Facebook - konwersja

Słuchowiska – superprodukcje na miarę seriali Netflixa

Blog - baner - Słuchowiska – superprodukcje na miarę seriali Netflixa

Słuchowiska i audio superprodukcje to znakomite alternatywy dla zwykłych audiobooków, e-booków, a także seriali Netflixa czy Amazona. Potrafią wciągnąć na wiele godzin i można śledzić niesamowite przygody bohaterów podczas sprzątania, biegania czy jazdy samochodem. Czym są współczesne słuchowiska? Jakich superprodukcji warto posłuchać?

Druga młodość słuchowisk audio – czym są superprodukcje?

Słuchowisko jest artystycznym wytworem, którego środkiem wyrazu jest wyłącznie dźwięk. Kiedyś słuchowiska kojarzone były tylko z radiem. Niemal codziennie można było usłyszeć słynnych MatysiakówW Jezioranach czy Motel w pół drogi. Z biegiem czasu słuchowiska straciły popularność. Obecnie większą część czasu antenowego w radio przeznacza się na muzykę, reklamy i wiadomości.

Od niedawna obserwuje się jednak zjawisko odzyskiwania drugiej młodości przez słuchowiska. Przeważnie są to superprodukcje publikowane w internecie i mobilnych aplikacjach streamingowych, np. Empik Go. Zyskują one ponowną popularność dzięki niezwykłej dbałości o jakość produkcji. Dodatkowego rozgłosu współczesnym słuchowiskom nadają aktorzy i reżyserzy, biorący udział w ich produkcji.

Słuchowiska a audiobooki – jaka jest różnica?

Nowoczesne słuchowiska istotnie różnią się od starszych produkcji, a także klasycznych audiobooków. Superprodukcje bardzo często obsadzane są pierwszoligowymi aktorami. Każdy z nich odgrywa innego bohatera opowieści. Dogrywane są dźwięki otoczenia oraz komponowana jest oryginalna muzyka. 

Przez ostatnie lata powstało wiele znakomitych słuchowisk. Część z nich to seriale audio – składające się z kilku odcinków. Produkcje te dostępne są w aplikacji Empik Go. W serwisie Virtualo można zyskać do nich dostęp, subskrybując pakiet Go Light. Za 24,99 zł można czytać lub słcuhać dwie dowolnie wybrane przez siebie z bazy Empik Go książki przez 30 dni. W katalogu dostępnych jest 90 tysięcy audiobooków, e-booków, podcastów i komiksów. Czytaj i słuchaj na dwóch urządzeniach oraz czytniku Kindle jako dodatkowym, trzecim urządzeniu.

Słuchowisko dla fanów Cobena – Mów Mi Win

Powieści Harlana Cobena uwielbiają miliony czytelników na całym świecie. Jedną z najnowszych książek autora jest Mów Mi Win. To pierwszy tom z serii o milionerze i awanturniku, jakim jest Windsor Horne Lockwood III. Empik Go i wydawnictwo Albatros stworzyli słuchowisko Mów Mi Win w gwiazdorskiej obsadzie. Odtwórcami głównych ról są Paweł Małaszyński, Olga Bołądź i Mirosław Zbrojewicz. Jednak to niejedyne głosy, które będzie można usłyszeć. Nad tą produkcją pracowało jeszcze 20 innych aktorów i lektorów.

Słuchowisko dla dzieci – Baśniobór

Na rynku pojawiają się zarówno słuchowiska dla dorosłych, jak i słuchowiska dla dzieci. Jednym z najlepszych polskich seriali audio dla młodszych odbiorców jest Baśniobór Brandona Mulla. Cykl w MP3 dostępny jest tylko w aplikacji Empik Go. W fascynujący świat nypsików, smoków i wróżek wprowadza odbiorców Janusz Zadura. Jeden z najlepszych polskich lektorów znakomicie wie, jak zyskać uwagę młodych słuchaczy.

Superprodukcja Remigiusza Mroza – Projekt Riese

Wraz z nadejściem 2022 roku Remigiusz Mróz zachwycił czytelników nową powieścią Projekt Riese. Opowieść inspirowana szalejącą w ostatnich latach pandemią COVID-19 wprawia w osłupienie. Producenci słuchowisk dostrzegli w tej historii potencjał na materiał audio. Empik Go i oficyna Fila zrealizowali superprodukcję Projekt Riese. Wystąpili w nim Michał Żurawski, Karolina Strzelecka, Karolina Gorczyca oraz Sebastian Dela. Słuchowisko wyreżyserowali Wojciech Pątkiewicz i Krzysztof Czeczot.

Słuchowisko kryminalne – Wilkołak

Słuchowiska kryminalne cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców. Na polskim rynku jest wielu autorów piszących znakomite powieści o zawiłych śledztwach, tajemniczych zbrodniach i intrygujących porwaniach. Jednym z tych pisarzy jest Wojciech Chmielarz. Miłośnicy jego twórczości cenią cykl o detektywie Dawidzie Wolskim. Trzeci tom tej serii okazał się znakomitą historią na słuchowisko kryminalne. Wilkołak w interpretacji Krzysztofa Zalewskiego, Aleksandry Popławskiej oraz Cezarego Pazury to prawdziwy hit.

Chaos – słuchowisko w technologii binauralnej

Chaos to oryginalny serial audio Empik Go. Powstał według powieści Roberta Schmidta pt. Szczury Wrocławia. Chaos. Jest to pierwsza produkcja wydawcy zrealizowana w technologii binauralnej. Umożliwia ona odbiorcom znalezienie się w samym centrum słyszanych wydarzeń.

Akcja serialu rozgrywa się we Wrocławiu. Giną ludzie. Wybucha panika. Okazuje się, że za apokalipsę wywołał śmiertelny wirus. To trzymająca w napięciu historia alternatywna. W narratora słuchowiska wciela się Mariusz Bonaszewski. W rolach głównych występują Piotr Adamczyk, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot oraz Łukasz Simlat.

Fucking Bornholm

Fucking Bornholm jest jednym z najchętniej odsłuchiwanych słuchowisk dla dorosłych w sieci. W odróżnieniu od pozostałych superprodukcji ta historia nie bazuje na książce. Serial powstał według pomysłu i scenariusza Anny Kazejak oraz Filipa Kasperaszka. Odcinki produkcji ukazywały się co 2 dni. Fucking Bornholm to obraz współczesnych 40-latków, w których wcielają się Magdalena Różdżka, Michał Czarnecki, Leszek Lichota oraz Olga Kalicka. Już niedługo w kinach filmowa adaptacja słuchowiska!

Oryginalny serial audio EmpikGo – Gra Luizy

Gra Luizy to oryginalny serial audio Empik Go autorstwa Anny Robak Reczek - zwyciężczyni konkursu Empik Go Story 2021. To opowieść o Luizie – psychopatce, która po śmierci matki wraca do Polski, by odnowić relację z ojcem. Historia trzyma w napięciu i na długo nie daje o sobie zapomnieć. Podwójne emocje tego słuchowiska zapewnia znakomita interpretacja Bogusława Lindy, Aleksandry Lindy oraz Dawida Ogrodnika.

 

Audiobooki nadal są formatem książek, do którego klasyczni czytelnicy nie są przekonani. Wiele osób podczas słuchania powieści audio nie może się skoncentrować. W takich przypadkach doskonale sprawdzą się słuchowiska. Wyreżyserowane produkcje w interpretacji najlepszych aktorów i lektorów przykuwają uwagę na wiele godzin. W tym temacie warto też zapoznać się z artykułem Naucz się słuchać audiobooków.

Kategorie: