjnego mordercy, który na miejscu zbrodni zostawia zużyte chusteczki. Jego ofiary wydają się być zupełnie przypadkowe. Inspektor podejmuje niebezpieczną grę z przebiegłym zabójcą. Finał książki jest wstrząsający, rzadko trafiam na kryminały z tak mocną końcówką. Dla ludzi o mocnych nerwach.

Pozostając w Neapolu i przy powieściach Maurizo De Giovanniego warto sięgnąć po Łzy pajaca, pierwszą część innego cyklu, którego akcja rozgrywa się w latach 30. Komisarz Luigi Alfredo Ricciardi prowadzi śledztwo w sprawie śmierci wielkiego tenora, przyjaciela Duce, brutalnie zamordowanego w garderobie teatru tuż przed przedstawieniem, w którym miał zagrać główną rolę. Ricciardi obdarzony jest niezwykłym darem, potrafi ujrzeć ostatnie minuty życia zmarłych i poczuć ich ból. Ale im lepiej poznaje życie zamordowanego, tym mniej w nim współczucia. Nie zwalnia go to jednak od obowiązku znalezienia mordercy. Niedługa, ale bardzo klimatyczna powieść. Pozostaje mieć nadzieję, że seria będzie kontynuowana.

Dario Correnti i dziennikarskie śledztwo 

Trucizna Dario Correnti (to pseudonim, pod którym ukrywa się duet pisarski) to kryminał z parą dziennikarzy rozwiązujących zagadkę, która choć z początku wydaje się dość błaha, z biegiem czasu przeradza się w pełnokrwistą sprawę kryminalną z wieloma ofiarami. Emerytowany dziennikarz i jego młoda podopieczna postanawiają przyjrzeć się sprawie rzekomego ataku niedźwiedzia na mediolańskiego biznesmena. Gdy zaczynają węszyć wokół tej sprawy, udaje im się odsunąć podejrzenia od biednego zwierzęcia, jednak ich hipoteza jest tak śmiała, że wątpią, by ktokolwiek im uwierzył. Muszą zbadać inne przypadki niespodziewanych, przypadkowych śmierci bogatych mężczyzn. Mocno poplątana, wielowątkowa historia z bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Włoskich kryminałów ukazuje się w Polsce coraz więcej. Bardzo mnie to cieszy, jako miłośniczka Camilleriego zawsze wypatruję nowych nazwisk i tytułów i staram się być na bieżąco z nowościami. Wam również polecam kryminalną wycieczkę do Włoch. Na pewno się nie rozczarujecie.

 

Agnieszka Kalus, jako tłumaczka z języka angielskiego, obcuje na co dzień z literaturą, jako nauczycielka stara się wzbudzić w uczniach zainteresowanie książkami, jako autorka bloga www.czytambolubie.com oraz popularnego fanpage’a o tej samej nazwie od 11 lat gromadzi wokół siebie liczną grupę czytelników i miłośników literatury.