Recenzja ebooka „Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Tom 1.”

Co raz znajdzie się w sieci, zostanie tam na zawsze. Niepokojąca wizja i gorzka ocena współczesnego świata, a wszystko to ubrane w kryminalny kostium – to nowy ebook Jakuba Szamałka. Czy autor w błyskotliwy sposób zaistniał na polskiej scenie kryminalnej? Czy ebookiem Cokolwiek wybierzesz rozbił bank? A może to po prostu książka, która nie zachwyca? Przekonajcie się, co sądzimy o pierwszym tomie z cyklu Ukryta sieć.

Wciągające powieści?

Polski rynek wydawniczy zalewa obecnie fala „błyskotliwych debiutów”, „niezwykłych powieści”, „mistrzów kryminału” itd. Bierzesz do ręki kolejną książkę polecaną przez jakąś sławę czy poczytną gazetę, zaczynasz czytać i… przychodzi rozczarowanie. Wreszcie twój czytnik pęka w szwach przez stos rekomendowanych ebooków, którym postanowiłeś dać szansę. Zgadza się?

Mocne wejście

Ebook Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Tom 1. zaczyna się od tragicznego wypadku samochodowego. Ginie w nim aktor Ryszard Buczek, prowadzący telewizyjnego programu dla dzieci. Informacja błyskawicznie obiega media, w szczególności… te plotkarskie. W redakcji portalu meganewsy.pl artykuł o zdarzeniu ma napisać Julita Wójcicka.

Dziennikarka wpada na trop

To młoda dziennikarka, która marzyła o pracy dla opiniotwórczych magazynów. Trafiwszy do internetowego brukowca, brutalnie zderzyła się z rzeczywistością. Podczas gdy opinia publiczna jest przekonana, że śmierć Buczka nie była niczym innym, jak nieszczęśliwym wypadkiem, coś podpowiada Julicie, że mogło dojść do morderstwa. Im bardziej Wójcicka zagłębia się w sprawię, tym bardziej ryzykuje. Szybko orientuje się, że zadarła z ludźmi, którzy mogą sprawić, że straci wszystko, łącznie z dobrym imieniem. Julita jest jednak nieustępliwa i ambitna. Nie ma jednak pojęcia, jak niebezpiecznym medium jest internet…

Dobry kryminał

Nowy ebook Jakuba Szamałka to przede wszystkim dobry kryminał. Autor poruszył w nim dodatkowo problem bezpieczeństwa w sieci. Wokół niego jest zbudowana cała intryga. Po lekturze każdy z pewnością zastanowi się nad tym, co publikuje w mediach społecznościowych, co załącza do maili oraz zmieni swoje hasła na silne! Cyberbezpieczeństwo to palący problem współczesności – nie możemy go bagatelizować ani zostawiać na później.

Ale ebook Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Tom 1. nie tylko zmusza do zatrzymania się wokół swojej obecności w sieci. To wciągająca kryminalna przygoda, która od pierwszej strony dodaje gazu. Jedyne, co można zarzucić powieści Szamałka, to zakończenie bez fajerwerków. Na koniec książki, kiedy rozwiązują się wszystkie wątki, czytelnik oczekuje dynamiki i zaskoczenia. Niestety, tutaj tego zabrakło. Świetnie wypada za to audiobook czytany przez Błażeja Olmę.

 

Mimo pozostawiającego lekki niedosyt zakończenia, pierwsza część cyklu Ukryta sieć to porządny kryminał z elementami sensacji, który można polecić każdemu. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kontynuację historii Julity Wójcickiej. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, by był to Szamałek.