Facebook - konwersja

6 audiobooków na jesień – nowości idealne na długie wieczory i chandrę

Blog - baner - 6 audiobooków na jesień – nowości idealne na długie wieczory i chandrę

Pory roku istotnie regulują nasz cykl życia i tak jak latem z chęcią odpoczywamy na plaży, tak jesienią chwile relaksu doskonale smakują z ciepłą herbatą, pod kocem i z książką w ręku. Jednak czas przełamać ten zwyczaj i sięgnąć po literaturę w formie MP3. W końcu jesienne wieczory wciąż można spędzać na szlakach turystycznych, jeżdżąc na rowerze czy biegając, a podczas tych czynności znakomicie sprawdza się słuchanie audiobooków. Po książki czytane przez najlepszych lektorów warto sięgnąć również wtedy, gdy chłodne i deszczowe dni postanawiamy spędzić w domowym zaciszu. Niezależnie od pomysłu na wrześniowe, październikowe i listopadowe wieczory, urozmaicić je można sześcioma nowymi pozycjami sezonu, które wymieniamy poniżej.

Boginie – Alex Michaelides

BoginieAlex Michaelides to brytyjski pisarz o greckich korzeniach, który zadebiutował głośnym thrillerem – Pacjentką. Powieść sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Chcąc powtórzyć sukces swojego pierwszego dzieła, Michaelides idzie po więcej, z nowym kryminałem Boginie. Chwilę po wydaniu pozycja znalazła się na drugim miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”.

Pisarz studiował na Uniwersytecie Cambridge psychoterapię i przez pewien czas pracował w branży. Te doświadczenia stały się inspiracją do stworzenia zarówno debiutanckiej Pacjentki, jak i Bogiń. Główną bohaterką jest Mariana – terapeutka, która odkrywa w Cambridge enigmatyczne stowarzyszenie młodych dziewczyn (Boginie). Jedna z członkiń zostaje zamordowana. Czy to zabójstwo rytualne? Czy winny jest temu profesor, pod którego wpływem są studentki? Te i inne pytania nie dają Marianie spokoju, dlatego postanawia ona wziąć sprawy w swoje ręce. Ostatecznie doprowadza czytelników do zakończenia, które – jak zwykło się mówić w żargonie czytelników – zwala z nóg.

Powolne spalanie – Paula Hawkins

Powolne spalanieKolejny audiobook na jesienny wieczór to znów propozycja z gatunku kryminału. Tym razem jest to Powolne spalanie– najnowsza powieść Pauli Hawkins, autorki bestsellera Dziewczyna z pociągu. Pisarka stworzyła spektakularną intrygę, w której trzy doświadczone przez los, nieznające się wcześniej bohaterki – Laura, Carli i Miriam – są powiązane z zamordowanym na jednej z londyńskich barek mężczyzną. Hawkins, stopniowo budując napięcie, z każdą stroną wciąga w tę mroczną opowieść jeszcze bardziej. Szczególnie dlatego, że pierwsze skrzypce grają tutaj dobrze znane czytelnikom emocje, jak złość, frustracja i gniew. Do czego mogą prowadzić bardzo długo tłumione i skrywane w sobie krzywdy oraz urazy?

Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte – Joanna Mokosa-Rykalska

Matka siedzi z tyłuMatka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięteJoanny Mokosy-Rykalskiej to rzeczywiście tytułowe „opowieści z d**y wzięte”, które zrozumie i przy których nie raz uśmieje się do łez każda kobieta, matka i żona. To jeden z tych audiobooków na jesienną chandrę, który zmieni posępne nastawienie nie tylko czytelniczki, ale też osób ją otaczających. Czytając tę książkę do poduszki, można narazić się na spór z mężem, który będzie chciał iść spać, gdy żona będzie zrywać boki ze śmiechu.

Jak wychować rapera. Bezradnik – Marcin Matczak

O Michale Matczaku, pseudonim Mata, zrobiło się głośno w 2020 roku, gdy na rynku muzycznym pojawił się jego utwór Patointeligencja. Kawałek szybko stał się polskim hitem i zyskał miano kontrowersyjnego. Sam Mata swoją osobowością wzbudził ogromne zainteresowanie, tym bardziej że jego ojciec to wybitny profesor prawa, wykładający na Uniwersytecie Warszawskim. I to właśnie jego autorstwa jest książka Jak wychować rapera? Bezradnik. To publikacja o uczeniu dzieci posłuszeństwa, o wadach systemu edukacji i braku zdolności młodych do buntu. Sam senior Matczak mówi o tej książce jako o projekcie edukacyjnym. Wbrew pozorom niewiele jest w niej o rapie, a wiele o zasadach, szacunku, kreatywności i relacji ojca z synem.

Wina wina – Małgorzata Starosta

Wina winaNajnowszą komedią kryminalną Małgorzaty Starosty Wina wina przechodzimy z kategorii non-fiction ponownie do fiction. Jak wskazuje sam tytuł, fabułą i treścią książki zadowolą się zwolennicy różnego rodzaju wina, a także amatorzy picia tego trunku, którzy będą mogli się o nim dowiedzieć naprawdę wiele. Niemniej powieść skupia się wokół wydarzeń, które spotykają główną bohaterkę, Agatę Śródkę – ambitną i charakterną restauratorkę i celebrytkę. Kobieta ma wielki plan na to, by otworzyć winnicę  w zabytkowym pałacu. Gdy udaje się na jedną z imprez, podczas których zamierza zgłębić tajemnice winiarstwa, giną trzy osoby. Okazuje się, że ofiarą za każdym razem miała być Agata…

Stanowczo, łagodnie, bez lęku – Maria Król-Fijewska

Stanowczo, łagodnieNa koniec naszego zestawienia audiobooków idealnych na jesienny wieczór polecamy książkę Marii Król-Fijewskiej pt. Stanowczo, łagodnie, bez lęku. To jedna z pozycji z pogranicza psychologii i rozwoju osobistego, których autorka ma wiele na swoim koncie. W treści na próżno szukać banalnych porad i ogólników, bo Król-Fijewska – psycholożka kliniczna i psychoterapeutka – profesjonalnie i starannie przedstawia kwestię asertywności. Uczy żyć po swojemu, bez lęku wyrażać swoje zdanie i odmawiać, nie wywołując konfliktów, a zatem – żyć lepiej.

W naszym zestawieniu 6 jesiennych audiobooków tego sezonu każdy powinien znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie. Wśród nich są zarówno książki MP3 dla zwolenników posępnych klimatów oraz niebywałych intryg, jak i pozycje dla fanów komedii. Nie każdy musi mieć ochotę na czytanie fikcji, dlatego po wakacyjnych podróżach warto zejść na ziemię i sięgnąć po równie interesujące oraz wartościowe publikacje z gatunku poradników bądź literatury faktu.

  • Nowości, nowości, nowości

Kategorie: